Byt působí světle a prostorně

Datum: 14.10.2019
obrázek
Byt, který se nachází v domě postaveném těsně před první světovou válkou, prošel kompletní rekonstrukcí. Z funkčních důvodů byl zrušen průchod mezi pokoji. Z pokoje pro služku a spíže a části kuchyně vznikla nová místnost, minimalistická ložnice.

Částečně odkazuje na první republiku

V maximální možné míře byly zachovány dochované původní prvky jako původní parkety, terazzo, dveře a zakulacené rohy některých místností. Technickým prvkem jsou výrazné litinové radiátory v tmavě šedé barvě. Vybavení je z části moderní a částečně odkazuje na dobu první republiky.

Hala slouží také jako jídelna

Do bytu se vstupuje velkorysou halou, ze které je vstup do většiny místností. Pod vrstvou dlažby a lepidla zde bylo zachované původní terazzo. Dochované dveře do dvou hlavních pokojů jsou prosklené a spolu s nově vzniklými nadsvětlíky nad dveřmi WC a koupelny halu prosvětlují. Hala slouží výjimečně jako jídelna, je zde umístěn rozkládací stůl.

Pokoj pro dívku

Pokoj se dvěma okny je zařízen pro sedmnáctiletou dívku, tomu odpovídá výběr vybavení i dekorací. Druhý pokoj slouží jako obývací a zároveň i jako pracovna. Jsou zde situována krbová kamna.

Pohodlný sprchový kout

V obou místnostech jsou repasované původní parkety. WC a koupelna jsou obloženy jednoduchým bílým obkladem, který rovněž odkazuje na dobu vzniku domu. Velmi pohodlný je sprchový kout přes celou šířku místnosti. Na podlaze je původní terazzo.

Ve vestavném nábytku je ukryta pračka

Kuchyně je vybavena nábytkem na míru a osobitosti jí dodává bíle natřená kredenc. Ve vestavném nábytku je ukryta i pračka, která by v koupelně narušovala relaxační charakter. Podlahovou krytinou je polyuretanová stěrka.

Bílá barva vévodí

Do ložnice se vstupuje přes kuchyni, je v ní umístěna pouze postel, skříň a vestavná knihovna, na podlaze jsou nově položené parkety. Celý byt díky velkému množství bílé barvy působí velmi světle a prostorně.

Text: Jan Chára

Foto: Jan MíkaIng. arch. Helena Míková Hexnerová

Roku 2010 založila ateliér míková hexnerová. Na fakultě stavební ČVUT vyučuje budoucí architekty. Je členem asociace pro urbanismus a územní plánování, členem České komory architektů a Obce architektů. Ve svých návrzích preferuje jednoduchost, účelnost a čistotu stylu. Spolupráce s klientem je pro ni vždy výzvou. Hledání výsledné podoby skrze vzájemnou komunikaci a inspiraci dává možnost vzniknout projektům, které mají přesah a duši.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne