Sny a představy mladého páru

Datum: 22.8.2019
obrázek
Současný panelový dům už není v mnoha případech ona klasická šedivá krabice, jedna od druhé k nerozeznání. A je třeba s potěšením konstatovat, že se nemění jenom vnější tvář domů, ale stále více roste také zájem o rekonstrukce bytových jader a změny v prostorovém uspořádání bytů.

Panelové domy se stavěly jako finančně nejlevnější typy domů a nejdostupnější forma bydlení, určená pro co možná nejširší spektrum obyvatel. Nyní v tomto typu domů bydlí více jak jedna třetina obyvatel, rozhodně tedy neplatí, že se jedná o nějaké „sociální bydlení“.

Přizvat architekta nebo spoléhat na vlastní síly?

Předpokladem rekonstrukce panelového bytu je skutečnost, že se úpravy v bytě provádějí s cílem zvýšení kvality a estetické hodnoty bytu. Přizvat si na pomoc při zařizování bytu architekta, nebo spoléhat na vlastní síly? Ještě poměrně nedávno přežíval názor, že nechat si zařídit byt od architekta je jakousi nepsanou výsadou těch, kteří s penězi nemusí úzkostlivě hospodařit.

Rekonstrukce je opravdu nutná

Při výstavbě se šetřilo, kde se dalo. Výsledkem celého systému a postupu při výstavbě je všem známé bytové jádro z umakartu v koupelně a na WC. Nesmíme opomenout ani kuchyni s jednotvárnou a v dnešní době nudnou a nedostačující kuchyňskou sestavou, levné podlahové krytiny, málo těsnící okna a dveře. Tyto skutečnosti vedou v současnosti čím dál více lidí k přesvědčení, že rekonstrukce bytu je opravdu nutná a nezbytná.

Povýšit stávající bydlení na úroveň současnosti

Dnes je nabídka výrobků, technologických možností a způsobů instalace natolik široká, že skutečně vyžaduje odborníka a dobrý architekt tak dokáže navrhnout příjemný interiér, který respektuje finanční možnosti těch, kteří se rozhodli povýšit stávající bydlení na úroveň 21. století.

Sny a představy

„Každý máme o tváři domova svou představu. To, co se líbí a vyhovuje jednomu, neobstojí v očích druhého. Byt pro mladý pár s malým dítětem potřeboval opravdu kompletní rekonstrukci a tím také splnění snů a přání mladých majitelů bytu. Doby, kdy všechny domácnosti vypadaly jako přes kopírák, jsou dávno pryč. V dnešní době je takový výběr, že se v něm mnozí ztrácejí. Vyplatí se proto svěřit své bydlení do rukou odborníka,“ podotýká bytová architektka Markéta Musilová, která se ujala návrhu a řízení rekonstrukce.

Stavební úpravy

Na řadu přišly tak zvané hrubé práce. Nejprve bylo nutné vybourat a demontovat původní kuchyni, odstranit staré skříně a nábytek. A také nastal hon za razítky. Bylo totiž nutné získat také stavební povolení pro vyříznutí otvoru v panelové stěně mezi kuchyní a obývacím pokojem. Velkým úspěchem bylo, že se podařilo zachovat velkou část původních parket, potřebná zbylá část se doložila z nových parket. V chodbě a koupelně byla položena velkoformátová dlažba v imitaci kamene.

Barevná paleta

Hlavní použité barvy při rekonstrukci bytu byly bílá, antracitová a hnědá dýha s odstínem dubu. V kuchyni byla barevná paleta doplněna o zelený skleněný obklad.

„Majitelka bytu velmi požadovala, aby v rekonstruovaném bytě byl vytvořen dostatečný úložný prostor na vystavení artefaktů ze zahraničních cest. S majitelkou jsme společně navrhly a namalovaly také strom do dětského pokojíku. A i tady jsem se setkala s požadavkem vystavit, i v tomto obytném prostoru, artefakty získané na cestách,“ konstatuje architektka Markéta Musilová.

Úložné prostory v kuchyni

Kuchyň je poměrně malá co do délky, ale architektka se snažila maximalizovat možný úložný prostor, proto jsou skříňky až do stropu. Digestoř je integrovaná v horních skříňkách. Důležitý je materiálový kontrast mezi pracovní černou plochou do písmene L a šedými skříňkami a vysokými skříňkami v dřevěné dýze s bílým pruhem u stropu. Velkou ladnost kuchyňskému prostoru dává podlaha z repasovaných parket do stromečku.

V koupelně je kladen důraz na použité materiály

Koupelna je opravdu malá, i když je větší než původní. Důraz je zde kladen na materiály, kde výrazným grafickým prvkem je tmavá podlaha. Dřevěná skříňka pod zajímavě řešeným umyvadlem díky tomu mnohem lépe vynikne. Funkčnost koupelny představuje sprchový kout. Světlost prostoru potrhuje velké zrcadlo v dřevěném rámu.

Jednoduchý obývací pokoj

Obývací pokoj je zařízen velmi jednoduše. Jídelní stůl se čtyřmi židlemi a nad nimi na stěně fotografický portrét dítěte. Zařízení tohoto obytného prostoru dále tvoří pohodlná pohovka a skříňka zase až do stropu s vystavenými artefakty z cest, do které je integrován vysouvací pracovní stůl.

Také v ložnici úložné prostory

Ložnici vévodí masivní dvojlůžko s dřeveným čelem, který je zasazen do prostoru, jenž tvoří police a niky, kde jsou také umístěny artefakty ze zahraničních cest. Po straně, kde jsou umístěny vstupní dveře, je další vestavná skříň s úložnými prostorami.

Vestavěné skříně simulují omítnutou stěnu

O bílé barvě se ví, že rozšiřuje a lze ji bez problému kombinovat s dalšími barvami. Bílá se stala základem tohoto zajímavého návrhu. Vestavěné skříně využívají celou výšku místnosti, a protože jsou navrženy v bílém laminu, simulují tak bíle omítnutou stěnu. Opticky nezmenšují prostor, splývají. Efekt hladkých ploch efektně narušují kožené úchyty, a to jak u skříní, tak u šuplat. Malé sezení při vstupu do bytu postačí k rychlému a pohodlnému obutí.

Správné rozhodnutí

„Myslím si, že mám docela cit pro zařizování pěkného bydlení, ale volba profesionála architektky a designérky Markéty Musilové byla skvělá,“ podotýká majitelka bytu. „Ona vidí věci s odstupem a nadhledem, nechala jsem jí v podstatě volnou ruku, a vidíte, udělala nám z obyčejného paneláku velmi pěkný byt, ve kterém se cítíme opravdu skvěle.“

Majitelka bytu se určitě rozhodla správně. Nenechala se zlákat snadnější cestou kompromisů, kterých by později nejspíš litovala. Myslela tedy nejen na pohodlí dnů současných, ale i na roky příští.

Text: Jan Chára

Foto: Jiří Ernest



Ing. Markéta Musilová, M2 architekt

Jako architektka a designérka jsem autorkou řady soukromých i veřejných prostorů, zároveň se také aktivně věnuji tai chi - tradičnímu čínskému bojovému umění - proslulému svými zdravotními a harmonizačními účinky. Principy jako jednoduchost, přesnost a celkový soulad všech prvků jsou důležité jak při navrhování interiérů, tak při cvičení tai chi. Dobře navržený dům nebo třeba jen jedna místnost může fungovat stejně dobře jako krásně zacvičená sestava. Obojí člověka uvolňuje, posiluje a rozvíjí.


Technické informace

Autor: Markéta Musilová
Realizace: 2017
Stavební firma: Dekbet, Jaroslav Muzika
Obklady: firma Cravt.s.r.o. Robert Blažejovský
Truhlář: Jiří Pokorák 

     Dokonalosti v interiéru není dosaženo tehdy, když už není co přidat,
     ale tehdy, kdy není co odebrat.

Antoine de Saint-Exupéry

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne