Kouzelné slovo pro budoucnost stavebnictví

Datum: 14.08.2008
obrázek
Před více než pěti lety se začalo výzkumné a vývojové oddělení mateřského závodu společnosti Baumit ve Wopfingu zabývat projektem „čistý povrch“. Základem byly poznatky a zákonitosti nanotechnologie.

Nanotechnologie se zabývá vytvářením, výzkumem a využitím extrémně malých struktur. „Nano“ je odvozeno z řečtiny a znamená něco jako „trpaslík‘. Experti a média označují nanotechnologii jako klíčovou technologii 21. století. Její motto místo „stále výš, stále dál“ zní „stále menší, stále rychleji“…
Jeden nanometr (nm = 1 milióntina milimetru) odpovídá cca jedné desetitisícině tloušťky lidského vlasu. To znamená, že se dostáváme do ultra nejmenší oblasti atomů a molekul. Do délky jednoho nanometru lze vedle sebe umístit asi čtyři až šest atomů.

Základními prvky této technologie jsou nanočástice. Jsou menší než 100 nm. Umožňují to, aby bez rozdílu zda jde o domácnost, automobilový či letecký průmysl, průmysl výrobních hmot či počítačové obory – zůstaly povrchy výrobků extrémně odolné vůči protržení nebo poškrábání. Také poskytují trvalou ochranu proti korozi a jsou extrémně kluzké.
Výsledek činnosti výzkumného a vývojového oddělení mateřského závodu společnosti Baumit ve Wopfingu stojí za to. Díky jemu přicházejí nanotechnologie i do stavebnictví.

Fasáda, která nestárne

„Baumit Nanopor Omítka“ je patentovaný „Anti-Aging produkt“ pro fasádu. Díky jí fasáda nestárne.
Baumit, díky dlouholetým zkušenostem a intenzivnímu, úspěšnému, výzkumu vyráběl odolné systémy fasád s dlouhou životností i doposud. Vliv prostředí ve kterém dnes žijeme však ani odolné fasádě na kráse nepřidává. Naopak. Léty její vzhled mění. Proto je nutné, pro zachování vnějšího vzhledu a mnohdy i půvabu budovy, po několika letech optický stav fasády zlepšit. A přinejmenším fasádní nátěr obnovit. Většinu výdajů přitom tvoří náklady na stavbu lešení, materiál a řemeslníky.

Nejen krása, ale i podstatně nižší náklady na údržbu

Díky zvláštním vlastnostem Baumit Nanopor Omítky však zůstává tvář budovy, ve srovnání s původní omítkou fasády, krásná přibližně dvojnásobně dlouhou dobu. Snížení nákladů na údržbu je tomu úměrné.

Samočištění pomocí přírodních sil!

Baumit Nanopor Omítka totiž spojuje vlastnosti vysoce kvalitní silikátové omítky (otevřené póry, dobrá difúze vodní páry, dlouhá životnost) s vlastnostmi, které jí propůjčují nejnovější výsledky vývoje z výzkumné laboratoře Baumit.
Cílená konstrukce materiálů na atomové úrovni jakož i využívání zvláštních jevů, které se v tomto nanoprostoru vyskytují, otevírá množství nových možností. Díky tomu povrch Baumit Nanopor Omítky vykazuje nízký elektrostatický náboj a tím i podstatně menší sklon k přitahování částeček nečistot z okolního ovzduší. Navíc je i mikroskopicky hladký, takže nečistoty se na něm jen obtížně zachytí. Přírodní síly jako vítr, déšť, sníh, kolísání teplot a intenzivní difúze vodních par mikropóry v omítce pak spolupracují při „odvětrávání“ částic nečistot z povrchu. A tak i těch několik málo cizích částic, které se ještě na omítce zachytí, ztrácí spojení s podkladem a je odstraněno přirozeným způsobem. Díky rychle schnoucímu povrchu Baumit Nanopor Omítka také snižuje, i při nepříznivých podmínkách, riziko napadení řasami a houbami.
Povrch fasády tak zůstává, vlivem a působením tohoto unikátního, originálního samočisticího efektu, přirozeně čistý a trvale krásný. Zachována zůstává i jasnost barev a dům po léta září ve svém původním lesku. Baumit Nanopor Omítka je vhodná pro všechny systémy fasád Baumit. Je nabízena v zrnitostech 1,5; 2,0 a 3,0 mm, a to jako škrábaná omítka. Barevnou kolekci barev Baumit „colours of more emotion“ v níž je Baumit Nanopor Omítka nabízena, tvoří paleta 200 barev. Jedna hezčí než druhá.

Václav Chaloupecký
Foto: archiv firmy Baumit

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaký rozměr má váš byt?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne