Velké zázraky na malém prostoru panelového bytu

Datum: 21.9.2020
obrázek
Panelákové byty neoplývají zrovna velkým prostorem. S rozrůstající se rodinou se rozrůstají i požadavky na místo. V podobné situaci se ocitla i majitelka jednoho pražského bytu, s požadavkem na řešení se obrátila na studio Kouba interier.

Požadavkem majitelů bylo 3+kk

V původním stavu je byt řešen jako 2+1 s malou koupelnou. Bytové jádro je bohužel sevřeno z jedné strany nosným panelem, což varianty řešení omezuje. Požadavkem majitelů bylo vyřešit byt jako 3+kk, pohodlně pro tříčlennou rodinu a ponechat oddělené WC a vybudovat koupelnu se sprchovým koutem.

Z kuchyně menší ložnici

„Jedinou možností jak získat pokoj navíc bylo přesunout kuchyň do obývacího pokoje a z bývalé kuchyně vytvořit menší ložnici. Hlavním úkolem tedy bylo vyřešit koupelnu, toaletu a obývací pokoj,“ poznamenává architektka Alena Koubová.

Varianty řešení

„Připravili jsme několik variant odstupňovaných podle složitosti zásahu. V té nejradikálnější byla toaleta, případně koupelna, přesunuta za nosný panel směrem do obývacího pokoje,“ popisuje úvodní práce na projektu architektka Alena Koubová z realizační firmy Kouba interier. Nakonec ale majitelka upřednostnila větší prostor v obývacím pokoji a kuchyň a koupelna zůstaly minimalistické.

Sjednocujícím prvkem podlaha

Byt prošel kompletní rekonstrukcí. Nejprve se tedy vyzdila nová dispozice a následně se provedly veškeré nové instalace. Majitelka si přála světlý vzdušný prostor. Sjednocujícím prvkem je vinylová podlaha v dekoru dubu.

Kuchyňská linka v dekoru bílé a dubu

„Kuchyňská linka je z vysokotlakých laminátů v dekoru bílé a dubu. Základní hmota je bílá, dubová je pracovní deska a mělčí skříňky. Využili jsme celou výšku místnosti a osadili i druhou řadu horních skříněk,“ říká Martin Kouba, který má v rodinné firmě na starosti výrobu nábytku.

Volně v prostoru designové svítidlo

Mezi skříňkami je velkoformátový obklad, stejný jako v koupelně. Pracovní plocha je osvětlena výkonnými LED pásky. Nad částí, volně v prostoru, je umístěno designové svítidlo.

V koupelně velkoformátový obklad

„V koupelně jsme použili velkoformátový obklad. Základ je v nenápadné smetanové barvě. K němu si majitelka vybrala krásný výrazný dekor, ten jsme použili na dlažbu a do sprchového koutu,“ doplňuje informace architektka Alena Koubová.

Dostatek světla v chodbě

V koupelně je zásadní úložný prostor. Vznikla proto skříňka v nice nad pračkou a zapuštěná skříňka za zrcadlem. Dveře jsou bílé, prosklené, propouštějí dostatek světla do chodby. Vestavěné skříně v chodbě jsou z bílého laminátu, aby co nejméně rušily.

Text: Jan Chára

Foto: Kouba interierAlena Koubová

je absolventkou Fakulty stavební ČVUT v Praze. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a tvorbu interiérů. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě, kde řídí stavební práce.

Martin Kouba

vystudoval dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnost Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne