Rekonstrukce garsoniéry nejen pro návštěvy

Datum: 1.4.2020
obrázek
Realizace firmy Kouba interier už mají po letech vývoje a zkušeností svůj charakteristický rukopis, ale podstata jejich práce nespočívá jen v návrhu a rozmístění designového nábytku. Každý byt totiž poskytuje jiné možnosti, každý klient má své vlastní individuální požadavky. Cílem návrhu je najít optimální řešení na míru stavby i klienta.

Velkým tématem pražských bytů jsou v poslední době krátkodobé pronájmy. Zatím poslední realizace firmy Kouba interier má podobné využití, majitelům bude sloužit pro ubytování rodičů a příbuzných přijíždějících do Prahy na návštěvu. A s touto ideou bylo také k rekonstrukci přistupováno. A jak se všechno povedlo, to už posuďte sami.

Jak to bylo původně

Byt v původním stavu byl rozčleněn na kuchyňský kout s oknem, velkou obývací místnost s balkonem a příslušenství. „Úprava dispozice se v tomto případě nabízela sama, vytvořili jsme oddělený prostor pro spaní,“ popisuje začátek spolupráce Ing. Alena Koubová z realizační firmy Kouba interier.

V nice našly místo pračka a bojler

Kvalita bydlení nespočívá jen v hezkém nábytku a sladěných barvách. Mnohem důležitější je vytvoření prostoru, který bude na své obyvatele působit příjemně a umožní pohodlný, bezkonfliktní provoz rodiny.

Po úvodním rozvržení dispozice bylo potřeba vyřešit rozmístění vybavení koupelny a hlavní obytnou místnost. V koupelně je užší sprchový kout, zajímavě řešené umyvadlo s odkládacím prostorem a toaletou. Do niky se podařilo umístit pračku a bojler. Na první pohled zaujmou originálně řešená svítidla.

Kuchyň není dominantou prostoru

Kuchyňská linka, která je součástí obývacího pokoje, je na hloubku horních skříněk zapuštěná do niky. „Pokoj tak působí vzdušně, kuchyň se nestala dominantou obytného prostoru,“ vysvětluje architektka Alena Koubová.

Umístění úložného prostoru

Úložný prostor je po jedné stěně bytu – začíná v chodbě lavicí na odkládání a ukládání bot a pokračuje vestavěnou skříní v pokoji v bílé barvě. V ložnici je též menší skříň a menší pracovní koutek. I tady jistě zaujmou originálně řešená svítidla.

Lepený vinyl ve všech místnostech

„Jako obvykle jsme se snažili sjednotit byt podlahovou krytinou – lepený vinyl tedy prochází v jedné úrovni do všech místností včetně koupelny,“ poznamenává Alena Koubová z realizační firmy Kouba interier.

Dveře posuvné do pouzdra

V koupelně je šedý velkoformátový obklad se zajímavým dekorem na zadní stěně sprchového koutu a v nice. Interiérové dveře jsou v bílém laku a architekti je volili vyšší, kvůli vzdušnosti interiéru. Do ložnice jsou instalovány posuvné dveře do pouzdra.

Detaily z dubové dýhy nábytek zosobní

Nábytek je z vysokotlakých laminátů, kombinovaný s dubovou dýhou. „Je to naše obvyklá kombinace, bílá je neutrální a ve velkých plochách neviditelná, detaily z dubové dýhy nábytek zosobní,“ vysvětluje Ing. Martin Kouba, který ve firmě vede truhlářskou výrobu.

Kombinace menšího množství materiálů a barev je důležitá nejen pro styl, ale i psychickou pohodu obyvatel. Přílišná pestrost a výrazné barvy po čase dráždí a brzy začnou vadit. Naopak jednoduché základní pojetí nenaruší ani drobné doplňky z dalších materiálů.

Černý akcent a velká zrcadla

Bytem prochází černý akcent – na sprchové zástěně, svítidlech, šatní tyči a dřezu v kuchyni. Kvůli optickému zvětšení prostoru jsou použita velká zrcadla – ve vstupní chodbě, koupelně, ale i v ložnici za pracovním stolkem. Mírné prosvětlení koupelny zajišťuje malé prosklení nad sprchovým koutem.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: Kouba interier


Kvalita bydlení nespočívá jen v hezkém nábytku a sladěných barvách.
Mnohem důležitější je vytvoření prostoru, který bude na své obyvatele působit příjemně a umožní pohodlný, bezkonfliktní provoz rodiny.Alena Koubová a Martin Kouba

Alena Koubová je absolventkou Fakulty stavební ČVUT v Praze. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a tvorbu interiérů. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě, kde řídí stavební práce.

Martin Kouba vystudoval dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnost Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne