Zařízení obývacího pokoje v bytě panelového domu

V řadě případů se v rámci této akce současně řeší i kuchyně v těsné blízkosti jádra. V další řadě případů se také řeší spojení kuchyně a obývacího prostoru nebo naopak zachování oddělené kuchyně a samostatného obývacího pokoje.
Výměna elektroinstalace
Někteří majitelé bytů však nechtějí investovat do rekonstrukce a chtějí původní dispozici zachovat. A to je případ tohoto bytu, kde chtěli klienti zachovat klasický obývací pokoj s odpovídajícím zařízením vyhovujícím současným trendům a způsobu života. Opravit stávající podlahovou krytinu, což jsou v tomto případě dřevěné původní parkety, a provést novou výmalbu, neboť je většinou nezbytně nutná výměna stávající nevyhovující elektroinstalace.
Zásuvek není nikdy dost
V dnešní době mají obyvatelé bytů specifické požadavky nejen s ohledem na elektroniku v místnosti, ale také různé typy osvětlení a jejich umístění v prostoru. A je třeba dodat, že zásuvek není nikdy dostatek. Někdy se také stává, že klienti řeší ozvučení místnosti, respektive chtějí instalovat různé druhy hi-fi sestav a mají různé požadavky na šíření zvuku. Pak je třeba brát ohled i na to, aby byly umístěny správně a zároveň vyřešit estetiku celé situace – především zakrytí kabeláže a podobně.
V lesklém lakovaném provedení
Navrhla jsem zařízení obývacího pokoje tak, aby stylově navazovalo na ostatní vybavení bytu. V celém bytě jsem nechala původní dřevěnou podlahu. Veškerý nábytek v bytě jsem navrhla v lesklém lakovaném provedení pískově šedé barvy, převládají světlé tóny a pastelové materiály. Vše působí čistě, lehce a vzdušně. Kladla jsem důraz na solitéry a designové prvky v podobě křesla, stojací lampy a především atypické oválné komody ve výrazně žluté pastelové barvě.
Kombinace hnědošedého kamene se světlým dřevem
Vše je doplněno dekory hnědošedého kamene spolu s přírodním světlým dřevem na nábytkových solitérech a jednotlivých detailech. Vybavení obývacího pokoje je opravdu minimalistické a zcela účelné.
Pravidla optického klamu
Obývací pokoj je podlouhlého půdorysu, a tak jsem využila pravidel optického klamu a na krátkou stěnu pokoje jsem navrhla nábytkovou stěnu, která mění vnímání celého pokoje. Takže už nepůsobí jako dlouhý úzký prostor, ale opticky jej zkracuje a nábytková stěna zase rozšiřuje druhou dimenzi. Výrazně barevná komoda navíc na sebe strhává pozornost a tak je dění v místnosti v jejím středu.
Výrazná designová komoda
Nechybí samozřejmě pohovka, křeslo a odkládací stolek. Dále pak výrazná designová komoda v sytě žluté barvě a nad ní jsou umístěny pouze samostatné odkládací police. Hodně trendy je dnes právě umisťování solitérů v místnosti bez ohledu na styl, ve kterém je prostor zařízen. Naopak výrazný prvek, který stylově zrovna nezapadá jako například vintage křeslo nebo odkládací stolek, dodají prostoru na originalitě.
Netypicky a atraktivně
Zajímavé je také umístění obrazů, které barevně korespondují s celkovou paletou a navozují uklidňující dojem. Naopak různé textury jako lesk na nábytku a syrové dřevo na podlaze vedle sebe působí velmi netypicky a atraktivně. Podobně jako kombinace hranaté stylově čisté pohovky s oblým křeslem s dřevěnou podnoží, které stylově navazuje na 70. léta minulého století – neboť jsou zase v módě atypická křesla s různými tvary a druhy dřevěných područek a podnoží.
Závěsy jako v kuchyni
U okna jsou stejné závěsy jako v kuchyni, aby došlo ke stejnému optickému řešení jako na protější stěně s nábytkovou stěnou a celý pokoj tak přestává vypadat podlouhle. Toto řešení je efektní a podtrhuje celkovou moderní tvář celého bytového prostoru. Navíc jsem chtěla, aby okno zůstalo dobře přístupné a kolem něj byl volný prostor pro umístění různých rostlin.
Součástí uzavřené skříňky a knihovna
Nábytková stěna je v totožném provedení jako ostatní vybavení bytu, stejné jako kuchyň a nábytek v předsíni. Součástí jsou uzavřené skříňky a také knihovna. Je tam také vkomponován televizní přijímač. Jsou zde tedy nezbytné uzavřené úložné prostory, ale také otevřená knihovna pro odkládání nejen literatury. Nad televizí jsou skříňky zavěšené pod stropem a pod televizí velké výsuvné zásuvky.
Rychlý životní styl
Už se také nábytek neuspořádává podle umístění televize v místnosti. Navíc ve spoustě současných domácností televize není vůbec, protože je vytlačená laptopy nebo tablety, a nebo lidé prostě doma chtějí dělat cokoliv jiného.
Dnes se také často ustupuje od velkých rohových a jinak sestavených sedacích souprav a opět jsou trendy samostatné, spíše menší a subtilnější pohovky. Souvisí to nejen s rychlejším životním stylem a mobilitou, ale také cenou. Mladí lidé už nechtějí tolik investovat do věcí, které budou chtít třeba za pár let změnit a pořídit si jiné nové až ty stávající budou třeba poškozené či na nich bude vidět zub času, a nebo budou měnit adresu i estetiku celého svého domova.
Text a vizualizace: Kateřina Mlejnková
Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů
Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.