Nemusí být vždycky klika

Datum: 12.6.2020
obrázek
Dveře – tolikrát je během dne použijeme, že si mnohdy ani neuvědomujeme, jak vypadají a už vůbec ne, jakou estetickou funkci v interiéru mají. Přitom právě ony jsou tím detailem, který korunuje celkový vzhled našeho domova. A mnohdy hraje významnou úlohu i to, jestli mají kliku, nebo ne. Typ otevírání je skutečně důležitým aspektem při výběru vnitřních dveří. Vybrat si můžete v zásadě z následujících možností.

Co je dobré vědět o typu otvírání

  • Otočné dveře – jsou zavěšeny pomocí dveřních závěsů na zárubni a otevírají se jedním směrem.
  • Kyvné dveře – známe je také pod názvem „lítačky“. Do zárubně jsou zavěšeny pomocí speciálního závěsu. Lze je otevírat na obě strany.
  • Posuvné dveře na stěnu – jejich křídla se posouvají těsně podél stěny. Pro jejich instalaci nejsou nutné větší stavební úpravy.
  • Posuvné dveře zasouvající se do stěny.

Nemusí být vždycky klasika

V současné bytové architektuře se znovu prosazují posuvné dveře, které jsou užitečné nejen jako ozvláštňující prvek, ale jsou dobrou volbou v případech, kdy se potýkáte s prostorem. Dveře tohoto typu se otevírají v zásadě dvěma způsoby. Tím prvním je otevírání „na stěnu“, což znamená, že jejich křídla se posouvají těsně podél stěny. Pro jejich instalaci nejsou nutné větší stavební úpravy. Jsou buď jednokřídlé posouvající se na jednu stranu, nebo dvoukřídlé, ty se pak posouvají na dvě strany. Dalším typem jsou pak posuvné dveře zasouvající se do stěny, kdy se dveřní křídlo zasouvá do pouzdra ve stěně na straně stavby, zárubeň kompletně obkládá otvor ve stěně. „V současné době jsou velmi žádány moderní posuvné dveře. A zvolit si je můžete i ve skleněné variantě. Celoskleněné dveře značky Hörmann jsou k dispozici jako křídlové dveře s dřevěnou zárubní či zárubní VarioFix nebo jako posuvné dveře s jednovrstvým bezpečnostním sklem. Nicméně jako posuvné dveře můžeme našim zákazníkům nabídnout všechny dveřní motivy řady BaseLine, DesignLine a GlassLine. Díky těsnicímu kartáči na dveřním křídle a volitelnému dorazovému těsnění v rámu poskytují posuvné dveře Hörmann optimální ochranu před pachy, hlukem a průvanem,“ říká Ivo Havel, manažer interiérových dveří společnosti Hörmann.

 

Kam s nimi?

Posuvnými dveřmi ovšem nelze vybavit celý byt nebo dům. Mimo jiné proto, že nejsou vhodné pro každou místnost. Zajímavě vypadá jejich osazení například mezi koupelnou a toaletou, pokud jsou přímo vedle sebe a tvoří vlastně jakýsi propojený prostor. Častou součástí  menších bytů je šatna. A právě tu je vhodné oddělit od okolí posuvnými dveřmi. Prakticky tak uzavřete šatnový prostor, získáte neokoukaný interiérový prvek, a pokud máte šatnu například vedle ložnice, můžete na dveře zvnějšku umístit zrcadlo nebo praktický příruční věšák.

Ale do samotné ložnice se tento typ dveří příliš nehodí. Ta je místem, kde uléháme ke spánku, a proto by měla být oázou klidu a pokoje. Napomoci tomu můžeme i správnou volbou dveří, které by měly být protihlukové, a pokud možno neprosklené. To proto, že v ložnici by měla být po zhasnutí skutečná tma a ticho. Správnou volbou proto nejsou ani nejmodernější typy posuvných dveří, protože ani ty nedokáží zajistit naprostou protihlukovou ochranu.

Novinky pro každého

Hörmann je na evropském trhu znám hlavně jako producent garážových vrat a pohonů. Nicméně v posledních letech se prosadil také v segmentu vysoce kvalitních interiérových dveří. Jejich sortiment je široký a neustále obohacovaný mnoha novinkami. Tak je tomu i v letošním roce. Například velmi žádaná řada interiérových dveří ConceptLine se v současnosti rozšiřuje o sérii plátěných povrchů navržených v módním retro stylu. V moderní bytové architektuře má stále své místo také využití skleněných prvků. Proto společnost Hörmann přichází s nabídkou celoskleněných dveří, které se perfektně hodí právě ke kombinaci s dveřmi ConceptLine. A protože dokonalost tkví v detailu, inovací se dočkalo i kování pro celoskleněné dveře. Novinkou je i posuvná lišta, která se hodí jak k dřevěným, tak celoskleněným dveřím.

 

Zákazníci často požadují sortiment v retro stylu. Na tento požadavek reaguje nová řada interiérových dveří Montana zahrnující několik produktů, které se výborně hodí do rekonstruovaných interiérů stejně jako do interiérů nových, v rustikálním stylu. Naprostou novinkou je pak odstín „Taupe“, který nabízí nenápadnou eleganci a luxus vhodný zvláště do moderních objektů. Rozšíření motivů se dočkal rovněž povrch Groove s hlubokými drážkami a také barevná řada povrchu Duradecor (o odstín „kartáčovaná bílá“).

Více informací o výrobcích naleznete na www.hormann.cz.

Text: Romana Slaninová

Foto: Hörmann

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne