Správným pojištěním lze předejít nepříjemným výdajům

Datum: 14.2.2020
obrázek
Pořídit si pěkný byt, vybavit si ho podle svého vkusu a pohodlně v něm žít. To si přeje mnoho lidí, ať už žijí sami nebo s rodinou. Pokud se jedná o byt pořízený na hypotéku, lidé už jsou většinou poučení, že je jejich povinností mít pojištění nemovitosti.

Ovšem toto pojištění nepomůže v případě, že vám praskne hadice od pračky a voda vyteče na drahé koberce, ani když neopatrnou manipulací se svíčkami shoří část obývacího pokoje nebo se do vašeho bytu vloupá zloděj a zmizí vám cennosti za tisíce a více.

Vodovodní škody a požáry vedou na žebříčku nejčastějších škodních událostí v domácnosti

Například průměrná výše vodovodní škody dosáhla v loňském roce 25 527 korun, což pro rodinný rozpočet není rozhodně žádná příjemná záležitost. Tyto škodní události pokrývá tzv. pojištění domácnosti.

„Lidé si často pletou pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Jednoduše lze rozdíl vysvětlit tak, že kdybyste obrátili byt nebo dům vzhůru nohama, tak vše, co se vysype ven, pokrývá pojištění domácnosti. Vše, co zůstane na svém místě, jako jsou dveře, okna nebo fasáda domu, pokrývá pojištění nemovitosti,“ vysvětluje základní rozdíl Lucie Žulavská, právnička České asociace pojišťoven.

Krytí škod

Pojištění domácnosti zpravidla kryje škody, které v domácnosti způsobí živly, ať už je to škoda způsobená vodou nebo požárem, pojištění nemovitosti pak často kryje u rodinných domů poničené střechy a fasády po vichřici, nebo škody po povodni či úderu blesku. Mezi nabídkami různých pojišťoven jsou rozdíly a každá má v základním balíčku pojištění domácnosti a nemovitosti jiný rozsah a jinou nabídku různých připojištění. Lucie Žulavská upozorňuje: „Je nutné, aby klienti s pojišťovacím zprostředkovatelem zkonzultovali nastavení své pojistné smlouvy, seznámili se pečlivě s pojistnými podmínkami a nastavili si adekvátní limity pojistného plnění, či pojistné částky. Pokud by se při likvidaci pojistné události ukázalo, že limit pojistného plnění, či pojistná částka je nižší než hodnota zničeného nebo zcizeného majetku či nemovitosti, tak by klient bohužel mohl být nemile překvapen, neboť pojišťovna by v takovém případě byla oprávněna přistoupit ke krácení pojistného plnění. V takovém případě hovoříme o takzvaném podpojištění.“

Pojištění odpovědnosti utiší sousedy s mokrým stropem

Pojištěním domácnosti to ovšem nekončí. Co když praskne hadice od pračky a její obsah proteče přes podlahu až k sousedům a škoda bude v bytě o patro níž? Na to se už pojištění nemovitosti ani domácnosti nevztahuje. O pokrytí škod, které způsobí člověk buď svou činností, neopatrností nebo jiné osobě, se postará tzv. pojištění odpovědnosti za škodu buď z titulu vlastnictví nemovitosti, nebo odpovědnosti v občanském životě. Toto pojištění také dost často kryje škody, které způsobí klientovy děti nebo domácí mazlíčci. A není to jen vytopený byt sousedů, kde může být pojištění odpovědnosti nápomocné. Každý občan odpovídá za své jednání a i za případné škody, které způsobí zvířata v jeho vlastnictví a shoda náhod může přinést velké nepříjemnosti a vysoké škody.

Důležitost pojištění

„Pojištění odpovědnosti je důležité pro každého občana. Vlastník větší nemovitosti, například činžovního domu, ke kterému samozřejmě patří i chodník, je díky tomuto pojištění krytý i v takových případech, kdy si na jeho nedokonale ošetřeném chodníku někdo zlomí nohu na náledí,“ vysvětluje Lucie Žulavská rozsah pojištění odpovědnosti a dále říká: „Odpovědnostní pojištění ocení lidé i v situacích, kdy jejich dítě batohem shodí drahou vázu v obchodě, domácí mazlíček způsobí škodu na majetku sousedů, nebo když někoho člověk srazí na kole a v mnoha dalších případech.“

Text: Veronika Exnerová

Foto: ČAP

Jak si správně vybrat a nastavit pojistku nemovitosti a domácnosti?

  • Dokonale si projděte nabídky na trhu. Pojišťovny se v nabídkách mohou lišit.
  • Seznamte se dobře s pojistnou smlouvou a pojistnými podmínkami. Zaměřte se především na výluky.
  • Zvolte si dostatečné limity pojistného plnění, či pojistné částky podle hodnoty nemovitosti a majetku v domácnosti.
  • Nezapomínejte se s pojišťovacím zprostředkovatelem domluvit na pravidelných aktualizacích smlouvy podle toho, jak se bude měnit hodnota vašeho majetku. I jednoduchá rekonstrukce koupelny může hodnotu nemovitosti navýšit a může se pak snadno stát, že se najednou váš dům či byt stane podpojištěným.
  • Překontrolujte si, zda máte v pojistné smlouvě nastavenou spoluúčast. Ta znamená, že způsobené škody sice v rozsahu pojistného krytí kryje pojišťovna, ale částečně se na jejich úhradě podílíte i vy jako pojištěný. Většinou dohodnutým procentem z celkové škody, anebo určitou minimální částkou.
  • Díky různým připojištěním se nemusíte omezovat na samotnou domácnost nebo nemovitost. V rámci připojištění domácnosti lze pojistit i věci uložené ve sklepě, na půdě nebo třeba v garáži. Součástí pojištění nemovitosti může být díky připojištění i pojištění stavby ve výstavbě.
  • Poslední dobou je na trhu nabízeno i pojištění kybernetických rizik.

Příklad podpojištění bytu

Klient si pořídil byt za 3 000 000 korun a na tuto částku ho i pojistil (zvolil tedy pojistnou částku či limit pojistného plnění na 3 000 000 korun). Byt ale dále rekonstruuje, navíc narůstají ceny nemovitostí a během několika let má byt dvojnásobnou pojistnou hodnotu, tedy 6 000 000 korun. V případě, že by na nemovitosti došlo například ke škodě ve výši 2 000 000 korun, pojišťovna by majiteli byla oprávněna vyplatit pojistné plnění pouze ve výši 1 000 000 korun, protože pojistné plnění by se krátilo ve stejném poměru, jaký je poměr mezi pojistnou částkou ve smlouvě a odhadní cenou nemovitosti.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne