Největší proměna v historii pořadu Jak se staví sen

Datum: 6.3.2020
obrázek
Důchodkyně Vlaďka obývá polorozpadlou chatu v trampské osadě u Berounky. Žije zde sama se psem a ven téměř nevychází. Vlastní dcera ji připravila o dům, na svůj život si ale Vlaďka nestěžuje. Co ji však trápí a co sama nezvládne, je žalostný stav jejího bydlení.

V chatovém domku je jí zima a dírou ve střeše dovnitř zatéká. S nízkým důchodem a bez naší pomoci by jí stavení zřejmě brzy spadlo na hlavu. Zvládnou designéři největší proměnu v historii pořadu a dokážou postavit celý domek od základů za 14 dní?

Občas ji navštíví sousedka Věra

Vlaďka je v důchodu. Společnost na chatě jí dělá jen starší pes Dar a občas kamarádka z osady, sousedka Věra. Ta k ní zajde občas na kafe a pomáhá s venčením psa. Vlaďka nikam moc nechodí. Kvůli nemocné noze ujde jen velmi malou vzdálenost. Její svět tvoří pár lidí z okolí. Například u lékaře už nebyla asi patnáct let a v obchodě sedm. Jídlo a vodu jí cca jednou za měsíc doveze doručovací služba obchodního řetězce. Den tráví tak, že vstane, zatopí a zanadává si u kamen jugoslávské výroby, posnídá buchtu, kterou si sama obden peče, a pak vaří a vyšívá. U všeho má puštěnou televizi. Většinou jako kulisu, ale ráda sleduje detektivky. Na dovolené byla na posledy za komunismu.

Jak to bylo s rodinou?

Vlaďka žila s maminkou v malé obci nedaleko Slaného. Tatínek od nich odešel, ještě když byla malá. Ani její manželství nedopadlo dobře. S manželem byla jen do dvou let dcery. Pak mu přišla na nevěru a rozešli se. Dcera zůstala s ní. Vlaďka bydlela v budově bývalého mlýna společně se svojí maminkou a dcerou. V restituci se jí pro maminku podařilo získat zpět i polnosti a rybník. Vlaďka pracovala u Jednoty, na bytovém úřadě, v Prioru jako vedoucí plánu a statistiky, na letišti a pak neúspěšně podnikala. Maminka na tom totiž nebyla moc dobře zdravotně a Vlaďka se o ni starala.

Zařídila si sezónní hospůdku

Dokonce kvůli tomu si vymyslela takové podnikání, aby byla mamince nablízku. Zařídila si kousek u domu sezónní hospůdku – ze stavebních buněk. Její maminka však přepsala dům na vnučku a ta potom svoji vlastní matku vystrnadila z domu tím, že jí různě znepříjemňovala bydlení. Vlaďka radši odešla a od té doby (už je to více než 15 let) spolu nemluvily. Nemá o ní moc zpráv. Jen ví, že vnoučata asi nemá. Dceři už za tu dobu odpustila. V 57 letech šla do předčasného důchodu a pobírá 9 000 korun. Ušetřit se z toho na něco většího nedá.

To ji stále drží nad vodou

Vlaďka měla ještě dědictví po tátovi – stavební parcelu v Berouně. Tu prodala a koupila chatu. Jen na pozemku bohužel není voda. Na umývání používá dešťovou vodu, záchod má suchý. Jinak si vodu nosí z obecního vodovodu. Domek nezateplený, a ještě ke všemu má nekrózu kyčelního kloubu. Chodí se psem na procházku, musí si naštípat dříví, všechno obstarat sama a podle ní je to důvod toho, že se stále drží nad vodou. Nejvíc ji jako milovnici tepla trápí zima.

Ráda by si nechala svoji postel

Největším snem je tak zateplení objektu, a aby do něj nezatékalo. Má ráda chatařský styl. Přála by si pěknou poličku na vyšívání a na bavlnky. Určitě trvá na zachování stolu po tatínkovi. Ráda by zanechala i svoji postel – matrace jsou sice staré, ale postel je dobrá a vyhovuje jí. Sprcha je asi nedostižné přání. Co na to designéři? Začnou pěkně od podlahy, vlastně od půdy – zbourají a postaví nový domek. Poprvé za osmnáct sérií pořadu promění úplně všechno!

Zbourat a postavit nový?

Byla to proměna všech proměn. Je to zatím nejrozsáhlejší, největší, nejtěžší a nejbláznivější akce v pořadu Jak se staví sen, v mnoha ohledech nová a přelomová. „Nápad vypořádat se s domkem takto radikálně, to znamená zbourat a postavit nový, se nerodil okamžitě. Napřed jsme chtěli jít cestou oprav, a pak postupně zjišťovali, že to nemá smysl. Myšlenka na postavení nového domku samozřejmě proběhla, ale cesta k jejímu uskutečnění byla následně hodně složitá,“ poznamenává designérka Andrea Hylmarová.

Původní stavba nebyla samozřejmě nikdy určena k dlouhodobému bydlení. Problém tak byl úplně všude. Narušená statika, dům bez zateplení, bez vody a odpadu. Chyběla koupelna i WC. To pramenilo z faktu, že nemovitost neměla nikdy řešený přívod vody ani splaškové kanalizace.

Je možné to stihnout?

„Když jsme se rozhodli pro stavbu nového domu, tak největší výzvou bylo samozřejmě vše stihnout. Akce, která trvá normálně měsíce až roky, jsme museli zvládnout za pár dní. Potřebovali jsme neustále dělat dost zásadní rozhodnutí v extrémně rychlém čase. Navíc jsme řešili tentokrát čistě stavební záležitosti, potřebovali jsme rychle vytvořit partu řemeslníků, se kterou běžně nespolupracujeme. Nebylo snadné rychle sehnat všechny potřebné profese a techniku. Samostatnou kapitolou bylo vytváření potřebné dokumentace a jednání s úřady. Vyšly nám velmi vstříc,“ konstatuje designér Marek Povolný.

Moderní nadčasová stavba

Nový dům má funkční koupelnu s toaletou, takže designéři zajistili hygienické minimum, které v původním domě úplně chybělo. Vlaďka konečně má vyřešeny základní potřeby moderního bydlení – sociální zázemí, tekoucí teplou vodu, odpady a slušné vytápění. Designéři se snažili vytvořit moderní nadčasovou stavbu, která ale nebude příliš extravagantní a hezky zapadne do okolní zástavby. A to se jim podařilo.

Prokouklo i okolí nové chaty

Dost se vyčistila i zahrada, do dřevníku bylo schováno nejen dřevo, ale i hodně dalších věcí, které se dříve povalovaly bez ladu a skladu po zahradě. Hodně přispěly k lepšímu dojmu nový trávník a přístupové chodníčky. V interiéru se designéři soustředili na to, aby na všechny podstatné věci byl vyřešen praktický úložný prostor a Vlaďka měla vyřešený dobrý prostor na spaní a milované vyšívání.

Tradiční použití dřeva

Domeček je zcela moderní, a to nejen jeho plášť, ale i interiér. Ovšem všechno vychází z tradičního použití dřeva na stavbu domů v této oblasti i při použití dřevěných obkladů uvnitř domu. Klasické palubky byly nahrazeny březovou překližkou, která slouží i pro stavbu příček. Na fasádě designéři použili modřínové latě.

Prvky skandinávského stylu

Z původního domu nezůstalo nic, ani nábytek, který byl v katastrofálním stavu. „Vše jsme nahradili novými úložnými prostory a nábytkem na míru pro maximální využití místa. Vytvořili jsme tak moderní bydlení s prvky skandinávského stylu. Základem je kombinace antracitové barvy, použité zejména na kovových konstrukcích, a již zmíněné jemné březové překližky. Ani tentokrát jsme se nevzdali naší oblíbené černé, ale základem je dřevo – jsme přece jen na venkově,“ konstatují s úsměvem Andrea a Marek, hlavní aktéři této radikální proměny a strůjci splnění dalšího snu.

Ještě trocha statistiky

Nejdražší proměna (necelých 1 180 000 Kč) se uskutečnila v posledním dílu – ve Všenorech, kde designéři Andrea s Markem udělali kompletní přestavbu chaty od úplných základů. Sponzoři pořadu věnovali do proměn své produkty za 4,25 mil. Kč, což je také nejvíce za celou historii tohoto pořadu. Z toho nejvíce Montované domky (chatka) – 645 000 Kč, dále Gorenje (spotřebiče) – 596 335 Kč, Phase (sedačky) – 592 121 Kč, Oresi (kuchyně) – 582 865 Kč a Sepos (dveře) – 461 865 Kč, Climax (interiérové a exteriérové zastínění) – 235 951 Kč a následují další důležití partneři pořadu: Podlahy Bohemia, Bonami, Rako, Forbo, ABB, koupelny Elements, Nejlevnější nábytek, Insportline, Gerflor, Reflex, Soliter Parket, Topstone, Zeppelin, Mercedes, Knauf, Wüstenrot, Zahradník a Sigma.

Text: Filip Budák

Foto: PRIMAIng. Andrea Hylmarová

Vystudovala mezinárodní obchod na VŠE. Poté, co propadla designu, absolvovala diplomové studium na pražské DesignŠkole. Při navrhování je pro ni velmi důležité poznání klienta jako člověka. Jeho emoce, osobnost a příběh jsou pro ni tím nejdůležitějším zdrojem inspirace. Interiérovému designu se naplno věnuje od roku 2011.

Ing. Marek Povolný

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební, obor Pozemní stavby a architektura. Marek je velmi zkušený a uznávaný architekt. Své profesi se věnuje již 14 let. Má za sebou velké množství úspěšných realizací. Jeho přístup je moderní, ale musí vycházet z potřeb klienta a nesmí popírat jeho osobnost. Jeho motto zní: „Nedělit estetiku a funkčnost.“


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne