Rekonstrukce koupelny - nová a s oknem

Datum: 28.07.2008
obrázek
Před každou návštěvou v rekonstruovaném bytě, kterou pro vás připravujeme, se snažíme zjistit co nejvíce podrobností. Zajímá nás rozsah změn, originalita řešení, zařízení interiéru. Pak si sestavíme pomyslný žebříček kandidátů, z nichž vybereme nejlepšího. Když jsme se dověděli o rekonstruovaném bytě v Praze na sídlišti Jižní Město, bylo rozhodnuto. Mít v běžném, typizovaném paneláku koupelnu s oknem, to se opravdu hned tak nevidí.

Znáte ten pocit – jste někde na návštěvě, ale přesto se tam cítíte jako doma. Někde je to dáno atmosférou, nebo třeba tím, že si mnohé byty jsou podobny jako vejce vejci. Potřebujete do koupelny? Není možné netrefit. Tady byste se bez rady neobešli. Ale začněme od začátku. Po více než dvaceti letech bydlení v paneláku už člověk na leccos přivykne. Naše hostitelka se s panelákovými stěnami už také smířila. Přesto se stále častěji zabývala myšlenkou na rekonstrukci. Původní jádro už dosluhovalo a při této příležitosti by určitě řešila i některé zásadnější změny v umístění. Postupem času úvahy nabývaly na konkrétní podobě. Pak padlo konečné rozhodnutí a obyvatele bytu vystřídala stavební firma.

Nebyla zvolena vůbec náhodně. „Vybírala jsem na základě osobního doporučení, jinak bych to považovala za skutečné riziko. Mimo Prahu je, podle mých zkušeností, situace poněkud lepší – řemeslníci si každé zakázky více váží a tomu odpovídá i odvedená práce,“ říká majitelka bytu. S vybranou firmou byla spokojena, i když dlažbu a obklady v koupelně a na WC musela nechat předělat. Tady je každá nepřesnost přímo do očí bijící.


Modrá, bílá a okno

Je to právě koupelna s oknem, která každého návštěvníka bytu nejvíce překvapí. Po stísněných prostorách, o přístupu denního světla ani nemluvě, je to skutečně výjimečná věc. Koupelna je příjemně velká, vždyť zabírá prostor celé původní dost velké kuchyně. „Spoluautorství myšlenky, využít pro novou koupelnu právě prostor původní kuchyně, patří mému obchodnímu partnerovi,“ odmítá všechny zásluhy paní domu. Prvotní nápad ji zaujal a čím více o něm přemýšlela, tím více ji myšlenka koupelny s denním světlem lákala. Netrvalo dlouho a první návrh byl na světě: Relativně velká, světlá místnost bude mít obklady a dlažbu v kombinaci modré a bílé, s modrými doplňky. Jasná představa ale mívá svá úskalí. V koupelně nastaly největší problémy právě s výběrem dlažeb a obkladů.
„Od přestavby uplynuly dva roky, ale už tehdy byl výběr obrovský. Já jsem ale měla naprosto jasnou představu o odstínu barvy, také jsem chtěla, aby měla dlažba i obklady matný povrch. Více se mi líbí a je to i praktičtější ...“
V okamžiku, kdy se výběr v prodejnách i další síly na hledání chýlily ke konci, objevila přesně to pravé. Přednost by dostaly české výrobky, vysněnou barvu v kombinaci s požadovaným povrchem ale splňovala pouze jedna z italských značek.

Velkorysé řešení

Řekneme-li nejmenší místnost v bytě, každému se vybaví WC. Pro byty v panelácích to platí dvojnásob – stačí mít nohu v sádře a týdny si budete muset nechávat otevřené dveře. Tady můžete usedat bez obav. Prostorové řešení je opravdu velkorysé. Je to ale také v podstatě jediná věc, kterou by majitelka bytu teď, s časovým odstupem, řešila o několik desítek centimetrů skromněji. Důvodem je vstup do obývacího pokoje, kde si do rohu na stěnu vpravo paní domu přála postavit mohutnější, obloukový solitér. Místa tam ale zbylo příliš málo a zádveří už nebylo možné, právě kvůli stěně WC, dále posunout. Jinak – bezchybné, opět v modrobílé, detailně provedené kombinaci, s nezbytným umyvadlem.

Kam s nimi?

Typickou bolestí snad všech bytů v paneláku je nedostatek úložných prostor. Stejně tak jako každou návštěvu nadchne koupelna s oknem, ti zasvěcenější mohou oči nechat i na řešení úložných prostor. Umístění bytů na patře totiž jednomu z nich nabízí možnost rozšířit byt o část chodby za schodištěm. Takové možnosti nebylo možné odolat. Byt tak získal novou předsíň, zbylá část chodby ke schodišti slouží jako šatna. Od předsíně je oddělena posuvnými dveřmi se zrcadlovou výplní, které prostor opticky zvětšují a prosvětlují.
K využití se přímo nabízela i malá komora – původně spíž na potraviny, do které se vchází dveřmi z původní kuchyně. Majitelka bytu si pohrávala s myšlenkou probourat vchod ze sousední ložnice a získat tak malou šatnu. Tím by bylo možné i jinak řešit vybavení ložnice.
Nakonec to zůstalo při starém. K rozhodnutí přispěla nutnost najít vhodné místo na pračku. Do nové koupelny by příliš nezapadala, kuchyňská linka také nenabízela požadovaný prostor. Jako jediné vhodné místo se jevila právě komora. Kromě pračky je zde místo i na úklidové prostředky a další drobnosti.

Kuchyně splněných přání

V levé části obývacího pokoje, ohraničena barovým pultem, našla své místo kuchyň. Praktické je pojetí do tvaru písmene U, kdy je všechno na dosah. Vše je uspořádáno s maximální účelností, která bohatě vynahrazuje chybějící metry. „Kuchyň jsem koupila v Hornbachu. Je přesně taková, jakou jsem si představovala a nebyl žádný důvod za podobnou jinde platit více jak dvojnásobek. Pochopitelně jsem využila možnosti sestavit si kuchyňské skříňky podle svého. Podmínkou byla kompletní vnitřní výbava, včetně zabudovaného odpadkového koše a dalších věcí. Šlo mi o vzhled i účelnost současně.“
Zvítězila různorodost a praktičnost s minimem otevřeného prostoru. Zajímavým, dominantním prvkem je skříňka s roletovými dvířky v matném kovu. Mimochodem, vzhledově téměř stejný materiál je i na chlebovníku, postaveném na pracovní ploše. Opět platí staré známé – detail dotváří celek. Dřez a baterie pochází z nabídky společnost Blanco. Ke světlé pracovní desce byl zvolen dřez v pískovém odstínu s baterií ve shodné barvě. Součástí dřezu je i drtič odpadu. Zvyknout si na něj prý nebyl vůbec žádný problém – naopak, dnes by se bez něj už těžko obešla.
Ze spotřebičů provází chvála myčku nádobí a především sporák s troubou, který snad umí opravdu všechno. Oba spotřebiče nesou značku Electrolux.
Mikrovlnka zůstala původní. Zatím slouží a není tedy důvod, proč ji měnit. Jednou ji na jejím provizorním místě vystřídá vestavná mikrovlnná trouba.

Domov je především pohoda

Stavební část rekonstrukce má majitelka bytu dávno za sebou, přesto je stále o čem přemýšlet, co vybírat. Interiér vybavuje postupně.
Základem se stala pohovka v syté tyrkysové barvě. Protože je tato obývací část kuchyně, včetně barového pultu a židlí laděna do barvy třešně, je kontrastní sedačka příjemným barevným centrem prostoru. Od ní se také odvíjelo další zařizování.
Představu o dominantním solitéru, který by dokázal atmosféru prostoru sjednotit a přesto ozvláštnit, splnil návrh architekta Fialy ze společnosti Interier Servis.
Navštívil i byt, aby přímo na místě mohl posoudit velikost prostoru, barevnost a všechny ostatní důležité momenty, které jsou pro návrh solitéru nezbytné. Byla zvolena barva třešně o odstín světlejší, než u ostatního vybavení. V kombinaci s pískovaným sklem působí solitér lehce a vzdušně, přitom ale pamatuje i na úložný prostor.
Jak to jde dohromady, snažit se na jedné straně pořídit hezké vybavení za přijatelnou cenu a na straně druhé zadat úkol architektovi? „Není přece cílem ušetřit za každou cenu. Doma by se měl člověk cítit příjemně a pokud k tomu přispěje originální, řemeslně bezchybně zvládnutý solitér, na který se i po několika letech budete stále rádi dívat, je účel splněn. V poměrně malém bytě v paneláku není ostatně mnoho možností, čím prostor ozvláštnit – o to větší pozornost bychom měli výběru věnovat.
Kdybyste přišli za půl roku, už by bylo vybavení bytu zase o něco dále. Nesnažím se nic uspěchat. Není problém utratit velké peníze, to dokáže určitě každý. Umění ale je, koupit přesně to, co odpovídá vašim potřebám a nesklouznout ke kompromisům.“
Již dnes ale byt nabízí mnoho zajímavých a originálních nápadů, jak vtisknout bytu v paneláku docela novou tvář.

Text: Veronika Dubová
Foto: Martin Mašín  • Koupelna s oknem je pro panelákové byty opravdu netradiční. Denní světlo vám dává pocit volnosti a většího prostoru.
  • Kombinace modré a bílé završuje šachovnice vzešlá ze spolupráce s architektkou.
  • Rozměry WC jsou na panelákové poměry opravdu velkorysé. Povšimněte si zdánlivé drobnosti – ladí i barva toaletního papíru. Vhodným řešením by bylo umístit umyvadlo do rohu, i když důvodem bývá především úspora místa. Protože v tomto případě může být umyvadlo poněkud větší, než bývá na toaletách zvykem, bylo praktické zvolit typ s úložnou skříňkou.


Původní stav 

Protože je byt umístěn ve štítu domu, je rozmístění místností méně typické. Z laického pohledu toto řešení dovoluje využívat místnosti s okny nejen na dvou protilehlých stranách bytu, ale i na straně čelní. Přednost je vykoupena poměrně velkou chodbou. Za nevýhodu můžeme považovat i samostatnou, poměrně malou místnost kuchyně bez návaznosti na jídelní část. Místnost má navíc troje dveře (chodba, obývací pokoj, komora), a to značně komplikuje její možnosti.

Nový stav 

Kromě originálního umístění koupelny a zvětšení bytu o část chodby domu došlo i k dalším změnám. V chodbě bylo postaveno prostorné WC a současně byl obývací pokoj rozšířen o boční část chodby. Těmito zásahy byly ve prospěch bydlení výrazně zmenšeny průchozí prostory, které nemohly být jiným způsobem využity. Pokud by nenastalo zpoždění při čekání na objednanou dlažbu a obklady, trvala by celá rekonstrukce tři týdny.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne