Hypotéky budou v krizi dostupnější. ČNB mírní podmínky

Datum: 4.9.2020
obrázek
Bankovní rada České národní banky uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky.

Limit pro nové hypoteční úvěry se v případě ukazatele LTV (poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) zmírňuje na 90 procent z dosavadních 80 procent, přičemž poskytovatelé mohou uplatnit pětiprocentní výjimku pro hypotéky s vyšším ukazatelem LTV.

Dosavadní možnost poskytovat maximálně 15 procent celkového objemu hypoték s LTV mezi 80 a 90 procenty se tak ruší. Změna se ale netýká takzvaných „investičních“ hypoték, tedy těch, kde úvěr kryje pořízení bytu za účelem jeho dalšího pronájmu.

Doporučený limit ukazatele DSTI, který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu žadatel o úvěr vynakládá na splátky celkového dluhu, se zvyšuje na 50 procent z dosavadních 45 procent.

Bankovní rada současně rozhodla z doporučení vůči bankám vypustit povinnost posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů domácnosti nutných ke splacení všech jejích dluhů. Úvěrové instituce budou tento ukazatel nadále pouze sledovat.

„V minulosti jsme reagovali na uvolněné úvěrové standardy a nadměrně optimistická očekávání zpřísněním hypotečních ukazatelů. Teď, kdy je ekonomika zasažená pandemií koronaviru, se ale mohou stát takto nastavené úvěrové standardy nadměrně přísnými. Proto jsme učinili naše rozhodnutí,“ uvedl guvernér Jiří Rusnok.

Text: připraven ve spolupráci s portálem Peníze.cz

Foto: archiv redakce

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne