Touží po slunci

Datum: 2.10.2020
obrázek
Potřeby květin se tolik neliší od těch našich. S přibývajícím světlem a oteplováním vzduchu se začátkem jara vydáváme na procházky, nadýchat se čerstvého vzduchu a nastavit tvář prvním teplejším paprskům sluníčka.

Stejně tak naše pokojovky, celou zimu zavřené v přítmí domova a dýchající suchý vzduch z radiátorů, touží po slunci, čerstvém vzduchu a hojnější zálivce. Některým je dokonce malý i jejich květináč.

Průzkumná mise

Květiny ze všeho nejdříve zkontrolujeme. Omyjeme jim listy a zjistíme, zda nepotřebují přesadit. Jak to poznáme? Když se kořeny květiny snaží dostat mimo květináč a derou se ven spodními odtokovými otvory nebo jsou patrné naopak nahoře nad povrchem půdy, je jasné, že květina potřebuje více prostoru. Dalšími signály pro přesazení jsou světlá a vyschlá půda, přestože květinu dostatečně zaléváte, nebo příliš pomalý růst, ztráta listů a svěží barvy. Na povrchu půdy se dokonce může vytvořit bílá krusta vykrystalizovaných solí. Každopádně platí pravidlo: Čím déle zůstává květina ve stejném květináči, tím méně má půda důležitých živin. Pokud je květina na pohled v pořádku a přesazení nepotřebuje, uděláme jí určitě dobře alespoň zkypřením půdy a přídavkem čerstvé půdy.

Základem je výběr substrátu

Právě prostředí, ve kterém rostlina vegetuje, je tím, co ovlivňuje její zdraví a vitalitu nejvíce. Substrát ovlivňuje zásobování vodou a živinami nebo dýchání rostliny kořeny. Rozhodnete-li se, že květiny potřebují přesazení, k jejich omlazení přispěje čerstvý, provzdušněný substrát. Jaký ale vybrat? Namísto balené zeminy je samozřejmě možné použít vlastní kompost ze zahrady. V tom případě ale musíte počítat s rizikem, že nebude mít přesně vyvážený poměr živin vhodný pro danou rostlinu nebo může dokonce obsahovat semena plevelů.

Nároky na živiny se liší druh od druhu, a proto rozlišujeme hned několik typů substrátů. Směs přímo nazvaná pro pokojové rostliny se hodí jako substrát pro kvetoucí květiny, pro rostliny pouze se zeleným listem pak volíme substrát pro palmy a zelené rostliny. Pustíte-li se do přesazování kaktusů, k tomuto účelu existuje vysoce propustný substrát pro kaktusy a sukulenty. Rozdíl je také v tom, zda je substrát tvořen z větší části rašelinou nebo zeminou. Rašelinové substráty absorbují velká množství vody, ale obsahují jen málo důležitých živin, oproti tomu substráty se zeminou mají hrubou strukturu, skvěle propouští vodu a jsou bohaté na živiny.


Tip

Substrátů vhodných pro pokojové rostliny je nepřeberné množství. Kromě základních variant pro kvetoucí a zelené rostliny existují i směsi s nejrůznějšími přídavky, jako jsou perlit, říční písek nebo štěrk. Správný výběr se musí řídit podle individuálních potřeb daného druhu rostliny, proto se rozhodně nezdráhejte zeptat odborníka přímo při koupi.


Druhy květináčů

U velikosti vhodného květináče platí pravidlo zlaté střední cesty. Chcete-li udělat své květině radost, nebude to co největším rozměrem, ale spíš květináčem tak akorát, okolo tří centimetrů větším, než byl předtím. Příliš velký květináč by rostlina sice využila, ale pouze k růstu svých kořenů, ne tak květů, které nám dělají radost především. V obou případech nezapomeňte zkontrolovat, zda má květináč odtokové otvory! Bez nich by pravděpodobně rostlina brzy uhynula.

Plastové nebo hliněné květináče? Má materiál nějaký vliv na péči o pokojové rostliny? Nijak zásadní, alespoň tedy pro jednotlivé druhy, protože každou rostlinu můžete pěstovat v obou. Svůj význam má materiál spíše z hlediska manipulace a zalévání. Plastové květináče jsou lehčí a hůře rozbitelné, hliněné jsou těžší, ale po vysazení rostliny stabilnější. Hliněný květináč má ve své struktuře póry a může tak propouštět část vody ze substrátu, na druhou stranu se ke kořenům dostává více kyslíku. Rostliny pěstované v plastových nádobách se díky jejich nepropustnosti nemusí zalévat tak často, ale někteří odborníci si stěžují, že včas nepostřehnou, co přesně rostlina potřebuje, jako v květináčích hliněných.


Tip

Číslo, kterým se označuje květináč, zároveň vypovídá o tom, jaký průměr květináč má. Číslo 12 tedy znamená průměr 12 cm. U hliněných květináčů pak mají speciální význam sudá a lichá čísla. Květináče se sudým číslem mají hladké dno a ty s lichým číslem mají na spodní straně dna vystouplou kružnici.


Přesazování krok za krokem

  1. Dno květináče vyskládáme drenážní vrstvou z keramických střepů, písku nebo keramzitu ke zvýšení propustnosti. Před přesazováním můžeme hliněný květináč také namočit, aby neodváděl vlhkost rostlině.
  2. Navlhčíme zeminu, překlopíme květináč a květinu opatrně vyjmeme. Z kořenů odstraníme uhnilé kousky a oklepeme zeminu, přičemž postupujeme obezřetně, abychom kořeny nepoškodili.
  3. Substrátem zasypeme dno, vložíme rostlinu, dosypeme zbytek po stranách (ne až po okraj) a opatrně stlačíme zeminu shora blízko stonku.
  4. Pořádně zalijeme. Hnojit začneme nejdříve za 14 dní.

Text: (prch)

Foto: archiv redakce a OBI

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne