Dětský pokoj pro budoucí žačku

Datum: 27.5.2020
obrázek
Paní Bohumilu přihlásila do pořadu její známá. Potkávala ji na procházkách a dozvěděla se o tom, že vnučku Kristýnku vychovává sama. Paní Bohunka se stará o svoji vnučku od jejích 11 měsíců. Její máma a Bohunčina dcera totiž náhle zemřela a krátce nato zemřel i tatínek Kristýny.

Zůstala sama jen se svojí babičkou. A ta by ve svém bytě pro ni ráda vykouzlila pokoj. Je skromná a sama by nenašla odvahu se do pořadu přihlásit. Ještěže má kolem sebe empatické lidi – a přesně od toho je tu pořad Jak se staví sen.

Pečuje o tříletou vnučku

Paní Bohunka je v důchodu, ale pečuje o tříletou vnučku Kristýnu. Její maminka žila s otcem Kristýnky, vychovávali spolu jejího syna z prvního manželství a malou Kristýnku, ale partnerství nebylo bez problémů. Přítel moc nepracoval a také měl spoustu dluhů, kvůli kterým skončil dokonce ve vězení. Když bylo Kristýnce 11 měsíců, její mladá maminka náhle zemřela na mozkovou mrtvici, která ji postihla během návštěvy partnera ve vězení.

Další tragédie

Rodina se rozhodla její orgány darovat, a zachránit tak alespoň další životy. Zůstaly po ní dvě děti. Dospělý syn šel bydlet ke svému biologickému otci a malá dcerka zůstala u babičky, protože otec Kristýnky krátce po opuštění vězení spáchal sebevraždu.

Ani babička neměla v životě moc štěstí

Ani paní Bohumila neměla v životě moc štěstí. Dvakrát se rozvedla. Její druhý manžel pil a nyní žije jako bezdomovec. Měla dvě děti – syna a dceru. Syn žije s rodinou v nedaleké vesnici a během proměny jí poskytl azyl u své rodiny. Bohunka pracovala jako prodavačka. Teď je sice v důchodu, ale vlastně také na mateřské dovolené.

Přála si pokoj pro Kristýnku

Bohunka by si hlavně přála pokoj pro Kristýnku. Doposud spala s vnučkou v ložnici, která sloužila zároveň i jako dětský pokojíček. Její představa byla, že by šla ložnice přepažit a v jedné části by byl obývák a v druhé prostor pro spaní. V obýváku by mohl vzniknout dětský pokojíček. Sama zrekonstruovala koupelnu. Po rozvodu si koupila i nový jednoduchý nábytek. Neví si ale rady se změnou dispozic a finance nazbyt vzhledem k důchodu také nemá.

Byt v panelovém domě

Byt se nachází v panelovém domě. V bytě je koupelna a záchod s vyzděným a zrekonstruovaným jádrem, malá provizorní kuchyň, ještě menší šatna, chodba, obývák s herním koutkem a ložnice. Kromě dětského pokoje by babička s vnučkou uvítaly dostatek úložného prostoru, postel jako pro princeznu a koutek na hraní, který by později sloužil k učení. Pokoj pro Kristýnu je jasný, ale co dál vzhledem k šibeničnímu času?

Rozsahem to byla velká proměna

„Byla to velmi příjemná proměna, malá Kristýnka nás při předání opravdu dostala. Hned od začátku jsme tušili, že nejlepší bude přesunout dětský pokoj do původního obýváku. Dispozičně nebylo třeba velkých zásahů, rozsahem to ale přesto byla velká proměna. Trochu nás potrápily podlahy, které byly původně všeho druhu – jejich sjednocení znamenalo důkladné srovnání podkladů ve všech proměňovaných místnostech,“ poznamenává designérka Ing. Andrea Hylmarová.

Byt volal po stylovém sjednocení

„V bytě chyběla samostatná ložnice (soukromý prostor) pro babičku i pokojíček pro Kristýnku. Úložné prostory byly řešeny ad hoc, a tedy ne vždy zcela prakticky s důrazem na maximální využití prostoru. Byt byl na náš vkus hodně zaplněn spoustou předmětů a volal po určitém provzdušnění a stylovém sjednocení,“ konstatuje Ing. Marek Povolný.

Tón v tónu

„Do obýváku, kuchyně a ložnice babičky jsme zvolili moderní současný styl v neutrálních tónech. Velmi světlá vinylová podlaha v dekoru běleného dubu nám dovolila použití trochu tmavších odstínů na nábytku. I tak jsme se drželi ladění tón v tónu a zůstali u příjemné barvy kávy v kombinaci s bílou a lehkými akcenty světle šedé či černé,“ vysvětluje Andrea Hylmarová.

Lehký nádech skandinávského stylu

„Pokojíček Kristýnky má lehký nádech skandinávského stylu, výchozí barevnou kombinací se stala jemná tyrkysová s okrovou. Snažili jsme se využít alespoň některé úložné díly; poskládali jsme je trochu jinak, vyměnili úchyty a knihovna byla na světě. Zároveň jsme velmi dbali na to, aby pokojíček sloužil nejen nyní, ale i do dalších let. Proto jsme se rozhodli pro dospělácké rozměry psacího stolu nebo postele. Použili jsme také stavitelnou židli a pokusili jsme se vytvořit dostatek úložných prostor. A jak se nám to povedlo? To posuďte sami,“ dodávají s úsměvem architekti Andrea Hylmarová a Marek Povolný.

Text: Filip Budák

Foto: PrimaIng. Andrea Hylmarová

Andrea Hylmarová vystudovala mezinárodní obchod na VŠE. Poté, co propadla designu, absolvovala diplomové studium na pražské DesignŠkole. Při navrhování je pro ni velmi důležité poznání klienta jako člověka. Jeho emoce, osobnost a příběh jsou pro ni tím nejdůležitějším zdrojem inspirace. Interiérovému designu se naplno věnuje od roku 2011.

Ing. Marek Povolný

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební, obor Pozemní stavby a architektura. Marek je velmi zkušený a uznávaný architekt. Své profesi se věnuje již 14 let. Má za sebou velké množství úspěšných realizací. Jeho přístup je moderní, ale musí vycházet z potřeb klienta a nesmí popírat jeho osobnost. Jeho motto zní: „Nedělit estetiku a funkčnost.“


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne