Rekonstrukce bytu od A do Z

Datum: 4.12.2019
obrázek
Původně svůj byt rekonstruovat nechtěli. Když se do něj ale nastěhovali, zjistili, že má své nedostatky a rekonstrukci budou muset podstoupit. To ještě nevěděli, jak překvapivě brzy se s rekonstrukcí začne.

Rodina Laštovičkova žijící v panelovém domě v Hořovicích se totiž umístila na 2. místě v soutěži Rekonstrukční výzva, kterou pořádala společnost Rigips. Jejich výhra obnášela dodání vysokopevnostních desek Habito H ve finanční hodnotě 50 tisíc korun.

Nedostatky před rekonstrukcí

Byt v Hořovicích manželé Laštovičkovi koupili v červnu 2018. Po nastěhování ale začali nacházet různé nedostatky, které byt měl. „Zjistili jsme například, že některé zásuvky v bytě nefungují a že zdi v koupelně jsou plesnivé a začínají hnít. Takhle jsme určitě žít nechtěli. Proto jsme se rozhodli pro rekonstrukci, kterou jsme původně chtěli rozplánovat do několika let,“ říká pan Laštovička. Šťastné náhody rodině nakonec změnily plány, a tak museli začít a hlavně dokončit rekonstrukci dřív, než si mysleli. „První náhodou bylo, že jsme vyhráli v Rekonstrukční výzvě, díky čemuž jsme získali sádrokarton Habito H. Druhou náhodou bylo, že jsme získali skoro bezúročnou půjčku od Státního fondu pro rozvoj bydlení, o kterou jsme žádali. A tak už nic nebránilo tomu s rekonstrukcí začít,“ dodává majitel bytu.

Začínáme od začátku

Rodina se tedy rozhodla pro rekonstrukci celého bytu od A až do Z. „S rekonstrukcí jsme začali 31. března a všechny stavební práce plánujeme mít hotové do konce června,“ říká paní Laštovičková. V bytě vybourali všechny nenosné příčky. To jim trvalo dva dny i s odvozem odpadu. Na opláštění a vybudování nových příček si pan Laštovička najal firmu, která práci se sádrokartonem zvládla za tři dny, a on si tak sám mohl postupně připravovat elektrické rozvody, u kterých strávil přibližně čtyři dny. „Nejsem žádný elektrikář a chodil jsem do bytu pracovat, když jsem skončil v práci. Kdybych si nevymýšlel různé vychytávky jako USB zásuvky u postele a tolik si s tím nevyhrával, tak bych měl elektrické rozvody hotové mnohem rychleji,“ přiznává.

Sádrokarton v hlavní roli

Ještě před výhrou v soutěži se rodina rozhodla, že bude rekonstruovat za pomoci sádrokartonu. V bytě využili vysokopevnostní desku Habito H, kterou jsou opláštěné příčky všude tam, kde je vlhko – koupelna, toaleta a kuchyň. Deska je impregnovaná, je tedy vhodná do vlhkých prostor. Dále Habito H použili v obývacím pokoji, kde mají v plánu zavěšovat obrázky, poličky a televizi. Pro zbytek místností, jako je ložnice a dětský pokoj, využili modrou akustickou sádrokartonovou desku, která navíc obsahuje technologii Activ´Air, která zlepšuje kvalitu vnitřního ovzduší. „Modrou akustickou desku jsme použili v ložnici a dětském pokoji, protože disponuje skvělými protihlukovými vlastnostmi. Dále ji chceme využít i na podhledy v celém bytě. Navíc se nám líbí, že deska obsahuje technologii Activ´Air, která nám dopomůže k lepšímu a zdravějšímu vzduchu v obou pokojích,“ dodávají manželé.

Výhody sádrokartonu z pohledu laika

Než se Laštovičkovi do samotné rekonstrukce pustili, nejprve si vyhledali všechny dostupné informace o materiálech, které by mohli použít. A i přes to, že se sádrokartonem nemají žádné zkušenosti, rozhodli se pro něj. „Pro sádrokarton bych se nejspíš rozhodl, i kdybychom nevyhráli Rekonstrukční výzvu,“ přiznává pan Laštovička a dodává: „Hlavní vlastnost, kterou sádrokarton má a která nás přesvědčila, abychom ho při rekonstrukci použili, je akustika. Dále se mi líbí, že je se sádrokartonem lepší manipulace a snáze se jím vede elektro- a vodoinstalace.“ Do desek z Habita H, které rodina vyhrála, se navíc jako bonus dá snadno zavěsit jakýkoliv předmět, a když by si to po čase rozmysleli, tak ho jednoduše převěsí na jiné místo a díru snadno a rychle přetmelí. Navíc díky vybudování příček ze sádrokartonu získala jejich ložnice a dětský pokoj nějaké centimetry navíc, které rodina bezesporu ocení.

Odborné zpracování

Na práci se sádrokartonem si Laštovičkovi najali stavební firmu, která jim s vybudováním nových příček pomohla, avšak jenom proto, že s instalací nemá majitel bytu dostatečné zkušenosti, schází mu čas, ale i technika, kterou je potřeba při práci použít. „Myslím si, že práce to nebude těžká. Ale jelikož nejsem stavař, chybí mi zkušenosti a technika, jako je třeba zaměřovací laser. Navíc, když jsem pozoroval, jak musí mít technici všechno promyšlené dopředu, když se sádrokartonem pracovali, byl jsem mile překvapen, že příčky byly hotové za zhruba tři dny. Práce jim šla opravdu od ruky,“ dodává pan Laštovička. Teď už zbývá nechat dodělat podhledy a podlahy v celém bytě a rekonstrukce bude téměř u konce.

Vychytávky v „novém“ bytě

Rodina si chce svůj „nový“ byt zútulnit podle svých přání a představ. Rozhodli se pro nějaké vychytávky a podle toho celou rekonstrukci směřují. „V obývacím pokoji bychom chtěli mít krb na biolíh. Okolo něj chci nechat udělat kamenné opláštění, aby to vypadalo na první pohled jako opravdový krb,“ říká pan Laštovička a dodává: „Na podhledy necháme nalepit 3D tapetu a do nich chceme namontovat speciální LED diody, které budou měnit teplotu barvy na studenou a teplou podle toho, jak si to zrovna sami nastavíme.“ K postelím si sám majitel bytu vytvoří speciální USB zásuvky a dětský pokoj vylepší na míru vytvořenými tapetami podle svých přání. I přes to, že celá rekonstrukce zní jako velký projekt, do kterého rodina musela zainvestovat nemalou finanční částku, celkový rozpočet nakonec spočítali na zhruba 250 tisíc korun.

Text: Monika Dudková

Foto: Rigips

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne