Venkovský design v moderním provedení? Je to možné

Co je pro venkovský styl obecně příznačné?
Směs tradičních nábytkových prvků a jednoduchých doplňků, které zprostředkují pocit ruční výroby, jsou jednou z hlavních zásad. Mohou to být například závěsná světla ve stylu vintage, černobílé fotografie, obrazy, či motivy na stěnách, tkané nástěnné dekorace nebo vyřezávané detaily v nábytku. A pokud chcete, můžete mít takový venkovský styl i u vás doma.
V tomto stylu můžeme zpozorovat i používání pestré palety materiálů. V rustikálním interiéru se můžete setkat s nábytkem z nedokončeného nebo regenerovaného dřeva až po kovy a přírodní textury, jako je kůže. Útulnou atmosféru často doplňují teplé zemité tóny, které vytvářejí vynikající kontrast se zmíněnými černými a bílými tóny. Výsledkem je prostor, ve kterém se budete cítit příjemně. Prostor, který působí čistě, neutrálně, kde vás nic neruší.
Moderní styl dodává naturálnímu rustikálnímu designu půvab
Jelikož klasický rustikální styl nemusí být atraktivní pro každého, existuje způsob, jak ho inovovat do takové podoby, která bude sympatická i moderním městským typům. Pokud k takovým patříte, tyto účinné dekorativní nápady rozhodně oceníte.
Starý vintage nábytek kombinujte s moderním
Tato strategie je vám zřejmě známá i z jiných stylů. Vytvoříte s ní kontrastní interiér, ve kterém se prolíná minulost se současností, venkov s městem. Při moderním rustikálním designu však nezapomínejte, že nábytek by měl být funkční, jednoduchý a dřevěný.
Kámen a dřevo všudypřítomné
Dřevo a kámen představují důležité prvky v případě moderního rustikálního designu. Oba materiály pocházejí z přírody, kterou se snažíme do svého interiéru vnést. Odkryté kamenné cihlové stěny a moderní krb jsou pro tento efekt ideální, představují naturálnost a drsnost. Ale dřevo tento dojem vyvažuje a prostor se stává útulnějším, vnáší do něj klid.
Přírodní podoba industriálního designu
Moderní rustikální styl představuje jakýsi průnik mezi jednoduchostí, praktičností a zároveň sofistikovaností, neboť ho výtečně doplňují i složitější prvky jako zmiňované odkryté cihly. Mohou to být i odkryté trámy, dřevěné podlahové desky nebo obklady, strop se strženou omítkou nebo jiné architektonické prvky. Pokud se chystáte renovovat, je to pro vás vynikající příležitost, jak je zviditelnit. Interiér bude působit industriálním dojmem, a zároveň si zachová svou venkovskou povahu.
Materiály? Tkané, pletené, bavlněné a hlavně příjemné na dotyk
Chlupaté kožešiny, len, bavlna, samet a plyš, koberce z juty či sisalu. I doplňky musí dotvářet pohodlí a tyto materiály k tomu přispívají. Nezapomínejte přitom na důmyslné barevné ladění. Bílá, okrová, uhlově šedá, jemná béžová. Jejich správným vyvážením dosáhnete úžasnou symbiózu, neutrální, a zároveň sofistikovaný vzhled.
Rozlehlá okna s výhledem do přírody
Rustikální design je oblíbený i pro dojem kontaktu s přírodou. K té se můžete přiblížit alespoň pohledem. Moderní rozlehlá okna vám výhledem do přírody umožní meditativní zážitek. Nejenže budou rozjasňovat místnost, ale přísunem světla i pozitivně ovlivňovat vaši náladu.
Nemáte výhled do přírody? Nevadí, obklopte se zelení uvnitř
Možná bydlíte v paneláku a výhled z okna vám nabízí městskou betonovou džungli. I v tomto případě si kontakt s přírodou dokážete dopřát. Zkuste si vybrat pokojové rostliny, které do vašeho prostoru esteticky zapadají a vyhovuje jim míra osvětlení v interiéru. Odměnou vám bude i lepší kvalita ovzduší, neboť rostliny produkují kyslík a některé i výrazně pohlcují chemické látky a pachy.
Jak vidíte, i rustikální design může být moderní a zajímavý, pokud znáte klíčové prvky, které mu k tomu dopomohou. Ale podívejte se, jak k rustikálnímu designu přistupují v zahraničí a co je u nich příznačné. Dozvíte se tak více zajímavostí o tomto stylu, ale také o rozdílech a podobnostech v jednotlivých zemích. Kromě venkovského stylu bydlení jsou populární i industriální, skandinávský či retro styl.
Text a foto: Moebelix