Inspirace pro vás

Datum: 14.12.2009
obrázek
V minulosti byla pro kuchyň většinou vyčleněna menší samostatná místnost doplněná maximálně o jídelní kout, v současných domácnostech je stále více součástí otevřeného obývacího prostoru. Z kuchyně se tak stává centrum domova, důležité místo, které neslouží jen k přípravě pokrmů, ale i ke společnému stolování rodiny či posezení s přáteli.

Z psychologického a sociologického hlediska jde o důležitý posun, neboť tento prostor napomáhá ke vzájemné komunikaci, pro kterou je vlivem současného životního stylu stále méně příležitostí. Důvodem k rozšíření a začlenění kuchyně do ostatních částí bytu jsou však hlavně moderní architektonické trendy. Ty upřednostňují volné a vzdušné obytné prostory zbavené masivních kusů nábytku, jejichž jednotlivé zóny nedělí vždy pevné příčky, ale často jen optické prvky. S rozšířením kuchyní dochází k výrazné změně v jejich zařízení, od kterého se kromě praktického využití očekává i reprezentativní funkce. Kuchyňský nábytek mimo estetickou stránku musí být dokonale funkční.

Tmavě červená barva patří u kuchyní mezi stálice. V provedení ve vysokém lesku prosvětlí kuchyňský kout. Roh byl využit pro umístění varné plochy s nápadnou digestoří. V rámci aktuálních trendů je patrný důraz na využití spodních skříněk, z nichž jsou některé řešeny formou skladných a pohodlných výsuvů. Samostatně stojící element nabízí ve spodních skříňkách další úložný prostor, nahoře slouží k servírování pokrmů. Vzhledem k výšce servírovacího místa budou vhodné zvýšené barové židle. Spotřebiče jsou řešeny jako vestavné, kromě volně stojící chladničky s mrazákem. Pro jednotnou linii by bylo vhodné její výšku sjednotit se sousedící skříňkou. Svým řešením je sestava vhodná spíše do větší kuchyně.

Kuchyně s dřevěnou dýhou nebo laminem stále patří k nejžádanějším. Nadčasové pojetí ale nezapře moderní prvky v podobě hladkých čelních ploch a nápadných kovových úchytů. Trendům odpovídají i vestavné spotřebiče. Kuchyňská sestava je malá, přesto ale má hodně úložného místa. Plocha horních skříněk je zjemněna prosklením. Počítejte s tím, že čiré sklo bude vyžadovat více pozornosti pro výběr uloženého nádobí. Všimněte si sladěné dlažby a mozaikového obkladu zadní stěny mezi skříňkami. Rozmístění kuchyně ve tvaru L je praktické z pohledu úspory místa i pro přípravu pokrmů.

Je vždy příjemné řešit kuchyňskou sestavu tak, aby bylo možné mít pracovní plochu i s výhledem z okna. Důležité je pamatovat na možnost dostatečného zastínění. Navržená kuchyňská sestava svou velikostí nabízí spoustu úložného prostoru a dostatek místa pro přípravu pokrmů i pro početnější návštěvu. Vzhledem k tomu, že byla navržena ve vzhledu dřeva, je důležité při volbě odstínu pamatovat na sladění s dřevěnou podlahou. Důležitý je kontrast, avšak s určitými navazujícími prvky. Dobrým tipem je odsazení kuchyně od podlahy soklem v nerezovém provedení, které navíc bude vhodně korespondovat i s volbou kuchyňských spotřebičů.

Jídelní kout bez oken nemají kuchařky příliš rády. Nedostatek denního světla je ale možné nahradit vhodnou barevností. Důležité je, aby pohledová stěna byla zvolena v dominantní, světlé barvě, která celý prostor prosvětlí. Zde byla zvolena velmi módní kombinace smetanové ve vysokém laku, kombinované s tmavou exotickou dřevinou zebrano. Stejná dřevina je použita i na snídaňovém pultu v popředí, který kuchyň z části odděluje od obytné části. Kombinace volně stojící části kuchyňské sestavy s vestavnou navozuje pocit většího prostoru. Plná plocha nepůsobí masivně a přesto poskytuje velký úložný objem.

Tato kuchyně je vhodná například do garsoniéry, kde se stane přímou součástí jediné obytné místnosti. Očekává se, že není příliš velká a musí splnit řadu dalších funkcí, proto zde nejsou použity žádné předělové prvky, pulty a obdobná řešení. Úložné prostory jsou koncentrovány do spodních skříněk, horní plocha působí maximálně odlehčeně. K tomu napomáhají především prosklené skříňky s hliníkovými rámečky a police v levé části sestavy. Spolu s tím vhodně koresponduje volně stojící lednice v nerezovém provedení a shodná digestoř. Pracovní plocha byla ponechána v celku, ve středu mezi mycím a varným centrem, což je nejpraktičtější pro obě strany.

Jedním z prostorově výhodných řešení kuchyňských sestav stále zůstává tvar U. Na krátké straně je umístěna varná plocha, která tak umožňuje pohodlné servírování vlevo, do blízkosti snídaňového stolku. Při nedostatku místa by bylo možné řešit stolování přímo z druhé strany pracovní plochy – pro tento případ bez zvýšené hrany. Návrh kuchyně nabízí dostatečně dlouhé pracovní plochy. Všimněte si umístění mikrovlnné trouby ve výši očí mezi lednicí a nízkou skříňkou. V blízkosti varné plochy jsou umístěny prvky drátěného programu s nejpoužívanějšími doplňky.

Plně kompaktní kuchyňská sestava zcela odpovídá současným trendům. Zadní plocha za varným centrem je z matného skla. Plocha bez jakýchkoliv spár je praktická na údržbu a vhodně tento typ kuchyně doplňuje. Pro tento typ kuchyně jsou charakteristické vestavné spotřebiče (chladnička s mrazákem je umístěna ve vysoké skříni vlevo) a minimalizovaná výsuvná digestoř, která k sobě nepoutá pozornost. Varná plocha je z obou stran prodloužena prostorem pro odkládání. Kuchyňským pracem je vymezena protější řada nízkých skříněk s mycím centrem. Protože se dřez a baterie nacházejí mimo své původní umístění, je nutné tento požadavek řešit již v rámci stavebních úprav.

I pro tu nejmenší kuchyni platí

 • potřebné plochy a zařízení má být v dosahu při minimálním pohybu
 • snažíme se o dostatek prostoru pro činnost s ohledem na otevírání dveří a vysunutí zásuvek
 • potřebujeme pracovní plochu uspořádanou na možnost přípravy potravin, čištění a následnou tepelnou úpravu. (Zóny sestavíme tak, aby činnosti mohly být vykonávány postupně, jak je nutné při přípravě jídel.)
 • veškeré plochy mají být dostatečně osvětlené. (Musíme vyřešit sestavu světelných zdrojů a zásuvky pro připojení přenosných elektrických spotřebičů.)

Každá kuchyň má sedm zón

 • zařízení pro tepelnou úpravu jídel (varné desky, trouby, mikrovlnky)
 • možnost odsávání par a pachů (odsavače par)
 • prostor pro úschovu trvanlivých potravin (potravinová skříň)
 • chladicí prostor (chladničky, mrazicí boxy)
 • prostor pro mytí nádobí (dřezy, myčky)
 • prostory pro uložení nádobí (vhodné skříňky)
 • prostor pro dočasné uložení odpadků (třídící odpadkové koše)

I v té nejmenší kuchyni musí být

 • chladicí centrum (chladnička, mraznička)
 • varné centrum (varná deska, trouba na pečení)
 • umývací centrum (dřez, baterie, odpadkový koš, myčka nádobí)

Základní části kuchyně

 • nábytková část – tvoří ji dolní a horní skříňky, středně vysoké skříňky, vysoké skříně, stoly, židle
 • přístrojové vybavení – chladnička, mraznička, digestoř, trouba na pečení, varná deska, mikrovlnka, myčka nádobí
 • základní doplňky – pracovní deska, dřez, baterie, odpadkový koš, osvětlení, systém držáků, košíků
 • ostatní doplňky – záclony, závěsy, obklady, dlažba, solitery
 • drobné spotřebiče – kávovar, roboty, kráječe, rádio, televizor

Co, kde, jak daleko a proč

Uspořádání pracovních zón při minimální velikosti kuchyně musí být do důsledku promyšlené. Sestavujeme-li kuchyňskou linku v přímé variantě, postupujeme při uspořádání pracovní desky podle následujícího klíče (zleva doprava): minimálně 30 cm odkládací plocha, umývání 60 až 120 cm, pracovní plocha 60 až 120 cm, vaření 60 až 90 cm, odkládací plocha minimálně 30 cm, chlazení minimálně 60 cm.

Standardní výška pracovní desky je 90 cm a obvykle je široká 60 cm, většina výrobců ale dodává i širší, podle potřeb. Horní skříňky kuchyňské linky by měly být umístěny asi 45 cm nad pracovní deskou. Jestliže budou níž, neuvidíme na celou pracovní desku nebo se budeme muset shýbat. Když je zavěsíme příliš vysoko, znesnadníme si přístup do nejvyšších přihrádek. Vysoký díl kuchyňské sestavy nikdy neumisťujeme doprostřed kuchyňské linky – zásadně bychom tak narušili pracovní plochu. Prostor na stěně mezi spodními a horními skříňkami lze vyplnit úzkými, asi 10 cm hlubokými poličkami nebo sem připevnit háčky na zavěšení různého nádobí.

Správné rozmístění prvků kuchyňské sestavy je důležitější, než se nám mohlo zdát. Právě na něm záleží, zda daný prostor efektivně využijeme, jak bude kuchyň působit na pohled a zda se nám v ní bude pohodlně a bezpečně pracovat. V rámci naší tradiční spolupráce jsme opět požádali o "výpomoc" kuchyňské studio BINT, které vybralo několik ukázek ze svých zdařilých realizací a pak také vizualizace, které vás určitě budou inspirovat při zařizování té vaší kuchyně.

Co můžeme v kuchyňském studiu očekávat?

 • Orientační návrh kuchyně na základě půdorysu a údajů o místnosti.
 • Výběr materiálů a vybavení nové kuchyně.
 • Pomoc při výběru vhodné značky spotřebičů – je vždy vhodné dodržovat jednu linii.
 • Připravení položkového rozpočtu.
 • Zhotovení 3D vizualizace.
 • Po odsouhlasení konečné varianty rozkreslení elektroinstalcí, rozvodu vody a odpadu, případně plynu a vzduchotechniky.
 • Zaměření prostoru pracovníky kuchyňského studia.
 • Dovoz a kompletní montáž kuchyňské sestavy.
 • Zapojení a předvedení spotřebičů.

Firma Bint Praha se zabývá navrhováním a výrobou kuchyní. Svým zákazníkům poskytuje poradenské služby při výběru kuchyňské sestavy a veškerého kuchyňského vybavení. Kuchyňské linky však rovněž navrhuje a vyrábí. Hledání nejvhodnější podoby kuchyně zákazníkovi usnadní zpracováním vizualizací nejrůznějších možných řešení. Při rozhodování jaké kuchyňské vybavení zvolit, klientům rovněž značně pomáhá návštěva v samotné provozovně na uvedené adrese, kde si mohou prohlédnout ukázky kuchyňských sestav, vestavných spotřebičů, dřezů, baterií, nejrůznější výsuvné moduly a ukázky práce kuchyňského studia. Zákazníci si mohou vybírat z široké palety různých značek spotřebičů, a to AEG, Electrolux, Zunussi, Miele, Bosch, Siemens, Whirlpool a Liebher, dřezů firmy Franke a kování firem Blum, Kissebohmer a Hettich včetně nejrůznějších výsuvných modulů.

Bint Praha, spol. s r.o., Pražská 777, Velké Přílepy, tel.: 220 808 719, e-mail: jiri_chmelar@bint.cz, www.bint.cz

Text: (uh)

Foto: archiv firmy Bint Praha, spol. s r.o.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne