Obývací pokoj v panelovém bytě

Datum: 15.4.2020
obrázek
Pokoj je podlouhlého tvaru. Na konci tohoto obývacího prostoru se nachází okno, na druhé straně, naproti v rohu jsou umístěny dveře. Proti sobě jsou pak dlouhé protilehlé stěny.

S ohledem na tyto okolnosti se nabízela možnost vyřešit nepříznivý dojem z celé protáhlé místnosti a navodit dojem nový, kdy místnost získá opticky příjemnější proporce. Abychom potlačili nepříjemný podélný účinek prostoru, můžeme použít například výrazné barevné závěsy u okna, které budou přes celou stěnu a snesou i výraznější barvy nebo dekor.

Funkční rozdělení

Zlepšenému dojmu pak napomůže funkční rozdělení místnosti. V rohu, naproti dveřím, jsem vytvořila jídelní kout, který je navíc ještě oddělen barevně - barvou na stěně. Zadní část zařizovaného pokoje, kde se nachází okno, je relaxační a je zde umístěna pohovka a komoda.

Prostor působí čistě

Stěny v místnosti jsou bílé a na podlahu jsem použila dekor dřeva, parkety v běleném provedení. Prostor tak působí čistě a chladně. K optickému rozšíření přispívají použité těžké a syté hnědé závěsy v čele místnosti.

Soudržnost celku

Naproti je pak použita hnědá výmalba stěny v prostoru jídelního koutu. Vše je ve velmi podobném, ale tmavším tónu hnědé barvy. Nábytek jsem navrhla ve světlém provedení, všechny dřevěné prvky jsou rovněž ve stejném provedení, čili tvoří společné pojítko. A přesto, že se jedná o výrazné designové solitéry, díky sjednocenému odstínu materiálů je zaručena, tak říkajíc, soudržnost celku.

Prvky v jídelním koutě

V jídelním koutě je umístěn kulatý stůl s dekorativní podnoží. Židle jsou rovněž zaoblené, čalouněné a s dřevěnou podnoží, která je té stolové stylově podobná. Barvu potahové látky jsem volila světle šedou, tedy neutrální.

Svítidlo nad stolem

Dekorativní je rovněž svítidlo nad stolem. Na stěny jsem rozmístila talíře a tácy různých velikostí, které působí nejen dekorativně, ale také vhodně "rozbíjejí" prostor plný převážně rovných linií. V odpočivné části jsem umístila prostornou rohovou pohovku v modré barvě, která vytváří spolu s hnědou barvou útulné prostředí.

Koberec s jemným dekorem

Odkládací stolek je zaoblený v provedení světlého dřeva. Nechybí ani stojací lampa vedle pohovky, která je dominantní a vyplňuje tento prostor směrem ke stropu, což opět pomáhá opticky pokoj rozšířit. Na podlaze je velký koberec, který doplňuje celek kolem pohovky. Barevně neutrální v šedomodrém tónu a s jemným dekorem.

Nechybí ani umělecké dílo

Naproti jsem pak umístila pouze komodu, která je na stěně. Komoda je solitér s výraznými dekorativními prvky, opět barevně sladěná s ostatním nábytkem. V prostoru nechybí ani umělecké dílo, socha na podstavci, která není schovaná v koutě, ale odděluje jídelní kout od relaxační zóny a je na ni všude v místnosti dobře vidět.

Knihovna je relativně malá

Se stejným záměrem jsem umístila i velký obraz nad pohovku. Odkládací a úložný prostor vzniká na knihovně, která je relativně malá a vzdušná. Je umístěna mezi dveřmi a pohovkou. Namísto klasického policového regálu jsem volila designový solitér.

Inspirace severským stylem

Při zařizování tohoto prostoru jsem se inspirovala severským stylem, prostor je vzdušný s minimem nábytku a přesto praktický a pohodlný. Použité teplé a syté barvy kontrastují se základní bílou a šedou.

Text a vizualizace: Kateřina MlejnkováKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997-2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.

km@interierykm.cz; www.interierykm.cz


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne