Dva návrhy na vybavení předsíně v panelovém bytě

Varianta A
Dveře v dekoru světlého dubu
Na podlahu jsem navrhla velkoformátovou dlažbu v provedení hnědého kamene v odstínu taupe. Všechny dveře jsem navrhla v dekoru světlého dubu, dveře do pokojů se skleněnou výplní, aby procházelo světlo i do předsíně. V totožném tónu jsem volila i výmalbu, která je rovněž v šedohnědém odstínu taupe.
Pocit útulnosti
Prostor je sice malý, ale dobře osvětlený, výmalba dodává pocit útulnosti a díky tomuto odstínu je celý barevný koncept dotažený do detailu. Do výklenku za vchodové dveře se jednoznačně nabízí umístění vestavné nábytkové sestavy, která skýtá dostatek úložného prostoru.
Dekorativně a esteticky
Volila jsem klasické křídlové dveře, které jsou ale řešeny dekorativně – tedy strukturovaně jako reliéf. Vše je v dekoru dubového dřeva, dveře skříně jsou členěny na vertikální pásy různých tlouštěk a šíře. A úchytky jsou tvořeny lištou. Nábytková sestava tak působí dekorativně a esteticky výjimečně.
Místo pro velké zrcadlo
Do rohu mezi vchodové dveře a dveře do pokoje jsem umístila velké kulaté zrcadlo, úplně jednoduché, to, co je na něm zajímavé, je pouze jeho velikost, která maximálně využívá daný prostor. Zrcadlo je doplněné čalouněným taburetem a na vedlejší stěně jsou barevné kulaté háčky, sloužící jako věšák.
Dekorativní svítidlo
Kromě dostatečného stropního osvětlení, jsem ještě navíc umístila dekorativní svítidlo zapuštěné v rohu u zrcadla. Těchto několik prvků dodává vybavení předsíně navíc estetický rozměr.
Varianta B
Důraz na kontrasty
Tato verze je zcela jiná, tady jsem kladla důraz na kontrasty, které jsou nyní velmi trendy a nepůsobí tolik tradičně. V celém prostoru převažuje bílá barva, která je použitá jak na všech dveřích, tak na všech stěnách a také na nábytku. Bílé barvě kontrastuje dřevěný dekor dřeva – sukatého a barevně výrazného modřínu, který je v současnosti zase trendem, a to nikoliv pouze v rustikální podobě.
Prostor působí svěže
Dalším kontrastním prvkem, který daný prostor posouvá, je použití žlutohnědé barvy, jež je v otevřeném botníku uprostřed skříně a na rámové konstrukci věšáku. Tyto kontrastní prvky způsobují, že prostor působí svěže a aktuálně. Toto barevné řešení ale nelze označit za nadčasové a tak nemusí vyhovovat každému. Nicméně nábytkové řešení v jiném barevném provedení lze po obměně použít.
Použití "nástavců"
Nábytková sestava ve výklenku za vchodovými dveřmi je složená ze spodní a horní části – nahoře jsou menší dvířka – to je standardní řešení použitím „nástavců“, jinak se samozřejmě jedná o skříňovou sestavu vestavnou na míru.
Věšák i sedátko
Vše je schované za dvířky, ale uprostřed je vložený otevřený policový regál, který může sloužit jako botník i odkládací prostor na drobnosti. Vedle dveří jsem pak navrhla zavěšenou rámovou konstrukci, která slouží jako věšák a sedátko zároveň. Uvnitř jsou dřevěné háčky na zavěšení svršků.
Kontrast k barevným liniím
Naproti ve výklenku u dveří do obýváku jsem navrhla stropní skříňku, která by mohla nabídnout další úložný prostor. V prostoru ještě stojí malá dřevěná stolička, korespondující s použitým modřínem, vytvářející kontrast k výrazným barevným liniím. Navíc spolu s podlahou vnáší do „uni“ prostoru příjemnou atmosféru přírodního materiálu.
Obě varianty nabízejí kvalitní nábytkové řešení, navíc pohled na dvě rozdílná řešení barevná a materiálová.
Text a vizualizace: Kateřina Mlejnková
Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů
Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.