Současné trendy v interiérovém designu

Datum: 14.12.2009
obrázek
Snad každý z nás chce vědět, co je stylové, co je právě in, nebo hledá něco, čím by se mohl inspirovat. To platí i v oblasti bytových interiérů. Nároky na něj se velmi rychle mění, požadavky na kvalitu vybavení rostou, móda nám diktuje nové trendy v materiálech, tvarech, barvách i vzorech. Jak se bydlení v posledních letech proměnilo? Kam se světový design v této oblasti ubírá? Kdo určuje trendy a jak se vývoj odráží u nás v České republice?

Pro odpověď jsme si došli za ing. Janem Sedláčkem, designérem firmy Dřevotvar družstvo v Jablonném nad Orlicí, který si nedávno z veletrhu Pragointerier již podruhé odnesl Grand Prix za nejlepší exponát Salonu novinek a designu.

Pro inspiraci k Italům

V minulosti určovala nábytkové trendy hlavně Skandinávie. Dnes jsou za největší ikony nábytkového designu považováni Italové a v Miláně se každoročně koná jeden z nejprestižnějších mezinárodních veletrhů nábytku. Pokud chcete vidět největší novinky nábytkové i interiérové módy, udělejte si výlet právě tam. Skvělé renomé milánského veletrhu potvrzuje i ing. Jan Sedláček, který mi v našem rozhovoru prozradil, jaký styl se právě nosí: interiérům dominují barevné kombinace černé a bílé, stále bodují i velmi lesklé povrchy. Ing. Jan Sedláček vedle toho upozorňuje i na stále aktuální trend tmavých barev a důraz na detail. Nábytek je subtilnější, k výrobě se používají nové materiály na bázi plastů. Estetický dojem často umocňuje hliník, sklo a další ušlechtilé materiály. Lídrem nábytkových trendů jsou kuchyně, které již tradičně bývají předvojem nových trendů pro ostatní nábytek. Designéři kuchyní uplatňují kvalitní povrchovou úpravu a využívají praktické novinky, které se pak aplikují i v dalším bytovém nábytku – například samodovírací tlumiče zásuvek a dvířek.

Česko pod lupou

Nové trendy se postupně stále více prosazují i v Česku. Zákazníci jsou náročnější, což se odráží i v bytové výstavbě. Může za to více faktorů: je z čeho vybírat, zákazníci jsou ochotni více zaplatit. Zásluhu je však třeba připsat i osvětě v odborných a zájmových časopisech. Interiérová architektura ve srovnání s architekturou stavby tak trochu pokulhává. Plánování interiérů nebývá zkrátka věnována taková pozornost a odborníkům se svěřuje jen zřídka. Ing. Jan Sedláček to přičítá určité absenci invence. Zdůrazňuje, že při plánování interiérů je dobrým vodítkem oproštění se od zbytečností. Svou pozornost bychom měli zaměřit především na jednotlivé komunikační zóny, je třeba dobře naplánovat prostory na odpočinek, na práci, na zábavu, na hru dětí i úložné prostory, které vyžadují promyšlené řešení. Byt by se měl začít tvořit od interiéru podle individuálních požadavků zákazníka.

Zóny v bytě

Důležitou součástí bytu je například hrací koutek pro děti, na které se podle ing. Jana Sedláčka často při plánování interiérů zapomíná. Pro maminku bude určitě výhodnější, když bude mít dítě svůj koutek v místnosti, kde se věnuje svým aktivitám (žehlení, práce na počítači, příprava jídla), než když za ním neustále musí odbíhat do sousedního dětského pokojíku. Malé dítě musí a chce být s rodiči. Součástí spojeného obytného prostoru by měl být i „pracovní kout“ na počítač, který je nedílnou součástí moderního způsobu života. Kromě dětských a pracovních koutů se začíná klást větší důraz i na prostor s jídelním stolem. Tato část bytu či domu není jen místem, kde se odehrávají společné rodinné večeře, ale často bývá i místem setkávání se s přáteli, kteří přijdou na návštěvu. Při plánování zařízení interiérů je třeba počítat i s novými technologiemi a audiovizuální technikou, kterou máme v úmyslu si do bytu pořídit. Musíme zkrátka myslet na prostor pro data projektor, vysunovací plátno, nesmíme však zapomínat i na takové detaily jako jsou kabely od počítače, televize či hifi soustavy. Nábytek bývá přizpůsoben i těmto potřebám. Nedílnou součástí bytu je i kombinovatelné osvětlení, které může navodit rozdílnou atmosféru.

Zaostřeno na předsíň

Stále zanedbávaným prostorem bývá předsíň, která je vstupní branou do bytu. Napoví nám, v jakém stylu na nás promluví celý interiér. Ačkoliv bývá většinou menší a bez denního světla, je přesto jednou z nejfrekventovanějších zón bytu. Musí splňovat celou řadu našich každodenních potřeb. Zkušený designér z ní však dokáže vykouzlit krásný a funkční prostor ušitý na míru každému.

Na malý prostor vyzraje Entre

Častým předsíňovým problémem je nedostatek místa. Proto je důležité dobře si rozvrhnout, kde bude botník, zrcadlo, kam pověsíme kabáty. Čím menší předsíň, tím více práce dá vymyslet její zařízení. Obratný architekt však umí dobře vyřešit i tento problém. Zajímavý nápad dostal i ing. Jan Sedláček, který navrhl skladebný předsíňový program Entre. Čím zaujme? Jedná se o velice kreativní a přitom velmi funkční systém modulových prvků, umožňujících řešení přesně podle velikosti předsíně a potřeb jejích uživatelů,“ říká ing. Jan Sedláček, jehož předsíň byla před časem oceněna Grand Prix pro nejlepší exponát v soutěži Salonu novinek a designu na výstavě Pragointerier Living fair.

Originální řešení

Je to předsíňová stěna sestavená z dýhových modulových prvků o velikosti 60 × 60 centimetrů zavěšených na nosném rámu, které můžeme poskládat do libovolné výšky a šířky a různě kombinovat. Tato flexibilita zajišťuje skutečně originální řešení odpovídající individuálním nárokům každého z nás. Systém modulových prvků má navíc tu výhodu, že pokud budete předsíň potřebovat časem rozšířit nebo vyměnit například botník za poličky, nebude to problém. Předsíňový program Entre si můžeme vybrat v přírodním provedení nebo v dalších čtyřech variantách moření s možností kombinace prvků ve smetanovém odstínu a doplnit řadou úložných zásuvkových skříněk, policových prvků, botníků, šatníků, věšáků a zrcadel. Všechny části sestavy jsou ošetřeny vysoce odolným polyuretanovým lakem s UV filtrem, takže se nemusíme bát ani vyblednutí odstínů.

Praktické vychytávky

Entre se může pochlubit řadou zajímavostí. Jeho součástí je například šatník s vnitřním členěním, který má jedno křídlo dveří širší na zavěšení kabátů a druhé úzké zakrývající policový systém na doplňky. Z botníku už nám boty vypadávat nebudou, jelikož má šikmo dovnitř usazené police. Novou součástí tohoto programu je praktický vyklápěcí botník, který umožňuje uložení obuvi ve svislé poloze. Vyklápěcí botníky jsou velmi dobrým řešením pro malou předsíň, výrazně totiž ušetří místo v místnosti, právě díky uložení bot „na stojato“. Už si nemusíme dělat hlavu s utrženým poutkem, jelikož stěny systému jsou opatřeny unikátními věšáčky pro uchycení odkládaných oděvů. Samosvorný stisk mechanismu věšáku spolehlivě zachytí kabát či klobouk. „Nábytek musí být jednoduchý a elegantní, a především účelný,“ říká designer družstva Dřevotvar Jablonné nad Orlicí ing. Jan Sedláček.

Text: Jana Kratěnová

Foto: archiv firmy Dřevotvar družstvo Jablonné nad Orlicí, www.drevotvar.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne