Výhody rámových a bezrámových zasklívacích systémů pro váš balkon či lodžii

Datum: 13.9.2019
obrázek
Stále více majitelů lodžií a balkonů se rozhoduje pro jejich zasklení - elegantní způsob, jak rozšířit užitnou plochu bytu, ochránit jeho venkovní část proti hluku i prachu a ještě ušetřit za vytápění. Na výběr mají rámový či bezrámový systém, z nichž každý přináší jiné výhody.

Bezrámové zasklení

Bezrámové zasklení je tvořeno skleněnými tabulemi s transparentním meziskelním těsněním. Vytváří dojem celoskleněné plochy, působí velmi esteticky a umožňuje ničím nerušený výhled. Jde o otočný a posuvný systém, což zajišťuje snadnou dostupnost venkovní strany skla a jeho pohodlné umývání. Bezrámové řešení si také lépe poradí s atypickými tvary včetně zasklení do oblouku.

Rámové zasklení

Rámové zasklení tvoří okna v hliníkových rámech, která se posouvají po kolejnici a skládají za sebe. Tento systém lépe odolává nepříznivému počasí. Je těsnější, takže při dešti nehrozí zatékání, a méně hlučný při silném větru. Manipulace s rámovým zasklením je snadnější a rychlejší, poradí si s ní i starší a fyzicky slabší osoby. Uživatelé tuto přednost ocení třeba za přívalového deště, kdy stačí vzít madlo a celý systém se uzavře jediným zatáhnutím. Na rámy se lépe montuje stínící technika, sítě proti hmyzu a snadněji se zabezpečí proti zlodějům. Navíc tento systém při manipulaci nezabírá žádný prostor samotné lodžie a nemusí se na něj brát ohled při umístění posezení nebo sušáku na prádlo.

Podle čeho vybírat?

Při volbě rámového či bezrámového systému je třeba zvážit umístění jak domu, tak balkonu či lodžie. V lokalitě se silnými nárazovými větry je vhodnější kvalitně těsnící rámové zasklení, zejména pokud je balkon situován na návětrné straně. Rámový systém se snadným otevíráním je výhodou také na slunečné straně, kde se uzavřený prostor rychle přehřívá. U rušné křižovatky se doporučuje zvolit rámové zasklení se zvukově izolačním dvojsklem. V přízemním bytě zvažujeme také hledisko bezpečnosti a vybíráme pouze z uzamykatelných systémů, které se dnes nabízejí v rámovém i bezrámovém provedení. V neposlední řadě je třeba předem si zjistit případná místní omezení, která mohou zakazovat některá řešení například z důvodu památkové ochrany.

Dalším důležitým hlediskem je prostornost balkonu či lodžie. Otočný bezrámový systém při otevírání vyžaduje manipulační prostor, kam nelze umístit vyšší židle, sušák ani truhlíky s květinami. Pro menší balkony, kde je potřeba šetřit místem, proto raději volíme prostorově nenáročný rámový systém. Zejména to platí, pokud hlavním cílem zasklení je zvýšit komfort bydlení a rozšířit celoročně využívanou obytnou plochu. Kdo preferuje nerušený výhled nebo potřebuje zasklít větší balkon s atypickým, například obloukovým půdorysem, zvolí elegantní design bezrámového systému.

Zvážit další výhody

Uživatelé a hlavně uživatelky se často rozhodují pro otočný bezrámový systém z důvodu snadné údržby. Řídit se tímto jediným hlediskem je ovšem chyba, protože zasklení si přece nepořizujeme kvůli umývání oken, která ani není potřeba tak často čistit. Vždycky je třeba zvážit i další výhody a především naše očekávání, jak budeme zasklený prostor v budoucnu využívat.

Výběr prověřeného dodavatele

Ať už vybereme rámový nebo bezrámový systém, v každém případě je důležité zvolit prověřeného dodavatele, který používá kvalitní silikonová těsnění a nerezové spoje a zaručí správnou montáž a seřízení pro bezúdržbový provoz. Aby nové zasklení přinášelo jen radost!

Více informací naleznete na www.alumistr.cz.

Text: Lenka Sagnerová

Foto: Alumistr

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne