Dnes jsou standardem úvěru na bydlení také vlastní úspory

Datum: 20.8.2019
obrázek
Stavební spoření. Jeho popularita poslední dobou roste. Lidé si více uvědomují, že s úsporami je jejich situace na realitním trhu příznivější. Stavebko však raději nedělme na úvěr a spoření, protože jde o jednolitý produkt pro vylepšování domova.

„Dnes jsou standardem úvěru na bydlení také vlastní úspory“, říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Proč bych měl vůbec přemýšlet o pořízení stavebního spoření?

Dlouhodobě tvrdím, že stavebko je základem pro situaci, kdy budete chtít financovat cokoliv v souvislosti s bydlením. Nevíte možná, kdy budete potřebovat peníze na bydlení, ale jednou za čas určitě. Pak se vždy nějaké do základu hodí. Proto si myslím, že stavebko je základem a naspořených sto tisíc korun je dobrý začátek.

Za to si ale nepořídím nic.

Záleží, v jakých dimenzích uvažujete. Na byt v Praze to opravdu stačit nebude. Ale v regionech s nejnižšími cenami bytů v republice už máte šanci. A když na to budete dva, máte po šesti letech spoření s optimálním nastavením a se státní podporou necelých 300 tisíc korun. Navíc můžete využít možnost úvěru a sáhnout si třeba na milion. A to už si pořídíte ledacos. Každopádně se vám budou s úsporami zvyšovat možnosti. Tím myslím možnosti jak finanční, tak i obchodní a vyjednávací.

Nedávno jste uvedl, že se spoření stává normální součástí úvěru na bydlení.
To je ono?

V posledních letech vzrostly regulatorní požadavky ČNB na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostí. Pro to, aby klient získal úvěr na bydlení, musel postupně navýšit své úspory. Dnes jde už o citelnou částku. Před pár lety nebyl problém získat úvěr bez vlastních úspor, stačily adekvátní příjmy. Dnes už ale musíte ukázat, že z těch příjmů také umíte něco uspořit a disponujete minimálně 10 %, obvykle spíš 20 % vlastních zdrojů ze zamýšlené investice. Takže každý milion z vysněného bydlení znamená připravit si vlastních 200 tisíc. A právě stavebko je automaticky zkonstruováno tak, že si klient jeho pomocí může potřebnou částku naspořit.

Jsou vlastně problémy se splácením?

Obecně se úvěry na bytové potřeby splácejí nejlépe na trhu. Samozřejmě, že dochází k tomu, že se může zásadně změnit situace lidí, kteří si půjčili, například přijdou o práci, nebo ještě hůř nastanou zdravotní komplikace, ale to jsou výjimky. Drtivá většina klientů splácí, jak je smluvně stanoveno.

Zpět ke stavebnímu spoření, to teď na rozdíl od hypoték nabírá dech.
Čím si to vysvětlujete?

Stavebko stojí na více pilířích, než jsou úvěry zajištěné nemovitostí. Stále poskytujeme největší počet úvěrů na rekonstrukce a modernizace. To je v současnosti průměrně asi 360 tisíc korun na novou střechu, novou koupelnu či kuchyň, nebo také výměnu dveří a oken. U zajištěných úvěrů nabízíme aktuálně lepší sazby než hypoteční banky. A to zjišťují i klienti, kteří si chtějí půjčit na pořízení vlastního bydlení.

A spoření samotné?

Jeho popularita poslední dobou roste. Lidé si více uvědomují, že s úsporami je jejich situace na realitním trhu příznivější. Stavebko však raději nedělím na úvěr a spoření, protože jde o jednolitý produkt pro vylepšování domova. Zkrátka odkládáte peníze na bydlení a někdy formou úspor, někdy jako splátku úvěru. Lidé nás také stále častěji vnímají jako pomocníka pro lepší bydlení. A to je role stavebka dnes i do budoucna.

Ptal se: Martin Chára

Foto: AČSS

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne