Single bydlení z bývalého vejminku

Datum: 27.1.2021
obrázek
Bývalý vejminek, tedy malé obydlí v těsné blízkosti „hlavního“ rodinného domku, designérka Andrea Kiliánová proměnila na funkční single bydlení pro muže v nejlepších letech a jeho psí kamarádku.

Celé stavení v minulosti sloužilo jako skladiště nepotřebných věcí a zázemí při vesnických zabijačkách. Nyní z něj vytvořili 2+kk s verandou.

Zamaskování absence pravých úhlů

„Hlavním úkolem bylo nové dispoziční uspořádání a rozmístění funkčních prvků tak, abychom zamaskovali absenci pravých úhlů – zejména v kuchyni a ložnici se místnost rozevírá téměř o 30 cm! Kuchyň je netradičně spojena s ložnicí, přestože se nabízí propojení ložnice s vedlejším obývacím pokojem, odmítl je majitel z důvodu hlasitého štěkotu sousedovic psa, který se pohybuje hned za zdí nového obýváku,“ vysvětluje designérka Andrea Kiliánová.

Francouzské dveře prosvětlují místnosti

Sálavé teplo z nových kamen, napojených na původní komín, je dalším důvodem, proč je ložnice při kuchyni. Původní vstupní část nyní plní roli zádveří a verandy v jednom. Odtud lze vyjít do malé zahrádky a na dvorek. Veranda není vytápěná, proto ji od kuchyně původně oddělovalo okno, nyní francouzské dveře, které jednak prosvětlují obě místnosti, ale také fungují jako tepelná izolace obou místností.

Nahrazení klasických dveří skříňovými

„Při rekonstrukci proběhlo několik stavebních úprav – zejména výměna oken a zazdívání nebo naopak bourání jednotlivých průchodů mezi místnostmi. Jeden z průchodů do komory byl schován do skříně na verandě. Není to příliš frekventovaná místnost a ukrytí dveří, respektive nahrazení klasických dveří skříňovými, velmi pomohlo prostor hezky sjednotit a pročistit,“ konstatuje designérka Andrea Kiliánová.

Kontrastní tmavý dřevodekor

Materiály kvůli nízkým stropům a poměrně malým oknům byly zvoleny světlé, ale alespoň na několika nábytkových prvcích je použit kontrastní tmavý dřevodekor. Tmavě modré doplňky v podobě textilu a zejména tapet jsou podle přání majitele obytného prostoru.

Obliba Salvadora Dalího

„Tapeta s knírky odkazuje na majitelovu oblibu Salvadora Dalího. V celém interiéru jsem hodně pracovala s vertikálními prvky, jejichž hlavní funkcí je pomyslné pozvednutí nízkého a na verandě navíc i zkoseného stropu.“

Nový interiér působí prostorněji a světleji

Podlaha je jednotná v celém prostoru, jedná se o vinyl v metráži s dekorem tvídu. Podlahová krytina v roli je jednoduchá na pokládku i údržbu a měkká na došlap. Nový interiér teď působí prostorněji, světleji a hlavně se z něj stalo plnohodnotné a útulné bydlení.

Slovo designérky

„Práce na tomto projektu byla pro mne velmi zábavná, protože jsem mohla dokonale využít množství optických fíglů na zónování prostoru. Klient mi navíc dal velkou dávku důvěry, což je nezbytný předpoklad pro tvořivou práci, v ní jsou obsažena klientova přání, potřeby, očekávání i estetické a funkční nároky pro daný prostor. V takovém případě je možné vytvořit promyšlený koncept, který pozitivně ovlivňuje celkovou atmosféru. Pracuji pod značkou Muuza. Věnuji se návrhům a realizacím bytových i komerčních interiérů,“ sděluje designérka Andrea Kiliánová.

Text: Jan Chára

Foto: archiv studia Muuza a Czech Deco Team

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne