Na co dnes myslet, do čeho investovat

Datum: 10.10.2009
obrázek
Od začátku letošního roku musí mít každá nová čí rekonstruovaná budova s plochou nad 1 000 m2, která se zatepluje nebo se v ní mění systém vytápění průkaz energetické náročnosti budovy. Do této kategorie spadají především panelové domy.

Jednoduchým grafickým znázornění tříd A až G připomíná štítek na domácích spotřebičích. Je to užitečný štítek. Ukazuje, jak na tom budova je. Hlavně však ukazuje, jak na tom jsou její uživatelé. Že zbytečně neplatí za teplo, které uniká „pánubohu do oken". U budov, a zejména se to týká panelových domů, které neprošly revitalizací, je získání energetického štítku velmi žádoucí.

Ztráty tepla

Stěnami se ztratí asi 25 - 30% tepla. Nevhodným větráním přijdeme o cca 30%, výplněmi otvorů okny a dveřmi o 20%, podlahou o 12% a střechou o cca 8% tepla.Tyto údaje jsou přibližné, protože každá budova má jinou energetickou náročnost. Ale o tom podstatném, o energetické náročnosti, vypovídají. A také o tom, kudy vede cesta k úsporám.

Kompletní revitalizace

V panelových domech je řešením kompletní rekonstrukce obvodového pláště včetně výměny oken. Tomu však musí předcházet audit stavu budovy, aby projekt, který provedení rekonstrukce předchází, mohl být vypracován kvalitně. A aby kvalitní bylo také zateplení. A aby na závěr vystavený energetický štítek sděloval uživatelům, že už neplatí za teplo, které z budovy uniká. Ceny energií zatěžují rodinný rozpočet stále víc. A lepší to nebude. Proto ruku v ruce s požadavkem na kvalitní bydlení jde požadavek na bydlení energeticky úsporné. Že to má smysl, dokládají úspory tepla, které po zateplení dosahují až 50%. Je o čem přemýšlet.

Text: Aleš Kocourek

Foto: KASTEN

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne