Příběh znovuzrození jednoho domu

Datum: 15.12.2009
obrázek
Česká architektura šedesátých let minulého století přinesla několik velmi zajímavých projektů. Bylo to umožněno zejména díky přechodnému uvolnění poměrů v tehdejším socialistickém Československu. Hledala se inspirace i na západ od našich hranic, což do té doby bylo velmi riskantní. S odstupem času lze konstatovat, že některé stavby této doby lze srovnávat s těmi nejkvalitnějšími počiny z meziválečného období.

Jak to bylo včera

Největším fenoménem byly světové výstavy, zejména pak obrovský úspěch československé expozice v Bruselu 1958. O její realizaci rozhodla vláda v roce 1955. O čtyři roky později vznikl v Pražském projektovém ústavu pod vedením Josefa Poláka, Vojtěcha Saldy a jejich kolektivu na svou dobu velmi smělý projekt, známý jako "experimentální bytový okrsek Praha-Invalidovna". Realizace nebyla nikterak jednoduchá, trvala celých pět let až do roku 1962. Celý projekt zabírá plochu sedm hektarů a byl primárně určen pro 4800 osob. Autorům se velmi zdařile povedlo navázat na původní historickou zástavbu Karlína, na blízký historický objekt Invalidovny a zachovat maximální množství zeleně. Nejzajímavější stavbou tohoto komplexu a zároveň jeho dominantou je tzv."hotelový dům", který koncepčně vychází ze vzoru Le Corbusierových obytných jednotek. Na tehdejší dobu byla použita řada moderních stavebních postupů jako sádrokartonové příčky, průběžná okna a dlouhé duté panelové překlady, díky nimž se mohla výrazně zvětšit rozloha místností. Dům byl uvnitř vybaven veškerým zařízením, jeho nájemníci se do něj mohli nastěhovat v podstatě jen s oblečením. O unikátnosti tohoto domu svědčí i skutečnost, že byl prohlášen za technickou kulturní památku.

Co se děje dnes

V loňském roce zakoupila společnost Pražská správa nemovitostí, spol. s r.o. objekt hotelového domu od Městské části Praha 8 na základě výběrového řízení a po důkladné přípravě se v červnu 2009 pustila do nezbytně rozsáhlé rekonstrukce. Řada původních prvků domu si při rekonstrukci vyžádala specifický přístup, zejména pak renovace originální zavěšené fasády s nadokenními prvky z lisovaného hliníkového plechu se ukázala jako tvrdý oříšek.

Co bude zítra?

Cílem Pražské správy nemovitostí, spol. s r.o. je vytvořit pohodlné a dostupné bydlení. Společnost se inspirovala podobnými projekty v USA, kde pro rezidenty, tj. majitele bytů je běžné, že řadu služeb mají k dispozici přímo v domě. Díky tomu, že se o náklady dělí společně s ostatními rezidenty mohou si takové „hýčkání“ dovolit. Z toho důvodu byl pro dům zvolen název REZIDENCE EXPO. Mottem tohoto nového projektu je dostupný komfort pro všechny jeho obyvatele. Ten zahrnuje jak dostupné služby v domě, tak i samotné umístění domu.

REZIDENCE EXPO stojí ve velmi žádané a jednoduše dostupné lokalitě, v klidné části Karlína plné zeleně. Z domu do metra je to půl minuty chůze, na tramvaj tři minuty a centrum Prahy je tak doslova na dosah. Díky poloze daleko od ostatní zástavby jsou všechny byty REZIDENCE EXPO světlé a krásně prosluněné. Přímo v domě je pak k dispozici hned několik služeb ke zpříjemnění celkového komfortu bydlení. Obyvatelům domu usnadní bydlení v REZIDENCI EXPO recepce a jí poskytované služby. Recepční může za rezidenty přebírat zásilky, zajistí úklid, pokud si ho někdo bude přát, otevře řemeslníkům a pokud si někdo zabouchne dveře zevnitř, může poskytnout náhradní klíč.

Co rozhodně bude stát za pochlubení je střešní terasa s nádherným výhledem na Pražský hrad. Ti, co dávají přednost aktivnímu odpočinku a nechtějí ztrácet čas dojížděním do fitness center a převlékáním, mohou využít posilovnu přímo v domě a to kdykoliv. K dispozici bude zdarma, 24 hodin denně. Je tu také zvláštní místnost pro masáže, kterou bude možno domluvit na recepci. Čas, peníze a místo ušetří řada praček a sušiček v prádelně v přízemí domu. Ke každému bytu potom patří samostatná uzamykatelná komora nebo sklep.

Předpokládané datum k nastěhování je duben 2010. REZIDENCE EXPO nabízí různé druhy bytů od garsoniér až po 2+1, ale také ateliéry. Bližší informace naleznete na www.rezidenceexpo.cz.

Text: Filip Šorm

Foto a vizualizace: Pražská správa nemovitostí

V článku byly volně použity podklady z knihy Architektura 60. let aneb Zlatá šedesátá léta v české architektuře 20. století.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne