Přívětivý prostor v konejšivých barvách

Datum: 7.10.2020
obrázek
Majitelka vybydleného panelového bytu v něm po rozvodu dlouholetého manželství hledala nové útočiště a domov. Aby se v novém prostředí po velké životní změně cítila dobře, přizvala si na pomoc architektku Veroniku Haroldovou.

Zadáním bylo vytvořit přívětivý prostor v konejšivých barvách, který bude praktický a útulný zároveň, limitem byl omezený rozpočet.

Promyšlená velikost

Kategorii bytu majitelka zvolila v souladu se svými omezenými finančními možnostmi, požadavky na lokalitu a plánované využití bytu. Nezbytností byl samostatný pokoj poskytující soukromí dospívajícímu synovi. Pro sebe potřebovala velký pokoj, ve kterém bylo třeba sloučit spací kout s funkcí společného obývacího pokoje. Protože už přes dvacet let podniká, nezbytnou součástí tohoto pokoje měla být také pracovna. Požadavek na oddělení jídelny od těchto tří funkcí vedl k hledání bytu se samostatnou kuchyní a vyloučení všech bytů s kuchyňským koutem. Zde je kuchyně sice malá, ale má vlastní vstup, okno i místo pro jídelní kout.

Funkční dispozice

Jediná dispoziční změna, kterou bylo třeba v bytě provést, souvisela se změnou původního jádra. Po vybourání stávajících konstrukcí kolem koupelny a toalety přišel čas vybrat novou verzi uspořádání. Původně byla toaleta samostatná a její dveře se dostávaly do kolize se vstupními dveřmi bytu. Koupelna byla tak malá, že se do ní vešel pouze sprchový kout a umývadlo, pračka byla v kuchyni. Oba kriticky malé prostory jsem propojila a po nepatrném zvětšení směrem do předsíně dokázala do koupelny dostat vanu dlouhou 160 cm, umývadlo se skříňkou široké 80 cm, toaletu a pračku s horním plněním.

Malá velká koupelna

Koupelna a toaleta získaly rekonstrukcí a propojením do jediného prostoru nejvíc. Především se do spojeného a lehce zvětšeného prostoru vešla i pračka, na kterou v malé kuchyni zoufale chybělo místo. Navzdory své omezené velikosti nabízí nyní koupelna i bohatý úložný prostor: umývadlo široké 80 cm sedí na nábytkové skříňce a na stěně ho doplňuje elegantní zrcadlová skříňka stejné šířky. Rizalit za závěsným klozetem s vestavěným Geberitem zdobí masivní dřevěná police, kterou lze prakticky využít k odkladu denně používaných drobností. Druhá masivní deska chrání přilehlou zeď a vytváří tak jednoduchý, ale působivý detail.

Barevná harmonie

Byt 2+1 má výměru 55 m2, ale je poměrně členitý. Zjednodušila jsem jeho provoz zrušením kolizních dveří na toaletu a prosvětlila ho oknem do koupelny. Dalším krokem, který vedl k pocitu optického zvětšení prostoru, byl jednotný barevný koncept s převahou bílé výmalby. Tu pro zútulnění doplňují dva pečlivě vybrané teplé odstíny: v chodbě a kuchyni je sytější odstín, stejně jako na kratších stěnách obou pokojů naproti oknům. Jednu stěnu pokojů naproti vstupu zatepluje odstín bílé kávy. Barvy výmalby harmonicky navazují na podlahy bytu, které jsem redukovala na dva materiály: keramickou dlažbu a masivní buk. Obě podlahy spolu barevně ladí.

Hřejivost dřeva

Majitelka bytu miluje přírodní dřevo, ale s omezenými finančními zdroji se obávala, že se ho bude muset vzdát. Nakonec jsem jí ho do bytu zakomponovala jednoduchým způsobem. Protože hotový masivní nábytek je drahý, doplnila jsem levné korpusy bukovou spárovkou různé tloušťky, kterou jsem nechala na místě upravit truhlářem. V dětském pokoji stejně jako v koupelně je jediný lustr s tmavým stínidlem, který dokáže na první pohled zaujmout.

Stávající omšelé bukové parkety byly v dobrém stavu, takže jim stačila kompletní renovace, která jim vdechla život. V kuchyni je doplnila nová plovoucí buková podlaha. Masivní dřevo tvoří police věšákové stěny, odkládací prostor v koupelně, pracovní desku v kuchyni, police se skrytým kováním i jídelní stůl na míru.

Nadčasové obklady

„Podlahu nové koupelny s toaletou tvoří velkoformátová keramická dlažba, která sem bez prahu plynule prochází z předsíně a opticky tak zvětšuje prostor. Další optický klam vedoucí k pocitu vzdušnosti vzniká díky oknu z pískovaného skla, probouraného nově mezi koupelnou a chodbou, které sem během dne přivádí přirozené denní světlo. Zatímco podlaha má praktickou šedohnědou barvu, se kterou ladí o poznání světlejší obklady ve dvou tónech. Nejsou – jak je v posledních letech moderní – použité až pod strop, ale naopak omezené na minimum. Decentní oživení sem vnáší kombinace obdélných formátů s mozaikou.

Praktická kuchyně

Kuchyňská linka na půdorysu písmene „L“ s rozměry 240 x 215 cm je přes limitovaný prostor plně funkční a praktická. Protože lednice u vchodu by ho zužovala a vedle jídelního stolu překážela, ocitla se na vzdálenějším konci linky, kde v rohu působí přirozeně. Kromě pečící trouby, varné desky (s kombinací plotýnek plyn/sklokeramika), nerezového dřezu a myčky nabízí linka zásuvky, prostor pro tříděný odpad pod dřezem a kapacitní rohový díl. Horní skříňky jsou pouze naproti oknu opět uskočené od vchodu. Boční stěna kuchyně zůstala nad varnou deskou volná, což prostoru velmi prospělo. Jídelní kout doplňuje dvojice mělkých skříněk.

Svítidla na míru

Nový sádrokartonový podhled umožnil v chodbě, koupelně a kuchyni instalaci nenápadných vestavěných svítidel. Ta jsou nejlepší volbou do všech nepravidelných nebo stísněných prostor. Zajišťují dokonale rovnoměrné osvětlení a vysokou hladinu světla. Všechna ostatní svítidla v bytě jsou vyrobená na míru podle mého zadání: závěsný lustr nad jídelním stolem je složený ze třech stínidel různých barev, zavěšených v odlišných výškách. Stejné barvy se pak opakují na trojici různě velkých nástropních svítidel v obývacím pokoji. V dětském pokoji stejně jako v koupelně je jediný lustr s tmavým stínidlem, který dokáže na první pohled zaujmout.Pár slov na okraj

Po studiu FA ČVUT a praxi v několika projekčních kancelářích jsem v roce 2003 založila vlastní architektonický ateliér se specializací na návrhy interiérů. Během své praxe jsem za 23 let realizovala více než 260 zakázek různého rozsahu ze soukromého i veřejného sektoru. Kromě návrhů interiérů se věnuji i úpravám dispozic a stavebnímu dozoru, designu originálních svítidel nebo nábytku a občas zabrousím i do oboru grafiky a reklamy. Se svými klienty vždy navazuji blízké a důvěrné vztahy, na jejichž základě mohu navrhnout příjemný prostor vystihující jejich osobnost.

Text: Veronika Haroldová

Foto: Lukáš Rosenbaum


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne