Jubilejní padesátá

Měsíc máj tak do centra Prahy přinesl již po padesáté kousek divoké přírody, a nejen české. Unikátní rostliny zprostředkovávaly pohled na flóru mnoha zemí světa.
Rozkvetla do krásy
Přestože je na všech třech výstavách, které každoročně probíhají v březnu, květnu a září, vždy na co se dívat, ta letošní jubilejní doslova rozkvetla do krásy a hýřila barvami. Je to dáno především zahradními úpravami, z nich největší překvapení vzbudilo rekonstruované jezírko v přední zahradě a velká skalka u kostela v druhé zahradě.
Fialová, růžová, bílá
V pořadí druhá výstava tohoto roku se pyšnila záplavou květů rododendronů a azalek všech velikostí a barev. A také koberci nízkých floxů v tónech od bílé přes světle růžovou po temně fialovou. Zelené bochánky poseté jemnými kvítky, tedy působivý lomikámen, si získaly velkou pozornost návštěvníků. Zaujaly i růžové polštářky trávniček a nepřehlédnutelné byly i hořce, které na skalkách nemohou chybět.
Rozkvetlé orchideje
Exotická podívaná pokračovala rozkvetlými orchidejemi, jež stejně jako sprekélie s ohnivým květem, přijaly ochranu mohutných stromů v horní části nově osázené skalky u kostela. Hru barev na různých místech zahrad rozehrávají prostřednictvím svých listů i hosty a dlužichy.
Misky se sukulenty
Inspirací se mnohým dozajista staly misky osázené sukulenty, z nich mnohé si nezadají s ozdobeným dortem. Kdo dal přednost drsnější kráse, toho zaujaly masožravky, které okupovaly jezírko v druhé zahradě. Kolekci netřesků pro výstavu připravila devětaosmdesátiletá Miluše Auředníková z Hostíma.
Pamětní deska
Při příležitosti konání 50. májové výstavy byla dne 7. května 2019 odhalena pamětní deska Klubu skalničkářů Praha pro připomenutí současné i budoucí generaci členů i ostatních návštěvníků.
Nechyběly ani tradiční rostliny
Samozřejmě ve výsadbě nechyběly ani tradiční rostliny jako například nebesky modré hořce, oranžově svítící kuklíky, v různých barvách se prezentující levisie a orlíčky a mnoho dalších ze zahrad nám dobře známých skalniček a trvalek, z nichž některé překvapily netradiční barevností, jako například dvoubarevné chrpy a velkokvěté skalkové kosatce.
Méně známé druhy
Na objevení tu čekaly i méně známé druhy, kterými nadšený zahrádkář může nově ozvláštnit svoji skalku či jinou část zahrady. Leckterou florální lahůdku si mohli návštěvníci koupit v samoobsluze, kde tradičně členové klubu nabízeli své přebytky.
Osvědčený model
Koncepce výstavy vycházela z osvědčeného modelu, kdy do trvalé výsadby včetně vysemeněných rostlin, které neplánovaně obsadily místa na skalkách, a do promyšlené kompozice dobře zapadly, jsou zakomponovány půvabné exponáty od skalničkářů a dalších pěstitelů.
Text: Jan Chára, foto: autor