Co jste možná nevěděli o předokenních a screenových roletách

1. Jsou lepší plastové nebo hliníkové rolety?
Odpověď se sice nabízí, ale my vám vysvětlíme, v čem ten rozdíl materiálů přesně spočívá. Hliníkové rolety na okna mají lepší barevnou stálost a variabilnější škálu pro lakování. Jsou také pevnější a díky tomu je možné je vyrobit i ve větších rozměrech. Při chodu mají nižší hlučnost a poskytují lepší ochranu před neoprávněným vniknutím do objektu. PVC lamely jsou celkově na ústupu a trendem jsou jednoznačně lamely hliníkové.
2. Jaká je životnost venkovních rolet a na co se vztahuje záruka?
Obecně životnost ovlivňuje celá řada faktorů. Základem je však způsob užívání, vliv počasí, pravidelná péče a údržba. Manuálně ovládané lamely trpí nesprávným ovládáním. U motoricky ovládaných lamel, kdy funkci stahování a vytahování předokenních rolet proti slunci přebírá motor, tento problém odpadá. Na motor je navíc poskytována nadstandardní záruka 5 let.
3. Jaká je odolnost předokenních rolet vůči větru a mrazu?
Venkovní roleta je považována ze své vlastní podstaty za okenici, tzn., že v případě nepříznivého počasí a silného větru okna chrání. Minirol nabízí různé typy lamel v kombinaci s různými typy vodících lišt, které se volí podle předpokládané větrnosti v dané oblasti. Každý roletový pancíř má v závislosti na velikosti, použité lamele a vodicí liště jinou třídu zatížení větrem, která je podložena zátěžovými testy.
V případě přimrznutí rolety k parapetu výrobce doporučuje nechat ji volně odmrznout. V případě nahřátí koncové lišty by mohlo dojít k deformaci výplně lamel, kterou tvoří PUR pěna. V nabídce značky Minirol najdete motory se zabudovanou ochranou. Konkrétně motor Somfy Oximo rozpozná větší zátěž a sám se zastaví. Nedojde tak k poškození rolet.
4. Co všechno v souvislosti s montáží řeší dodavatel stínění a co stavebník?
V první řadě je třeba uvést, že stavebník vždy od dodavatele dostane veškeré potřebné informace k přípravě montáže. Dále musí mít stavebník připravenou stavbu k montáži - tzv. stavební připravenost, která u novostaveb vychází z projektové dokumentace. Pokud se jedná o stínící techniku s elektrickým ovládáním, je potřeba připravit i elektroinstalaci.
Dodavatel provádí zaměření stavebních otvorů a samotnou montáž, seřízení a následný servis výrobku. Poskytuje rovněž odborné zaškolení ovládání rolet a jejich údržby.
5. Jak správně postupuje dodavatelská firma po schůzce se stavebníkem?
Jestliže máte dům už postavený, v prvním kroku dodavatel provede zaměření stavebních otvorů a na základě toho nacení zakázku. V případě, že dům ještě postavený nemáte a máte pouze projektovou dokumentaci, proběhne orientační nacenění dodávky stínění podle projektu a zaměření dodavatel provede až ve chvíli např. hrubé stavby. Jakmile stavba stojí, a rolety nebo screeny jsou vyrobené, namontuje stínění. V případě exteriérových rolet je dobré vědět, že se po prvním nastavení krajních poloh dojezdů už dále neseřizují jako například okna. S dodavatelem se tedy příště uvidíte až při pravidelné servisní návštěvě.
6. Jaké jsou nejčastější chyby při manipulaci s protislunečními roletami
(u manuálního i elektrického ovládání)?
Nejčastěji k chybám dochází především u ručního ovládání pomocí šňůry nebo popruhu. Uživatelé tahají buď dále od okna, nebo začnou tahat až uprostřed okna. Je potřeba ovládat rolety přesně podle návodu a podle instrukcí montážní firmy. Elektrické ovládání je stabilní, v prvotní fázi se nastaví krajní polohy dojezdu motoru, které pak drží po celou životnost rolet.
7. Jak pečovat o venkovní rolety?
Rolety vyžadují standardní péči. Je třeba je tedy omývat vodou za použití standardních domácích úklidových prostředků. Nesmějí však obsahovat alkohol a rozpouštědla, aby nedošlo k poškození povrchu a barevné stálosti lamel. Současně se nedoporučuje používat vodní tlakové myčky.
Text: (pr)
Foto: Minirol