Proměna kuchyně jako překvapení pro sestru

Datum: 22.7.2019
obrázek
Lucie je velkou milovnicí koní. Spolu s manželem postavila před 15 lety dům a vybudovala farmu. S manželem se ale záhy rozvedla a na všechno byla najednou sama. Farmu nechtěla opustit, a tak musela manžela vyplatit. Na dokončení domu a vysněné kuchyně nedošlo.

Do jejího života sice vstoupil nový muž, přítel Luboš, a navíc se jim narodila dcera Anna, ale kuchyň mají stále provizorní. Jak říkají, buď nebyly peníze, nebo nebyl čas. A když už měli obojí, přišla nemoc – rakovina děložního čípku a veškeré peníze šly na léčbu. Lucie má velkou rodinu, pochází ze čtyř dětí a právě její dvě sestry ji přihlásily do pořadu Jak se staví sen.

Život rodiny je spjatý s farmou

Lucie žije spolu s přítelem Lubošem a dcerou Aničkou v rodinném domě. Vedle domu mají malé hospodářství, kde chovají koně, psy, kočky, kozy a slepice. Spolu s přítelem pořádají dětské tábory. Lucie má kromě toho ještě prodejnu chovatelských potřeb a dělá účetnictví pro firmy. Přítel Luboš má uměleckou duši. Je architekt, ale živí se historickým šermem. Život rodiny je hodně spjatý s farmou, s koňmi a dětskými tábory. Dcera Anička miluje stejně jako její maminka koně a po tatínkovi má zase lásku ke kostýmům.

Rodina je pro ni důležitá

Anička se ráda převléká do kostýmů princezen a víl, také ráda tancuje a zpívá. Kvůli Lucčině nemoci se u Anny rozhodli pro domácí výuku. Lucie sama je z velké rodiny. Má tři sourozence a všichni žijí ve stejné vesnici. Bydlí zde i její matka. Rodina je pro ni důležitá. U Lucie v domě probíhají všechny rodinné oslavy a sešlosti. Lucie má ráda velké stoly plné jídla, které spolu se sestrami připraví v její kuchyni. Za tuto vlastnost prý mohou ukrajinské kořeny.

Nakonec se rozhodla pro tradiční medicínu

Lucii diagnostikovali před třemi lety rakovinu děložního čípku. Bála se klasické léčby a rozhodla se pro alternativní cestu. Do té investovali spoustu peněz. Až když alternativní léčba nezabrala, Lucie se rozhodla pro tradiční medicínu. Podstoupila řadu chemoterapií. Nyní ji čeká bioléčba. Lucie je stále velmi aktivní člověk. Neustále něco vymýšlí a pomáhá, kde může. Miluje koně. Jejím snem jsou andaluští koně a podívat se do Španělska na speciální koňské slavnosti.

Pro dceru napsala knihu

V Neveklově má obchod s chovatelskými a jezdeckými potřebami. Vede účetnictví několika firmám, ale kvůli nemoci se musela dvou třetin firem „zbavit“. Lucie dokonce napsala pro svoji dceru knihu (Magické peříčko a Tajný svět). Když se dozvěděla, že je nemocná, začala se bát smrti a toho, že už nikdy neuvidí svého přítele a svoji dceru. Malé Aničce chtěla něco předat. Anička dostala knihu ke svým pátým narozeninám. Později knihu Lucie také vydala.

Výzva byla jasná

Dům je postavený před 15 lety, ale není zcela dokončený. Velkým snem Lucie je kuchyň. Ta je doteď jen v provizorním stavu. Místo dvířek jsou všude záclonky. Do otevřených polic se práší a špatně se udržuje pořádek a čistota. A nevypadá to ani hezky. Lucie by si v první řadě přála novou kuchyň s obývákem. Má také ráda venkovský, rustikální styl. Miluje barvy. Jako milovnici kávy by ji také potěšil kávovar. Sami netrvají na ničem. Tak tady byla výzva jasná.

Dům umístěn v panenské přírodě

„Letošní první a vydařená proměna je svým stylem jiná, než bývají ostatní proměny. Hned jsme totiž viděli, respektive cítili, velký potenciál, sílu genia loci. Dům je umístěn v panenské přírodě, s výhledem do kraje, dýchlo to na nás už při příchodu k domu, že budeme naslouchat místu a ctít ducha,“ vysvětlují designéři Kamila Douděrová a František Kobližka.

Citlivě vnést venkovský styl

Dům není starý, žádné problémy zapříčiněné zubem času jsme neočekávali, ale bylo zřejmé, že na interiér nezbyly prostředky a veškeré finance rodina investuje do rodinné farmy. Vybavení obývacího pokoje a kuchyně působilo ponuře a provizorně, nedodělaně. Například místo kuchyňských skříněk byly jen korpusy skříní zakryté závěsy. Hlavním cílem bylo vnést citlivě venkovský styl do nového domu. V rámci dispoziční změny kuchyně jsme navrhli velký varný ostrůvek. Dále podtržení oblouku mezi kuchyní a obývacím pokojem obložením umělým kamenem. Možná je odvážné namalování původních masivních dřevěných dveří namodro.

Svěží kombinace barev

Výsledkem je svěží kombinace barev spjatá s okolní přírodou a respektování venkovského stylu s použitím přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen. V proměně se nebouralo, nepropojovalo, naopak se zvýrazňoval kamenným obkladem obloukový průchod mezi místnostmi. Z kuchyně je krásný výhled do kraje, což designéry inspirovalo kuchyni pojednat jako venkovní. Navrhli pod strop novou trámovou konstrukci, aby připomínala venkovní terasu, a její trámky využili pro pnutí rostlin a osvětlení.

Snídaňový stolek z ratanu

„Použitý styl je jednoznačně venkovský, ovšem s moderními prvky černé pracovní desky nebo zastínění oken výraznými římskými roletami a závěsy s rostlinným motivem. Do kuchyně před okno jsme navrhli tzv. snídaňový stolek z ratanu v tyrkysové barvě. Hlavní jídelní stůl pro osm a více lidí jsme přemístili před krb, kde byl doposud prostor využíván jen jako průchod do kuchyně. Do budoucna by se měli majitelé zaměřit určitě na ložnici v patře, která je neútulná a také provizorně zařízená,“ konstatují tvůrci proměny designéři Kamila Douděrová a František Kobližka.

Text: Filip Budák

Foto: PrimaIng. arch. Kamila Douděrová

Kamila je absolventkou Fakulty architektury na pražském ČVUT, zkušenosti získala také během stáže ve Francii na École d´architecture de Nantes. U svých návrhů se snaží spojit funkčnost, nápadité barvy, a hlavně naslouchá požadavkům klientů. Miluje kubismus, obdivuje gotiku. Od roku 2010 má vlastní architektonické studio Kamidesign. A je jedinou designérkou, která se objevuje v pořadu Jak se staví sen nepřetržitě od začátku vysílání.

Ing. František Kobližka

Charismatický František absolvoval Vysokou školu pozemního stavitelství a architektury. V nitru se necítí být ani architektem, ani designérem, ale vlastně poradcem, psychologem, obchodníkem, návrhářem, rétorem, průvodcem i dělníkem. Františkovým krédem je spokojenost zákazníka. Jeho specializací posledních let jsou interiéry koupelen.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne