Na cestu kompromisů se nenechali zlákat

Datum: 28.2.2020
obrázek
Současný panelový dům už není, v mnoha případech, ona klasická šedivá krabice, jedna od druhé k nerozeznání. A je třeba s potěšením konstatovat, že se nemění jenom vnější tvář domů, ale stále více roste také zájem o rekonstrukce bytových jader a změny v prostorovém uspořádání bytů.

Panelové domy se stavěly jako finančně nejlevnější typy domů a nejdostupnější forma bydlení, určená pro co možná nejširší spektrum obyvatel. Nyní v tomto typu domů bydlí více jak jedna třetina obyvatel, rozhodně tedy neplatí, že se jedná o nějaké „sociální bydlení“.

Přizvat architekta nebo spoléhat na vlastní síly?

Předpokladem rekonstrukce panelového bytu je skutečnost, že se úpravy v bytě provádějí s cílem zvýšení kvality a estetické hodnoty bytu. Přizvat si na pomoc při zařizování bytu architekta, nebo spoléhat na vlastní síly? Ještě poměrně nedávno přežíval názor, že nechat si zařídit byt od architekta je jakousi nepsanou výsadou těch, kteří s penězi nemusí úzkostlivě hospodařit.

Vzdušné 3+kk

Projekt se zabýval částečnou rekonstrukcí panelákového bytu z 80. let minulého století na sídlišti v pražských Stodůlkách. „Proběhla konverze standardního bytu 3+1 na vzdušné 3+kk. Podle požadavků investora byl původní obývací pokoj sloučen s kuchyní. Nově řešené prostory s pásovým oknem a lodžií po celé délce získaly na objemu a vznikl prostor pro jídelní stůl,“ vysvětluje architektonický záměr architekt Ondřej Elfmark ze studia Elfmark.

Kuchyň a obytný prostor

Kuchyňská linka, která dispozičně zůstala na svém místě, je od obytného prostoru oddělena pouze upravenou obchozí stěnou, do které je integrována obýváková stěna s policemi a úložnými prostory z jedné strany a část kuchyňské linky s pracovní plochou ze strany druhé.

Zvukově izolační obklad

„Společenský obytný prostor je od stávající chodby oddělen pouzdrem s posuvnými dveřmi s částečným prosklením. Dveřní pouzdro bylo předsazeno před stávající betonovou stěnu a doplněno zvukově izolačním obkladem,“ upřesňuje architekt Ondřej Elfmark.

Vložený "servisní box"

V zádveří chodby – na místě původní komory vzniklo nové zákoutí s vetknutým botníkem, věšáky na kabáty a drobné úložné prostory na doplňky. Vložený “servisní box“ opět s posuvnými dveřmi do pouzdra v sobě skrývá přehledné úložné prostory na všechno, co v bytě nemá být vidět.

Zvítězilo marmoleum

„V obytných prostorách byla použita dřevěná podlaha – konkrétně bělený dub, příjemný na kontakt. Jako finální povrchová úprava v chodbě bylo zvoleno marmoleum, jak z důvodu funkce, tak estetiky – tento typ materiálu je pro panelovou výstavbu velmi typický a vhodný. Byt je doplněn intuitivním nepřímým LED osvětlením v kapsách pod stropy,“ dodává s úsměvem architekt Ondřej Elfmark, jeden z autorů této zdařilé rekonstrukce panelákového bytu.

Text: Jan Chára

Foto: Robert Žákovič


Technické údaje

Autoři: MgA. Ondřej Elfmark a MgA. Jan Volhejn
Realizace: 2018

Použité materiály

 • vypínače – krytka – ABB Levit
 • osvětlení na balkon Nordlux Scorpius
 • osvětlení nad jídelní stůl Ikea Nymane
 • pouzdro pro posuvné dveře Eclisse
 • dřevěná podlaha bělený dub parket Beon
 • podlaha přírodní kaučuk Noraplan
 • jídelní žide Ton Era
 • konferenční stolek Ikea Stockholm
 • jídelní stůl Ikea Bjursta
 • rozkládací sedačka s úložným prostorem Říha Gaja
 • kuchyňská baterie Blanco Mila chrom
 • kuchyňský dřez Blanco Andano 450 nerez


Ondřej Elfmark a Jan Volhejn

Zabýváme se především komplexními návrhy interiérů – od studie přes koordinaci až po realizaci projektu. Dále se zabýváme drobnou architekturou a urbanismem, produktovým a obalovým designem s přesahem do grafiky. Poskytujeme 3D modeling v CAD programech, kresličské práce, koordinaci projektů, konzultační a poradenskou činnost.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne