Rekonstrukce bytu v panelovém domě

Datum: 26.6.2020
obrázek
Návrh na rekonstrukci jádra malého bytu, který má obytnou plochu 54 m2 v panelovém domě.

Navrhla jsem nové dispoziční řešení po vybourání původního jádra. Oproti původní dispozici jsem otočila umístění kuchyně a koupelny. U vchodových dveří jsem ponechala samostatné WC.

Prosklený pás pod stropem

Koupelnu jsem umístila do prostoru k oknu. Tím vznikl otevřený vstupní prostor, který slouží zároveň jako předsíň i kuchyň s chodbou. Nově vzniklé stěny nejsou vysoké až do stropu, ale pod stropem jsem navrhla prosklený pás, kterým prochází světlo do prostoru kuchyně.

Bílé marmoleum

Rovněž prosklené jsou i dveře s bílým kovovým rámem. V celém bytě jsem navrhla podlahovou krytinu v bílém provedení, jedná se o marmoleum. V prostoru koupelny a toalety je použitá dlažba a na stěnách obklad. Všechny stěny v bytě byly navrženy v bílé výmalbě.

Denní světlo v koupelně

Koupelna má díky oknu velký přísun denního světla, k tomu nezbytné stropní světlo a nástěnná lampa u zrcadla zajišťují dostatek celkového osvětlení místnosti. Pro potřebu intimity nechybí roleta na okně. Navrhla jsem kontrastní barevné řešení – bílé obklady a dlažba a nábytek v tmavém desénu ořechového dřeva. Všechny doplňky pak v černém provedení.

Dekorativní prvky

Do výklenku jsem navrhla prostornou vanu, kterou jsem od umyvadlové skříňky oddělila dekorativní zástěnou v černém provedení. Do koupelny jsem vměstnala i malou pračku a vysokou skříňku pro uložení kosmetiky. Prostor koupelny jsem záměrně chtěla navrhnout útulný, takže jsem použila hodně dekorativních prvků jako například vzor na sprchové zástěně, zajímavý obraz, plastika ryb na okně, závěsná váza u zrcadla i volba designového osvětlení. Totožné řešení se opakuje i na zařízení toalety.

Pracovní deska s dekorem mramoru

Vybavení kuchyně a předsíně není úplně jednotné. Převládá všude bílá barva, ale detaily a řešení se různí. Kuchyňská linka je sice malá, nechybí ale nezbytné vybavení. Navrhla jsem vestavnou troubu a pod ní jsem umístila malou, rovněž vestavnou chladničku. Pak malý dřez a varnou desku jen dvouplotýnku. Celek doplňuje světlá pracovní deska s dekorem mramoru.

Prostor nepůsobí těžkopádně

Vrchní skříňky jsou v provedení jako otevřené vzdušné kovové regály se skleněnými poličkami. Řešení kuchyňské linky je tedy i výrazně dekorativní, tak aby prostor nepůsobil příliš těžkopádně.

Odkládání svršků

V prostoru protější stěny bylo nutné využít co nejvíce místa pro ukládání příslušných svršků. Navrhla jsem tedy velkou skříň a vedle ní malé sedátko a polici v dekoru dřeva pro odkládání svršků, což plní funkci vstupního prostoru.

Velké zrcadlo

Na malém kousku stěny hned vedle dveří na toaletu jsem použila velké zrcadlo, které překrývá celý tento prostor. Je to nejen praktické řešení, ale opticky prostoru velké zrcadlo zase pomáhá.

Neutrální a nadčasové

Celkově je zařízení bytu velmi neutrální a nadčasové, převaha bílé barvy navozuje pocit čistoty a vzdušnosti. Díky tomu tak můžou vyniknout různé výraznější materiály jako použití dřevodekoru na nábytku nebo dekorativních prvků použitých v detailech.

Text a vizualizace: Kateřina MlejnkováKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne