Náročná rekonstrukce splnila očekávání

Datum: 19.6.2020
obrázek
V panelovém bytě, kde žije čtyřčlenná rodina, tedy rodiče a jejich děti - dospělá dcera a syn končící základní školu, se podařilo vykouzlit jednu místnost navíc. Jak se to stalo? O tom bude ještě řeč.

Majitelka bytu se rozhodla, že zpříjemní bydlení celé rodině a pustila se do náročné rekonstrukce celého bytu. Jednalo se o kompletní rekonstrukci, kdy nezůstal tak zvaně "kámen na kameni."

Situace před rekonstrukcí

Než bylo vysloveno slovo rekonstrukce, žila rodina v tradičně dispozičně řešeném panelákovém bytě 3+1. Největší pokoj sloužil jako ložnice a zároveň jako pokoj pro syna, přičemž příčku tvořil nábytek. První menší pokoj sloužil jako obývák a druhý poskytoval útočiště dceři. Hlavní slovo, jak už to bývá, měla maminka. Ta realizaci celé rekonstrukce zadala Ing. arch. Veronice Zimkové z architektonického ateliéru Magion architekti.

Požadavky majitelů

„Požadavků bylo několik. Každé dítě mělo mít vlastní pokoj a všechny ložnice měly disponovat oknem. V koupelně mělo původní vanu nahradit velké umyvadlo, které by umožňovalo mytí vlasů. Podmínkou bylo také vytvoření pracovního koutu v obývacím pokoji pro příležitostnou práci z domu,“ vypočítává jenom některé nároky investorů architektka Veronika Zimková.

Prostor dostatečně prosvětlit

Jedním z cílů architektky Veroniky Zimkové bylo byt dostatečně prosvětlit. A jak se jí to podařilo? „Pomohly tomu dva světlíky, světlé barvy, prosklené dveře nebo naopak řešení zcela bez jako v případě kuchyně a obývacího pokoje. Kladla jsem důraz také na dostatek umělého osvětlení. Například jsem nechala podsvětlit nábytek a na chodbě našla své místo noční orientační světla,“ popisuje architektka.

Pokud jde o barevnost prostoru, hlavní slovo zde má bílá a dekor dřeva. Ten v podobě dubové naolejované podlahy a dubových parapetů. Nábytek je vyroben z dubové dýhy a bílých lakovaných MDF desek. Pro zútulnění byly žaluzie v oknech v celém bytě nahrazeny závěsy.

Dostatek úložných prostor

V panelákových bytech, ale nejen v panelákových, se často bojuje s velkým nedostatkem úložných prostor. V tomto rekonstruovaném bytě má vlastní vestavěnou skříň každá ze tří ložnic. Množství místa k ukládání se nachází ve velkoryse pojaté předsíni. Výřezy ve dvířkách vestavěných skříní slouží k jejich odvětrávání.

Vana byla nahrazena sprchovým koutem

Jeden z už zmíněných světlíků vede z pokoje dcery do koupelny, která tak získala výhodu denního světla. Prostor koupelny je ale zároveň prosvětlen celoskleněnými dveřmi. Po konzultacích s investory bylo rozhodnuto, že dosavadní vana byla nahrazena prostorným sprchovým koutem s nikami. Jako umyvadlo byl zvolen velký podstavný dřez a baterie s vytahovací sprškou, která se uplatňuje při mytí vlasů hlavně ženské části obyvatel bytu. Toaleta je řešena samostatně a více pohodlí na ní zajišťují umývátko a bidetová sprška.

Denní světlo v kuchyni

Do kuchyně se denní světlo dostává několika způsoby. Vpouští ho sem již zmíněný světlík, ale i prosklené dveře ze sousední ložnice a také dveřní prostor, kde záměrně nebyly nasazeny dveře. Kuchyňská linka skrývá vestavnou myčku, troubu, mikrovlnku a lednici. Stejně jako v koupelně sem architektka zvolila podstavný dřez. V kuchyni se našlo místo i pro praní. Ve velké vestavné skříni naproti kuchyňské lince našly své místo pračka, koš na prádlo a je tu možné ukládat prostředky na úklid. Časem tady bude zabudována i sušička prádla. Pokud jde o potřebné odvětrávání, je řešeno stejně jako u dalších vestavných skříní - výřezy ve dvířkách.

Jaké funkce plní obývací pokoj?

„Místo, kde se dnes rodina schází a setkává, plní tedy především funkci obývacího pokoje, dále jídelny a pracovny majitelky a zároveň, vyvstane-li potřeba, také přechodné ložnice pro babičku. K příležitostnému přespání slouží pohodlná rozkládací pohovka, která byla vybrána právě pro tento účel. Celou jednu stěnu jsem pojednala jako otevřenou vestavěnou knihovnu, jak si investorka přála. Pro příležitostnou práci z domova je v této místnosti vytvořen i pracovní kout,“ vysvětluje architektka Veronika Zimková.

Ložnice rodičů

Světlo do kuchyně, která je bez okna, jak již bylo řečeno, prochází světlíkem z ložnice majitelů bytu. Zatemňovací roletka přitom umožňuje tuto místnost opticky oddělit a zajistit zde soukromí a klid, který není rušen jakýmkoli děním ve zbývajících částech bytu. Místo čela postele použila architektka jemnou šedou tapetu. Dubové dřevo, které se prolíná celým rekonstruovaným prostorem, je v detailu použito i na lampičkách. Přes celou stěnu je zabudována vestavná skříň s vnitřním osvětlením.

Pokoj pro slečnu

Velká zrcadlová stěna v pokoji dospělé dcery přispívá k optickému rozšíření prostoru a zároveň v dívčím pokoji není opravdu k zahození. Dvoulůžko nabízí kromě místa na spaní množství úložných prostor. Nechybí tady pracovní stůl a police. Své místo tu našla i knihovna. I zde je světlík vedoucí do koupelny opatřen zatemňovací roletou, stejně jako je tomu v ložnici rodičů.

V chlapeckém pokoji byla položena nová podlaha, je tu kompletně vyměněná elektroinstalace a připraven dubový parapet a zanedlouho bude rozmístěn nový nábytek, který bude plně vyhovovat chlapcovým potřebám.

Slovo architektky

„Kompletní rekonstrukce splnila beze zbytku všechny požadavky. Nově vytvořená dispozice 4+1 nyní zahrnuje tři malé ložnice, samostatnou kuchyň, obývací pokoj s navazujícím balkonem, velkoryse řešenou velkou předsíň, koupelnu se sprchovým koutem a velmi oceňované samostatné WC. Každá z ložnic má své vlastní okno a denní světlo se dostává i do míst, kam dříve nemělo přístup,“ dodává s úsměvem architektka Veronika Zimková.

Text: Jan Chára

Foto: Jiří Ernest

Technické údaje

místo: Brno-Komín
realizace: 2018
projekt: 2018
investor: soukromá osoba
stavební práce: AKZ stavby, spol. s r. o.
truhlářské práce: Terco CB, a. s.
technický dozor investora: Ing. Lukáš FilaIng. arch. Veronika Zimková

Vystudovala architekturu na VUT v Brně. V říjnu 2010 založila s Ing. arch. Gabrielou Camardou architektonický ateliér Magion architekti, který se zabývá architekturou a interiéry od návrhu po realizaci. Tvorba obou architektek je zaměřena na bydlení, rodinné a bytové domy, rekonstrukce domů a bytů a řešení jejich interiérů. Dále se zabývají projekty komerčních objektů a interiérů. Navrhují interiéry kanceláří, restaurací, ordinací nebo obchodů. 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne