Stará garsonka v paneláku v novém hávu

Datum: 14.5.2021
obrázek
Klient si pořídil minimální byt v posledním patře panelákového bytového domu disponujícím prostornou terasou a nádherným výhledem na celou Prahu. Katastrofální stav nemovitosti předpokládal kompletní rekonstrukci.

Zadání bylo poměrně volné, byt byl určen primárně k pronájmu, v budoucnu jako případné útočiště pro jednoho z potomků.

Účelnost a kvalita

„Hlavním požadavkem byla účelnost a estetická kvalita navrženého prostoru. Pro naši práci byla velmi důležitá investorova otevřenost a důvěra, které se otiskly v uceleném výsledku, který na poměrně malé ploše nabízí, v plné pohotovosti, všechny nezbytné atributy současného bydlení,“ konstatuje architektka Markéta Zdebská, která na realizaci spolupracovala s kolegou Markem Žáčkem.

Hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice

Architekti navrhli jednoduché, až diagramatické členění na jednotlivé funkční zóny. Kuchyně, koupelna a prádelna jsou logicky přimknuty k instalačnímu jádru. Kolmo ke kuchyni jsou pak seřazeny tři trakty: hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice. Tyto funkce jsou jasně vymezeny dělícími panely, které umožňují kombinaci životních situací. Členění prostoru podporuje také osvětlení, které nabízí různé režimy a míru intimity.

Extenze obytného prostoru na terasu

„Podpořili jsme přirozenou extenzi obytného prostoru na terasu. Pobyt venku i uvnitř, resp. pohyb tam a zpět, zpříjemňují dvě široká posuvná křídla nové prosklené stěny a šikmá screenová roleta na celou šíři bytu na vnějším líci terasy. Otevření bytu na terasu si vyžádalo specifické řešení radiátorového soklu, který je vyzvednut nad podlahu. Obklad kaučukem a mřížka topení ve stejném odstínu přispívá k lehkosti tohoto elementu a soudržnosti celého interiéru,“ vysvětluje architektka Markéta Zdebská.

Uplatnily se i akustické předstěny

„Veškeré vybavení bytu je vytvořeno na míru a v maximální míře integrované. V předsíni je umístěna prostorná šatní skříň s botníkem a úklidová skříň s vestavnou pračkou, sušičkou a košem na prádlo, do nějž vede shoz z koupelny přimknuté z druhé strany instalačního jádra. Pro absolutní komfort je byt, na žádost klienta, vybaven akustickými předstěnami a klimatizací integrovanou do horních skříněk kuchyňské linky,“ doplňuje architekt Marek Žáček.

Vybavení rekonstruovaného bytu na míru

Krémová kaučuková podlaha noraplan®, dělící panely z borové překližky, vestavěný nábytek z bílého lamina a borové překližky, modřínová terasa. Okenní sestava od firmy Antikhaus. Kuchyňská a koupelnová deska s dřezem/umyvadlem z materiálu Dupont™ Corian®. Dveře se skrytou zárubní Invisidoor® Argenta® od firmy Bdoors, kliky a úchytky v černém akcentujícím provedení. Gauč s čalouněním na míru od firmy Polstrin, s konstrukcí z překližkové desky a ocelové pásoviny. Stínící technika: screenová roleta a interiérové plizé dodané firmou Innex®.


Slovo architektky

„Vystudovala jsem architekturu na VŠUP v Praze. Dva semestry jsem působila jako pedagog na ČVUT. V roce 2010 jsem založila vlastní ateliér BY architects. Moje práce byla, mimo jiné, nominována na Českou cenu za architekturu 2017.

Přístup našeho architektonického studia se zrcadlí v respektu ke klientovi, k prostředí a ke koncepční práci. Cílem je nacházet hloubku a vrstevnatost v projektech, které jsou ateliéru svěřeny do péče,“ poznamenává architektka Markéta Zdebská.

Text: Jan Chára

Foto: Aleksandra VajdTechnické údaje

  • Klient: soukromá osoba
  • Lokalita: Praha
  • Typ stavby: rekonstrukce bytové jednotky
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 36 m2 + terasa 12 m2
  • Autor: Markéta Zdebská, Marek Žáček (BY architects ®)

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne