Ceny bytů v Praze: jaká je situace?

Datum: 16.3.2020
obrázek
Už několik let se ceny nemovitostí zvyšují. V posledních letech je ale tempo růstu pomalejší. I tak je však vlastní bydlení pro mnohé, zejména mladé lidi, nedosažitelným snem. Je vůbec možné dnes v Praze najít bydlení za rozumnou cenu?

Praha je drahá co do služeb, tak i do nemovitostí. Navíc je stále nedostatek volných bytů a ty, které jsou k dispozici, bývají často nad možnosti většiny lidí. Na řadu se tak dostává hypotéka. Ale ani ta vás nemusí spasit. Ne každý totiž dosáhne na částku, kterou by potřeboval. Díky hypoteční kalkulačce můžete zjistit, na jakou částku dosáhnete.

Jak najít nemovitost za přijatelnou cenu?

Cena za metr čtvereční

Praha je nejdražší lokalitou, co se ceny bytů týče. Přitom ale také jednou z nejžádanějších. Poptávka je zejména po bytech s dispozicemi 2+kk a 2+1. Těch je ale výrazný nedostatek. Průměrná cena za byt se zmíněnými dispozicemi a s rozlohou kolem 60 m2 činí asi 5 milionů korun. V centru pak ceny raketově stoupají a zaplatit můžete klidně přes 7 milionů korun a více. Metr čtvereční v Praze průměrně stojí asi 93 tisíc korun. Novostavby cenu ještě navyšují a metr čtvereční je nabízen i za cenu převyšující 100 tisíc korun.

Důvody rostoucích cen

Důvodů, proč se ceny nemovitostí zvyšují, je několik:

  • Nárůst obyvatel zvyšuje poptávku.
  • Nabídka bytů nedostačuje poptávce a bytů je málo.
  • Pomalá výstavba způsobená zejména zdlouhavým administrativním procesem.

Bydlení v Praze za rozumnou cenu

Ač se to může zdát nereálné, i v Praze najdete bydlení za přijatelnou cenu. Je ale potřeba věnovat více času hledání. Ze všeho nejdřív si ale řekněte, jaké jsou vaše požadavky: Chcete balkon? Jakou dispozici a velikosti bytu preferujete? Vše ovlivní i vaše hledání. Na začátku je dobré si vytipovat také lokalitu. Okrajové části Prahy nabízejí nižší ceny nemovitostí, ale zároveň se může prodloužit doba dojíždění do práce nacházející se v centru města.

 

Nezaměřujte se pouze na nové byty

Samozřejmě, že vždy je jednodušší hledat nové bydlení, kde už není potřeba nic upravovat a rekonstruovat, ale myslete na to, že novostavby jsou mnohem dražší než starší byty. Jestli najdete dobrou lokalitu a byt, který splňuje vaše požadavky na dispozici a velikost, nebojte se staršího bytu, který potřebuje rekonstrukci. Pravděpodobně bude takový byt levnější a zároveň u něj bude snadnější vyjednávat o ceně. Za starší byt 2+kk na Chodově například můžete zaplatit i kolem 3 milionů korun.

Foto: zdroj Unsplash.com

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne