Splněný sen Radky a jejích synů

Datum: 2.1.2022
obrázek
Pocity bezmoci a beznaděje. Ty musela každodenně zažívat hrdinka dnešního příběhu, paní Radka. Kvůli lásce ke špatnému člověku přišla se svými dvěma syny o střechu nad hlavou.

Po několika letech hledání domova nakonec našli útočiště ve staré chatě. Žijí pouze v jedné místnosti, kde je navíc hodně vlhko a zima. A na takové situace je tu pořad Postav si sen!, aby spojil síly a paní Radce pomohl její sen postavit.

Nakonec našla azyl u kamarádky

Tento díl bude trochu jiný, paní Radka se totiž přihlásila sama, protože chce lepší domov pro své syny. Radka je pracovitá žena, stavařka, milovnice psů a dobrovolná hasička. Bohužel žije na pokraji chudoby. Kvůli manželovi přišla o veškerý majetek a střechu nad hlavou. Se svými dvěma syny bydlela, kde se dalo. Nakonec našla azyl u kamarádky, která jí nabídla k dlouhodobému užívání svoji chatu. Radka má konečně střechu nad hlavou pro celou svoji smečku – kromě dvou dětí má ještě čtyři psy. Do důstojného bydlení má jejich „domov“ ještě hodně daleko a v chatce jim chybí taková základní věc, jakou je teplo.

Dům má i podkroví

Tato rodina potřebuje pomoc, ale je to možná velké sousto. Otázkou je, jestli Radka najde kolem sebe lidi, kteří by mohli přiložit ruku k dílu a zúčastnit se přestavby. Chata nebyla užívána celoročně a není k tomu uzpůsobena. Přestože je na tom rodina finančně velmi špatně, nechala Radka udělat novou elektřinu, mají vodu, ale trápí je velká zima v domě. Dům má i podkroví, kde by mohli mít kluci dětský pokoj, ale spát tam je možné jenom v létě. Přes rok všichni spí a žijí v přízemí v jedné místnosti. Nedá se tam ale pořádně vařit.

V ostatních místnostech chaty je teplota stejná jako venku. Ve stávající kuchyňce je taky zima – kromě vaření se tam i umývají. Radka říká, že nemůžou fungovat normálně. Přijít domů, rozsvítit si, sundat ze sebe kabáty v jedné místnosti a přesunout se do další, kde by si kluci udělali úkoly a ona uvařila v kuchyni. Kde jim nebude zima. Kromě zimy trápí Radku současná kuchyň – dřez protéká do skříně, dvojvařič nestačí, nemá ani troubu a vůbec žádnou pracovní plochu. Nad dvojvařičem je bývalá digestoř a tou teče voda na elektrický dvojvařič. Vlhkem dokonce vyskákaly i parkety v obýváku.

Vědět, jak dál

Proměna to byla netradiční, odvážná a nesnadná. Jednalo se o rekreační chatu, která nebyla připravena na to, že v ní v zimě budou bydlet lidé. Od začátku zde bylo všechno jiné a jinak, než jsme dosud proměňovali. Z letní terasy vytvořit zimní „zahradu“ bylo opravdovou výzvou! A samozřejmě přidat ještě něco navíc, aby byly wow efekt a emoce na maximální úrovni. Na první dojem postačí několik slov a pocitů: zima, to nepůjde, pokud ano, stihneme to, a hlavně, kdo to všechno udělá?! Padalo to na nás jako skála. A obavy se potvrdily. Všude, kam jste se podívali, číhaly potíže a problémy. Vlhko, zima a zanedbanost. Po prvotní prohlídce jsme si potřebovali chvilku vydechnout a vyčistit si hlavu. Bylo těžké soustředit se, ale nápad přece přišel! A to byl jeden z nejsilnějších momentů naší práce – vědět, jak dál, byť zatím jen v myšlenkách.

Nejkrásnější místo pro budoucí kuchyň

Problémů původního stavu bylo víc než dost. Se zimním provozem se příliš nepočítalo. Letní terasa, sice krytá okenními výplněmi, byla pro zimní provoz naprosto nevhodná. Teplota venku i uvnitř by se příliš nelišila. Na druhou stranu to bylo pro budoucí kuchyň nejkrásnější místo. Světlo a výhled na řeku byly nádherné – nicméně to bylo stále málo k tomu, aby zde bylo možno pobývat i v zimě. Hlavním technickým úkolem bylo vyřešit vytápění a co nejvíce, v rámci našich možností, zabránit únikům tepla. Použili jsme podlahové vytápění v kuchyni i v obývacím pokoji, který jsme s kuchyní propojili. Ze stávajícího vnitřního okna jsme udělali dveře a dispozici upravili tak, aby co nejlépe fungovala pro Radku, její dva syny i případné návštěvy.

Nová kamna na dřevo

„Propojení nám otevřelo možnosti pro originální návrh kuchyně. Vzhledem k nízkému okennímu parapetu jsme kuchyň orientovali obráceně a vyjeli s ní do prostoru. Tak vznikly samostatné funkční bloky, které provozně navazují a jsou propojeny zvolenými barvami a materiály. Dalším zdrojem tepla se stala nová kamna na dřevo, která nahradila stávající, málo výkonná kamínka. Proti únikům tepla jsme po celém obvodu okenních ploch umístili těžké závěsy, které krom toho, že tlumí tepelný únik, tak prostor zútulňují a schovávají i některé nedokonalosti původních stěn,“ poznamenává Ing. František Kobližka. Do volných zásuvek je ještě možno zapojit přímotopy. Díky této kombinaci lze prostor adekvátně vytopit.

Kombinace moderního a venkovského stylu

„Proměna ve svém stylu kombinuje moderní a lehce venkovský styl. Venkovský jsme se snažili eliminovat a moderní vyzdvihnout a zdůraznit. Prvek dřeva se nám však stále líbil, a proto jsme ho v určité míře a v modernějším pojetí využili v naší proměně. Stávající dřevěné prvky, trámy, obklady stěn a stropu, jsme natřeli na bílo, a tak potlačili původní výraznou strukturu a kresbu dřeva. Tím jsme dosáhli mnohem jemnějšího pojetí, které vytvořilo neutrální kulisu pro nový interiér. Zajímavě působí i kombinace nově navrženého modernějšího dekoru dřeva, který byl střídmější a méně výrazný, s jednoduchými a jemnými doplňkovými barvami, v tomto případě šedou a žlutou,“ doplňuje Ing. arch. Kamila Douděrová.

Mlýnek na kávu a kovový svícen

V interiéru architekti také použili jemnou tapetu s motivem větviček, velkou sedačku na každodenní spaní pro všechny, jejíž světle šedé čalounění správně zapadne do celkového konceptu. Akcenty žluté prostor příjemně osvěžují, šedá a bílá uklidňuje a prosvětluje. Architekti také do bytového prostoru zakomponovali původní skříň a komody, které v novém interiéru krásně vyniknou. Naopak v původním tmavém a jednotvárném chalupářském stylu zcela zanikaly. Třešničkami na pomyslném dortu byly některé původní věci z domácnosti, jako například mlýnek na kávu nebo kovový svícen, které posloužily jako vhodné dekorace.

Moderní design v interiéru rekreační chaty

„Změnou dispozice jsme získali funkční prostory, které jsou nyní vzájemně propojeny. Lze v nich fungovat uceleně a v „čisté zóně“, což znamená, že se při pohybu v nich nedostáváme mimo proměňovanou část. Také zónové členění prostoru od vstupu směrem dále do interiéru je plně funkční a intuitivní. Nová kuchyň je propojena s obývacím pokojem. Otvor je možno uzavřít posuvnými dveřmi, které jsou zavěšeny na konzoli a jezdí po stěně. Tato elegantní konstrukce je ukázkou moderního designu v interiéru rekreační chaty. Oba prostory spojuje jednotná podlahová krytina v dekoru světlého dřeva," shodně konstatují architekti.

Text: Filip Budák

Foto: PRIMAIng. arch. Kamila Douděrová
a Ing. František Kobližka

Kamila Douděrová a František Kobližka už v Jak se staví sen proměnili mnoho domů i bytů. Kamila vystudovala Fakultu architektury na ČVUT a na stáž vyjela do Francie. Ve svých návrzích spojuje funkčnost a nápadité barvy. Má vlastní studio KamiDesign. František absolvoval Vysokou školu pozemního stavitelství a architektury, ale spíš než za architekta či designéra se považuje za poradce, psychologa i dělníka. Specializuje se na interiéry koupelen.


Náklady na proměnu

  stavební materiál 21 000 Kč  
  kuchyňská linka 62 684 Kč  
  kuchyňské spotřebiče 52 440 Kč  
  podlaha včetně pokládky 61 100 Kč  
  dveře, zárubně a montáž 21 259 Kč  
  rozkládací pohovka 82 500 Kč  
  nábytek, doplňky a dekorace 111 575 Kč  
  celkem 476 299 Kč  

 


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne