Jubilejní padesátá

Datum: 2.9.2019
obrázek
Letos již podruhé se veřejnosti otevřely zahrady u Faustova domu v Praze a bránou z kvetoucí vistárie prošli první návštěvníci tradiční výstavy skalniček pořádané Klubem skalničkářů Praha.

Měsíc máj tak do centra Prahy přinesl již po padesáté kousek divoké přírody, a nejen české. Unikátní rostliny zprostředkovávaly pohled na flóru mnoha zemí světa.

Rozkvetla do krásy

Přestože je na všech třech výstavách, které každoročně probíhají v březnu, květnu a září, vždy na co se dívat, ta letošní jubilejní doslova rozkvetla do krásy a hýřila barvami. Je to dáno především zahradními úpravami, z nich největší překvapení vzbudilo rekonstruované jezírko v přední zahradě a velká skalka u kostela v druhé zahradě.

Fialová, růžová, bílá

V pořadí druhá výstava tohoto roku se pyšnila záplavou květů rododendronů a azalek všech velikostí a barev. A také koberci nízkých floxů v tónech od bílé přes světle růžovou po temně fialovou. Zelené bochánky poseté jemnými kvítky, tedy působivý lomikámen, si získaly velkou pozornost návštěvníků. Zaujaly i růžové polštářky trávniček a nepřehlédnutelné byly i hořce, které na skalkách nemohou chybět.

Rozkvetlé orchideje

Exotická podívaná pokračovala rozkvetlými orchidejemi, jež stejně jako sprekélie s ohnivým květem, přijaly ochranu mohutných stromů v horní části nově osázené skalky u kostela. Hru barev na různých místech zahrad rozehrávají prostřednictvím svých listů i hosty a dlužichy.

Misky se sukulenty

Inspirací se mnohým dozajista staly misky osázené sukulenty, z nich mnohé si nezadají s ozdobeným dortem. Kdo dal přednost drsnější kráse, toho zaujaly masožravky, které okupovaly jezírko v druhé zahradě. Kolekci netřesků pro výstavu připravila devětaosmdesátiletá Miluše Auředníková z Hostíma.

Pamětní deska

Při příležitosti konání 50. májové výstavy byla dne 7. května 2019 odhalena pamětní deska Klubu skalničkářů Praha pro připomenutí současné i budoucí generaci členů i ostatních návštěvníků.

Nechyběly ani tradiční rostliny

Samozřejmě ve výsadbě nechyběly ani tradiční rostliny jako například nebesky modré hořce, oranžově svítící kuklíky, v různých barvách se prezentující levisie a orlíčky a mnoho dalších ze zahrad nám dobře známých skalniček a trvalek, z nichž některé překvapily netradiční barevností, jako například dvoubarevné chrpy a velkokvěté skalkové kosatce.

Méně známé druhy

Na objevení tu čekaly i méně známé druhy, kterými nadšený zahrádkář může nově ozvláštnit svoji skalku či jinou část zahrady. Leckterou florální lahůdku si mohli návštěvníci koupit v samoobsluze, kde tradičně členové klubu nabízeli své přebytky.

Osvědčený model

Koncepce výstavy vycházela z osvědčeného modelu, kdy do trvalé výsadby včetně vysemeněných rostlin, které neplánovaně obsadily místa na skalkách, a do promyšlené kompozice dobře zapadly, jsou zakomponovány půvabné exponáty od skalničkářů a dalších pěstitelů.

Text: Jan Chára, foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne