Rekonstrukce bytu na Chodově

Datum: 3.1.2020
obrázek
Po několika větších projektech se architekti Jan Adámek a Štěpán Malý opět dostali k rekonstrukci malého bytu, který měl plochu necelých 24 m2. Vlastně to ani nebyl byt. Byl to jeden prostor, relativně dlouhý a úzký, s jedním trojdílným oknem v čele.

Tři zóny

Aby do tohoto prostoru dostali vše, co investor požadoval, rozdělili jej na tři zóny, které se postupně rozšiřovaly směrem od vstupu.

První zóna je tvořena zádveřím a koupelnou, druhá kuchyní a třetí zóna je obývacím pokojem a ložnicí zároveň. Tímto postupným rozšiřováním jednotlivých zón se nám podařilo prostor opticky zkrátit. A pomocí zrcadel na dveřích od skříní rozšířit.

Kuchyňský ostrůvek skrývá i pračku

Kuchyň je relativně malá, ale i přesto je kompletně vybavená kuchyňskými zařízeními. Dřez, digestoř, elektrická varná deska a myčka jsou standardním vybavením, které musí být součástí každé kuchyně. „Ušetření místa jsme dosáhli použitím kombinovaného spotřebiče - horkovzdušné trouby kombinované s troubou mikrovlnou. Dalším ušetřením byl návrh výklopného stolu, který umožní dvě pohodlná jídelní místa. Proto se nám do kuchyňského ostrůvku vešla i pračka,“ vysvětlují architekti Jan Adámek a Štěpán Malý.

V celém bytě je dostatek světla

Celý byt využívá jen jednoho trojdílného okna orientovaného na východ. Ale i přesto je v celém bytě dostatek světla. Je to dáno především novou dispozicí, kdy se jednotlivé části bytu zužují postupně směrem od okna a jejich oddělení je tvořeno pomocí skleněných posuvných dveří s pískovanými skly, které pouští dostatek světla dál do dispozice.

Řešení nedostatku úložných prostor

V malometrážním bytě je vždy nedostatek úložných prostorů. Proto je jedna stěna z více než jedné poloviny zastavěna vestavěnými skříněmi. Další úložný prostor vznikl ve vstupní části, kde je možno celou skříň vysunout a za ní se nachází další prostor, který lze využít třeba jako malý sklad.

Použité materiály a barvy

„Když jsme daný byt navrhovali, bylo nám jasné, že použité materiály a barvy musí být, vzhledem k malým rozměrům bytu, hodně světlé. Zvolili jsme tedy základní kombinaci bílé barvy a světlé dřevěné dýhy. Dýha je použitá především ve vstupní části bytu. Stejnou kresbu a barvu dřeva najdete na stěnách, stropě, podlaze i na částech kuchyňské linky. Stejně tak i bílou jsme použili na stropě, stěnách i podlaze,“ informují architekti.

Světelná pohoda

Samostatnou kapitolou bylo navrhnout umělé osvětlení, které je převážně tvořené osvětlením nepřímým. Difuzní, odražené světlo tak nejvíce napodobuje světlo denní a přesto, že je prostor hodně světlý, působí díky tomu útulně.

Podsvětlení jednotlivých kusů nábytku

Hlavním světlem obytného prostoru je světelná rampa, která ukrývá schované LED diodové pásy. Dále jsme využili pro podsvětlení jednotlivé kusy nábytku, jako například skříňku pod TV nebo ostrůvek kuchyně. Obě tato světla nasvětlují podlahu, takže pomáhají k rovnoměrnému rozdělení světla v celém bytě.

Minimalistická koupelna

Stejně jako celý byt je i koupelna zcela minimální. Prostor pro mísu a umyvadlo je velmi skromný, ale sprchový kout je svou velikostí zcela pohodlný. Optického zvětšení koupelny se opět docílilo použitím zrcadlových ploch. Celá koupelna se pak vešla do 2,5 metrů čtverečních.

Text: Jan Chára

Foto: Tereza SrbováJan Adámek a Štěpán Malý, ma3 architekti

Ateliér byl založen v roce 2007. Nabízí komplexní služby v oblasti architektury staveb, interiérů, rekonstrukcí a designu. Způsob naší práce zaručuje tvůrčí charakter s vysokým stupněm individuálního autorského přístupu ke každé zakázce. Zajišťujeme vedení zakázky od návrhu po realizaci. Mezi hlavní činnosti patří návrh a studie stavby a interiéru, vypracování projektové dokumentace od základních koncepcí a návrhů po výrobní detail.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne