RE.GUARD hlídá úniky vody

Datum: 6.12.2021
obrázek
Nežádoucí únik vody patří mezi největší a také nejčastější hrozby, se kterými se můžeme v domácnosti setkat. Klasickým příkladem je prasklá hadička přívodu vody k myčce nebo pračce, protékající toaleta, kapající armatura ve vaně apod.

Bohužel se také stává, že voda uniká na neznámých místech, a než stačíme závadu objevit, bývá pozdě. Škody způsobené vodou jsou často spojeny s náročnými a nákladnými opravami.

Málokdo vypíná hlavní přívod vody, když odchází z domova, často dokonce lidé programují pračku tak, aby bylo prádlo vyprané, až se vrátí z práce. Existuje zařízení, které riziko spojené s únikem vody dokonale eliminuje: RE.GUARD.

Malé, za to „chytré“ zařízení

RE.GUARD je ve skutečnosti velmi malé, ale za to „chytré“ zařízení, které se nainstaluje na hlavní přívod vody do objektu, prakticky ihned za vodoměr, takže kontroluje i vstupní filtr. Prací tohoto „chytrého detektoru“ je nepřetržitě monitorovat a vyhodnocovat vše co se děje v potrubním systému rozvodů vody v domě. Konkrétně snímá tlak vody a její průtok. Využívá k tomuto účelu velmi přesnou ultrazvukovou technologii, která nepřetržitě porovnává naměřené a nastavené hodnoty v reálném čase. Na základě těchto měření software současně samostatně vyhodnotí, zda nedošlo k nežádoucímu úniku vody i v minimálním množství (kapající armatura). Pokud by se tak stalo, zareaguje a vyšle varovnou zprávu, případně okamžitě uzavře hlavní přívod vody. Záleží na konkrétní situaci.

Instalace RE.GUARD

Instalace RE.GUARD je velmi snadná a jednoduchá, ale než začne zařízení plně fungovat, je nutné definovat a nastavit systém provozu domácnosti. To v praxi znamená, aby RE.GUARD „věděl“, že nemá vypnout vodu, když se sprchujete, máte zapnutou myčku apod. V zásadě má dva provozní módy: přítomen/nepřítomen. Tím je nastaven způsob „myšlení a chování“ v různých situacích. Vy jen na začátku nastavíte hodnoty pro oba režimy, například maximální nepřerušený průtok (např. od 1 do 1000 litrů), časový limit na odběr vody, noční režim, kdy potřebujete, aby se umylo nádobí. Zařízení lze přepnout také do speciálního módu – například pro zalévání zahrady nebo plnění venkovního bazénu. Jestliže mezitím mód nezměníte, automaticky se po dvou hodinách přepne do standardního režimu. Navíc si můžete zvolit, zda vám RE.GUARD pošle na mobil pouze varovnou zprávu anebo ihned automaticky zareaguje uzavřením přívodu vody.

Systém komplexní kontroly

Jednou denně, z výroby je nastaven čas na 3 hodiny ráno, provede systém komplexní kontrolu, což znamená, že zmapuje poklesy tlaku a vyhodnotí, zda nedochází k nečekaným změnám. Čas lze samozřejmě měnit už s ohledem na provoz některých spotřebičů. Může se stát, že odjedete na dovolenou a zapomenete zavřít vodu. Žádný problém. Když RE.GUARD neregistruje po několik dní (opět lze nastavit jejich počet) odběr vody, automaticky se přepne do režimu nepřítomen a jeho chování a vyhodnocování situací se změní.

Umožňuje ovládání na dálku

Zařízení umožňuje samozřejmě ovládání na dálku pomocí smart telefonu, tabletu nebo počítače. RE.GUARD pracuje na bázi nejmodernější Z-Wave komunikační technologie, která spojuje zařízení se základnou a nainstalovanou aplikací. Systém lze doplnit například bezdrátovým detektorem přítomnosti vody u pračky, ve sklepě apod. Díky dálkovému ovládání z jakéhokoliv místa najde RE.GUARD uplatnění také na chalupách.

Více na www.rehau.cz.

Text: Ivan Sklenář

Foto: Rehau

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne