Bydlení pro děti? Stavebko se bude hodit

Datum: 24.7.2020
obrázek
Situace na trhu s bydlením je v současné době napjatá. Zejména ve větších městech na vlastní bydlení stále nedosáhne spousta lidí. Se složitou situací na trhu s bydlením bojují hlavně mladí. Často nemají naspořeno, aby dosáhli na hypoteční úvěr. Rodiče jim přitom mohou pomoci, a to už od dětství.

Zejména mladí lidé se stále častěji potýkají s problémem, že nemohou sehnat bydlení, jaké si představují. A to ani neprahnou po luxusním domku, odkud to mají v docházkové vzdálenosti do zaměstnání, na nákupy, za zábavou nebo do přírody. Ceny bytů a domů lámou rekordy mimo jiné i proto, že nabídka zaostává za poptávkou.

Bytů se sice staví o něco více než před pár lety, ale problém přetrvává. Většina instrumentů finančního trhu neochrání úspory obyvatel ani před inflací. Takže každý, kdo hledá investiční příležitost, zvažuje, a může-li si to dovolit, posléze i využívá nemovitostní trh.

Investiční peníze tak zvedají ceny a vytlačují zájemce o vlastní bydlení s omezenějšími zdroji do cenově dostupnějších lokalit – dál od větších měst nebo do menších bytů. A na konci řetězce jsou ti, kteří by se rádi postavili na vlastní nohy, ale jejichž příjmy jsou obecně vzato zatím spíše nižší, tedy mladí lidé. Aby dnes získali úvěr na bydlení, musí disponovat vlastními úsporami, případně úsporami rodičů.

Ceny bydlení se výrazně liší region od regionu, ale v případě nejčastějšího požadavku na vlastní prostředky ve výši 20 procent z ceny nemovitosti počítáme v řádech stovek tisíc korun. A u bytů v ceně přesahující pět milionů „už raději ani nepočítáme“. Pokud se chce tedy člověk krátce po škole osamostatnit a pořídit si vlastní bydlení, musí buď hodně vydělávat, delší dobu spořit, nebo se spoléhat na pomoc rodiny. Nejčastěji samozřejmě od každého trochu. V řadě rodin to znamená, že je potřeba dlouhodobě spořit: někdy z platu rodičů, někdy se uloží dárek od babičky a později třeba i výdělky z brigád.

Spoření do prasátka raději vynechejte

Ideálním pomocníkem pro dlouhodobé ukládání a zhodnocování menších částek je stavební spoření. K nadprůměrnému úročení získáte i státní podporu, a to až dva tisíce korun ročně. Stavebko dětem můžete založit v podstatě kdykoli, ať už krátce po narození, k prvním narozeninám, nebo při nástupu na základní školu. Potřebujete k tomu jen rodný list dítěte.

Některé stavební spořitelny navíc nezletilcům poskytují výhodnější podmínky než u běžného stavebka. „Akce určené pro nezletilé obvykle spočívají v tom, že jim spořitelny poskytují lepší úročení, díky němuž se stavebko vyplácí ještě víc. Spořitelny také mladým klientům snižují poplatek za uzavření smlouvy, nebo jej dokonce zcela odpouštějí,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Zpozornět by měli i prarodiče. V dnešní době, kdy jsou obchody plné různých hraček, často nevědí, co svým vnoučatům pořídit. Častou formou daru bývají právě peníze nebo rovnou stavební spoření. Na smlouvu, kterou založí zákonný zástupce, mohou děda s babičkou vnoučeti přispívat.

Další zdroj úspor uložených na stavebku může pocházet přímo od dětí. Ty často dostávají například kapesné, v pozdějším věku si přivydělávají na brigádách. Mnohdy potom výdělek v dobré vůli ukládají doma „do prasátka“, kde však postupně kvůli inflaci ztrácí hodnotu. Přitom jim stavebko nabízí mnohem bezpečnější a výhodnější zhodnocení. Navíc jim v budoucnu může díky možnosti výhodného úvěru pomoci při hledání bydlení. Zkuste proto tuto variantu se svým potomkem probrat a vysvětlit mu, v čem je pro něj přínosnější.

Statisíce k osmnáctinám

Pokud budete svému potomkovi na stavebku spořit od prvního roku života až do osmnácti let, může si přijít na slušnou sumičku do začátku. Stavební spoření se uzavírá minimálně na šest let. Za každý rok může stát přispět až dva tisíce korun, což dá dohromady 12 tisíc korun za celou šestiletou dobu trvání smlouvy. „Měli byste si ohlídat, abyste každoročně svému dítěti na stavebko vložili 20 tisíc korun a dosáhli tak na plnou státní podporu, která se jim připíše na účet,“ doporučuje Jiří Šedivý.

Za osmnáct a více let lze sjednat třeba tři po sobě jdoucí smlouvy. Jestliže po skončení jedné nepotřebujete naspořené peníze hned, můžete uzavřít smlouvu novou a starou ponechat do rezervy. Možností je rovněž navýšení cílové částky, případně další varianty, které záleží na aktuální tržní situaci. Nevíte-li si rady, je dobré zeptat se zástupce stavební spořitelny, jaké možnosti máte a jak dále postupovat.

Finanční rezerva, kterou svému drahouškovi do začátku poskytnete, mu rozhodně vylepší startovní pozici na cestě samostatným dospělým životem. Pokud budeme předpokládat, že u stavebního spoření vydrží stávající podmínky, mohlo by vaše dítě jen na státní podpoře získat 36 tisíc korun, a to při úložce 20 tisíc ročně. Naspoří si tak 396 tisíc korun, které se budou průběžně úročit. „Rodiče tak mohou k osmnáctým narozeninám svému potomkovi věnovat včetně úroků skoro 450 tisíc korun,“ uzavírá tajemník AČSS.

Text: Martin Chára

Foto: archiv redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne