Interiér malého bytu s předzahrádkou

Datum: 3.3.2021
obrázek
Minimalistický byt na okraji Prahy o rozměru 52 m2 s předzahrádkou o výměře 25 m2 reaguje na uživatelův aktivní život trávený v divoké přírodě a jeho zájem o současné technologie. Unikátní design spojuje obojí.

Ústředním motivem jsou parametricky navržené truhlářské prvky individualizovány a ergonomicky tvarovány do uživatelsky nejvhodnější podoby.

Detailní plánování

Algoritmy byly společně s uživatelem vyvíjeny, aby se docílilo co nejoptimálnějšího designu pomocí digitální fabrikace. Detailní plánování každého dílu a pracovního postupu snížilo celkovou pořizovací cenu, jelikož bylo možné jednoduše si sestavit veškeré truhlářské prvky svépomocí.

Propojení ložnice a obývacího pokoje

I přes nízkou podlažní plochu uživatel požadoval funkce odpovídající vícepokojovému bytu. Z tohoto důvodu musely být některé prvky navržené jako univerzální. Okraj postele je tvarován pro sezení, což propojuje funkce ložnice a obývacího pokoje. Barový pult je zároveň jídelní stůl a vestavěnou skříň lze přeměnit v pracovní stůl. Univerzalita prvků byla klíčovým aspektem pro pohodu obytného prostoru. V případě velkoryse navržené předsíně pak část atypické konstrukce slouží k umístění a zároveň vystavení nedílné součásti života klienta – závodního kola.

Jednoduchá barevná kombinace

Celý prostor bytu, jeho zázemí i venkovní terasa jsou navrženy v jednoduché materiálové i barevné kombinaci, kde jsou dominantní bílé materiály doplněny dubovými truhlářskými prvky. Střed prostoru tvoří bílé vestavěné skříně, které jsou navrženy s důrazem na jednoduchost a nenápadnost celé konstrukce.

Vrstvy určité vnitřní krajiny

Stejný princip jednoduchosti a světlosti je pak aplikován na celý prostor. Opticky jsou zdůrazněny vizuálně atraktivní parametrické prvky bytu. Ten se tak stává světlým výstavním prostorem, skrze který se prolínají vystavené dřevěné organické interiérové prvky, jež vytváří vrstvu určité vnitřní krajiny.

Umocnění daného principu

Ostatní vybavení jako galerijní svítidla, zrcadlová skříň či bílá laminovaná kuchyň tento princip pouze doplňují a umocňují důraz, který je kladen na digitálně navržené vrstvené konstrukce.

Světlý výstavní prostor

Parametrický interiér bytu je optimalizovaný pomocí algoritmů na základě uživatelova životního stylu. Výsledný design je zejména interpretován skrze organicky tvarované truhlářské prvky umístěné v jednoduchém, otevřeném, minimalistickém bytu. Ten se tak stává světlým výstavním prostorem, skrze který se prolínají dřevěné interiérové prvky, jež vytváří vrstvu určité vnitřní krajiny.

Desítky variací

Interiér je jedním z mála příkladů využití parametrického designu v praxi na území České republiky. Za pomoci zvoleného přístupu se podařilo architektům individualizovat prostor přesně na přání uživatele, který tak mohl doslova ovládat vstupní parametry speciálně vytvořených algoritmů, jež generovaly výsledný design.
Tento přístup umožnil vytvořit desítky variací bez zdlouhavého manuálního překreslování plánů.


Slovo architektů

„Naši skupinu Archistroj tvoří trojice architektů Pavel Paseka, Jan Petrš a Martin Žatečka. Dali jsme se dohromady na půdě Pražské fakulty architektury ČVUT, kde nás silně ovlivnil ateliér Miloše Floriána - FLO(W). Po dobu své existence se naše práce neustále vyvíjí a přechází od klasických projektů směrem k digitální architektuře a urbanismu. Snažíme se vnášet do našich projektů současné technologie a procesy navrhování, pro které využíváme parametrických a evolučních algoritmů. Nedílnou součástí naší práce je i výzkumná činnost v oblastech jako je evoluční urbanismus, adaptivní plánování či autonomní robotická architektura,“ konstatuje trojice architektů.Text: Jan Chára, foto: Václav Novák

Materiály a produkty

  • dřevo spárovka dub / parametricky navržené truhlářské prvky a mobiliář
  • interiérová omítka bílá / interiérové stěny a stropy
  • bílé lamino / vestavěné skříně a kuchyň
  • ocel černý mat / doplňkový materiál na atypickém mobiliáři
  • tmavá interiérová keramická dlažba / předsíň a koupelna
  • galerijní svítidla na liště - bílá / BIG WHITE SLV 143441 BIMA
  • indukční varná deska - bílá / Electrolux EHH 4654HFK
  • projektor - bílý / EPSON eh wt 5650
  • kuchyňský dřez - bílý / Franke Sirius SID 110-34
  • kuchyňská baterie / Franke Samoa Chrom

Technické údaje 

Architekt Archistroj design studio - Pavel Pasek, Jan Petrš, Martin Žatečka
Klient soukromý klient
Projekt Archistroj design studio – 2018
Realizace 05/2018 – 06/2019
Rozloha byt 52 m2 + terasa 25 m2

 


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne