Ekologická proměna

Datum: 23.12.2020
obrázek
Tomáš je mladý vdovec, ale ještě před nedávnem byl jeho život úplně jiný. Během studia na vysoké škole potkal ženu svých snů a začal pracovat jako referent životního prostředí na městském úřadě. Přítelkyně otěhotněla a narodil se jim syn Vítek.

Plánovali, jak si společně opraví Tomášův staromládenecký „holobyt“ a přizpůsobí ho potřebám mladé rodiny. Zvládli opravit obývák, ložnici a z původní pracovny chtěli udělat pokojíček pro syna.

Krutá rána

K tomu však už nedošlo. Po porodu začala být jeho přítelkyně unavená a nebylo jí často dobře. Lékařská vyšetření odhalila rakovinu střev. Tomáš se spolu s tchyní o přítelkyni a novorozeného syna staral. Bohužel přítelkyně zemřela. Pro Tomáše to byla krutá rána.

Přihlásila ho maminka

Se synem mu nejdříve pomáhaly a stále pomáhají obě babičky. Po dvou měsících ale opustil své zaměstnání a odešel na rodičovskou dovolenou. Tomáš neměl prostor na to, aby se zhroutil, musel začít fungovat. Vítkovi budou už dva roky. Za přihlášením do pořadu Jak se staví sen stojí Tomášova máma.

Nepomohly chemoterapie ani bioléčba

Tomášova partnerka měla zdravotní problémy již během těhotenství. Lékaři si ale mysleli, že jsou to běžné obtíže spojené s těhotenstvím a porodem a pak následně s únavou a péčí o dítě. Když problémy přetrvávaly, udělali jí krevní testy, které nedopadly dobře. Pak podstoupila další vyšetření a zjistilo se, že má rakovinu střev s metastázami na játrech. Následovala operace, chemoterapie a bioléčba. Zvažovala se i transplantace jater, ale lékaři zjistili metastázy i na plicích a transplantaci nepovolili. Nejhorší byl pro všechny celý rok léčby, který znamenal velký nápor na psychiku. Partnerka zemřela v říjnu 2018. Nejtěžší byly první dva měsíce. Tomáš ještě do konce roku chodil do práce a Vítek byl střídavě u babiček. Od ledna pak Tomáš nastoupil na rodičovskou dovolenou.

Táta na plný úvazek

Pracoval na krajském úřadu jako referent ochrany přírody, plánuje, že za rok se do práce vrátí. Je s malým Vítkem 24 hodin denně, jen o víkendech bývá Vítek u babiček. Syn je navíc na Tomáše hodně fixovaný. Tomáš se o něj stará se vším všudy – je to táta na plný úvazek.

Umakartové jádro už je pryč

Tomáš má byt v ostravském panelovém domě. V bytě je ložnice, pokoj, obývací pokoj, kuchyň, koupelna a chodba. Umakartové jádro už je pryč. To Tomáš vyzdil. Jinak pouze vymaloval a vyměnil některé dveře. Obložky jsou původní. Některé dveře chybí – Tomášovi to takhle připadá praktičtější. V bytě jsou také původní elektrické rozvody.

Tomášova přání

Tomáš má rád přírodní motivy a prvky, to znamená co nejvíce přírodních materiálů – motiv dřeva. Může však být i imitace. V dětském pokoji by potřeboval provést novou výmalbu, renovaci vestavěné skříně, výměnu světla a nábytku. Měly by tam být postel, stůl, židle, šuplíky. Na chodbě by byly potřeba nová podlaha, výmalba a úložné prostory. Prioritou je pro něj dětský pokoj a právě chodba.

Okamžitý spontánní nápad

„U Tomáše v Ostravě to byl okamžitý spontánní nápad hned po cestě domů. Zmínil se, že se zesnulou manželkou studovali ekologii a že se oba snažili žít v souladu s přírodou, upřednostňovali přírodní materiály, úsporné zdroje a tak podobně,“ poznamenává Ing. arch. Kamila Douděrová.

Srovnat nerovnosti

„Možná trochu prvoplánově, ale chytili jsme se toho. Jediný technický problém byl v podlaze v předsíni, která byla v hodně špatném stavu. Musela se vyrovnávat výška s navazujícím obývacím pokojem a bylo nutné srovnat nerovnosti po probourání příčky mezi kuchyní a obývákem,“ doplňuje Ing. František Kobližka.

Myšlenka ekologie zvítězila

Myšlenku ekologie pak architekti rozvinuli v použití přírodního kartonového nábytku, obkladu stěny přírodním dřevem doplněným mechovými obrazy, původní masivní dřevěnou komodu zachovali, jen ji natřeli ekologickými křídovými barvami.

„V dětském pokoji jsme se pokusili navázat na předešlé úpravy, opět jsme zvolili kartonové poličky a hračky. Starou šatní skříň jsme natřeli také ekologickou křídovou barvou.“

Text: Filip Budák

Foto: PRIMAIng. arch. Kamila Douděrová

Kamila je absolventkou Fakulty architektury na pražském ČVUT, zkušenosti získala také během stáže ve Francii na École d´architecture de Nantes. U svých návrhů se snaží spojit funkčnost, nápadité barvy, a hlavně naslouchá požadavkům klientů. Miluje kubismus, obdivuje gotiku. Od roku 2010 má vlastní architektonické studio Kamidesign. A je jedinou designérkou, která se objevuje v pořadu Jak se staví sen nepřetržitě od začátku vysílání.

Ing. František Kobližka

Charismatický František absolvoval Vysokou školu pozemního stavitelství a architektury. V nitru se necítí být ani architektem, ani designérem, ale vlastně poradcem, psychologem, obchodníkem, návrhářem, rétorem, průvodcem i dělníkem. Františkovým krédem je spokojenost zákazníka. Jeho specializací posledních let jsou interiéry koupelen.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne