Funkční garsonka - Byt pro mladého muže

Datum: 14.12.2009
obrázek
Již několik let patří malé byty mezi vyhledávané typy bydlení. Nejčastěji se do nich stěhují mladí lidé, kteří zde začínají éru samostatného bydlení. Spolu s architektem Petrem Pospíšilem se dnes seznámíme s garsoniérou, obývanou jedním mladým člověkem. Pro byty tohoto typu se vžilo označení „single byty“.

Bydlení v garsoniéře má svá specifika. V první řadě se musíme smířit s tím, že další obytné místnosti byt nemá a bez ohledu na velikost bytu je tedy nutné v jednom prostoru navrhnout vybavení takové, aby splňovalo veškeré nároky na trvalé bydlení. Ke slovu přichází zejména atypická řešení jak z pohledu dispozičního řešení celého prostoru, tak jednotlivých prvků.

Co musí garsoniéra splňovat?

Vybavení jediné obytné místnosti musí vycházet z potřeb obyvatele bytu. Ideální je, pokud garsoniéru obývá pouze jeden člověk, tak, jak je to v našem případě. „Není pak nutné se tak intenzivně věnovat řešením, která by oddělovala jednotlivé části místnosti, aby například práce v kuchyni nerušila spícího a podobně,“ vysvětluje architekt Petr Pospíšil. V každém případě ale musí prostor zabezpečit kvalitní místo pro všechny činnosti, které bydlení provází.

Úložné prostory

Achillovou patou malých bytů obecně jsou úložné prostory. Nejvhodnějším místem je předsíň a vestavné skříně na míru, které maximálně využívají daný prostor. U malých předsíní ale bývá její umístění vzhledem k počtu dveří problém. „Pokud je to možné, preferuji úplné zrušení klasické oddělené předsíně, případně i dalšího dělení ve prospěch většího a především lépe využitelného obytného prostoru. S novým pohledem na dispoziční řešení bytu pak bývá možné navrhnout úložné prostory na zcela nových místech – nejčastěji v blízkosti vstupu do bytu. V rámci interiéru se nejlépe osvědčí kompaktní sestava, která bude využívat část stěny až ke stropu. Vzhledově by měla být maximálně jednoduchá a designově čistá, protože pak zde nebude vnímána jako něco robustního a nepatřičného, ale dokonale splyne. Interiér bychom pak již měli volit odlehčený, pouze s minimem nábytku, aby zůstalo co nejvíce volného prostoru. Právě v malých bytech bývá nejvhodnějším řešením výroba nábytku a dalších zařizovacích prvků na zakázku, protože v mnoha případech je jen tak možné navrhnout vybavení interiéru s nezbytným vtipem a přesně podle potřeb jeho obyvatel.“

Kuchyň – malá, ale funkční

V žádném, byť sebemenším bytě, nemůže chybět funkční kuchyňský kout. „Typické pro obyvatele single bytu je, že omezují vaření a většinou se stravují mimo byt. Přesto ale doporučuji, aby byla kuchyň plně vybavená – varná plocha, trouba, či mikrovlnka, která může být kombinovaná s grilem. Důležitá je kvalitní digestoř, protože všechny pachy se bezprostředně dostávají do obytného prostoru. A chladnička s mrazícím boxem, to je samozřejmost,“ dodává architekt.

Lůžko – netradiční řešení přináší originalitu

Nesmíme zapomenout na místo pro spaní. Pokud je prostor skutečně malý, může být lůžko voleno i ve formě rozkládací pohovky. V tomto řešení bychom ale měli dbát na kvalitu lůžka po rozložení, protože bude sloužit ke každodennímu spánku. „Proč nehledat docela jiné řešení? Lůžko může být například sklápěcí, kdy se navíc může stát zajímavým prvkem interiéru. Ve sklopeném stavu navíc může mít i další uplatnění...“

Vždy o krok napřed

„Důležité je hned zpočátku znát všechny požadavky, které majitel bytu od svého domova očekává. Pak už zbývá jen najít vhodnou formu, jak všechny činnosti skloubit dohromady.“ Jak to zní jednoduše, viďte? Určitě bychom se ale neměli nechat zlákat vlastní inspirací, protože právě v malých bytech vyžaduje jejich zařízení profesionální zkušenosti nejen při návrzích vhodného řešení, ale i při výběru zařizovacích předmětů. Celkový dojem bývá nesmlouvavý a i poměrně malá chyba dokáže jinak hezkému bytu zbytečně ublížit.

Text: (db)

Návrhy: architekt Petr Pospíšil, Ateliér Kyzlink

  • Kuchyňská linka se v garsoniéře stává součástí obytného celku – čím méně zdobných prvků bude mít, tím lépe bude schopna vytvořit s dalšími částmi jednotný celek. Zásuvky jsou bez madel, stejně jako u obytné stěny.
  • Jeden díl obytné stěny slouží jako vysouvací stůl – pokud není potřebný, zcela jej zasuneme a nepřekáží.
  • Sklopné lůžko je zajímavým řešením právě pro malé byty. V návrhu architekta Petra Pospíšila se stává polyfunkčním místem, kdy ve sklopené formě plní ze strany šatní skříně funkci paravanu pro převlékání a odděluje prostor, ze strany interiéru je vybaven policemi a pracovním stolem.
  • Nový sprchový kout zaujme netradičními stěnami z mléčného skla. Díky tomu kout z pohledu interiéru opticky nezabírá tolik prostoru, jako kdyby zde byly klasické stěny. Matné sklo sprchového koutu navozuje pocit lehkosti a při použití na dalších prvcích byt sjednocuje. Uvnitř sprchového koutu se také již nemusíme zabývat výběrem obkladů – matné sklo je velmi elegantní a nadčasové řešení. Sklo také z části dovoluje průchod denního světla dovnitř sprchového koutu, což přináší nevšední atmosféru. Originalitu koupelny završuje podlaha z tmavého exteriérového dřeva massaranduba.
  • Půdorysy: Změny řešení bytu provázelo kompletní vybourání nenosných příček. Koupelna byla spojena s WC, což u této velikosti bytu, který je navíc obýván jedním člověkem, nebude činit žádné problémy. Stěna sprchového koutu je vytažena směrem ke kuchyni, tak vznikla nika pro umístění vestavěné kuchyňské skříně. Z pohledu obývacího pokoje není patrná. Otevřená dispozice bytu přináší výrazně lepší využití obytné plochy. V blízkosti vstupu byla navržena šatna s posuvnými dveřmi.

Půdorys 1 (ve fotogalerii)

Byt je navržen pro mladého muže, který pracuje především jen v práci a domů si chodí odpočinout a tomu je podmíněno i veškeré pohodlí spojené s relaxací a uvolněným životem. Potřebuje plnohodnotnou postel. Uvolněnému stylu odpovídá také prosklená koupelna zasahující do obývacích prostor. Za koupelnou je dostatek úložného prostoru. Obývací stěna ukrývá integrovaný pracovní stůl, který se vysouvá pomocí výsuvného mechanismu. 

Půdorys 2 (ve fotogalerii)

V této verzi mladý muž pracuje také doma a mívá časté návštěvy. Postel je proto skládací, z důvodů více místa v místnosti. Je netradičně umístěná v prostoru místnosti a současně slouží jako clona (paravan) pro převlékání u šatny. V zavřeném stavu tvoří stěnu s poličkami a pracovním stolem. Díky pantografickému mechanismu, jsou police i deska stolu stále ve stejné pozici a není je potřeba, ani při sklopení na postel, sklízet. Vzhledem k rušnějšímu životu a častější přítomnosti více lidí v bytě zde bylo pamatováno také na gauč a konferenční stůl. Ze stejného důvodu nemá sprchový kout prosklené stěny, jak je tomu u první verze.

Architekt Petr Pospíšil

Vystudoval Strojní průmyslovou školu v Brně, v roce 2000 vystudoval Fakultu strojní VUT v Brně, obor průmyslový design. Praktikoval v ateliéru Španihel, od roku 2002 působí ve společnosti KYZLINK, s.r.o. Preferuje minimalistický design s důrazem na funkčnost. Poznatky a zkušenosti z průmyslového designu aplikuje také na interiéry a architekturu, kam vnáší osobitý úhel pohledu.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne