Návrhy obývacího pokoje v panelovém bytě

Cíleně použité odstíny barev nebo vzory a textury mohou výrazně změnit celý dojem a vnímání prostoru.
Různé působení linií a ploch
Chladné tóny modré barvy mají potlačující účinek, teplé tóny barev mezi žlutou a červenou vystupují do popředí. Stejně tak různé působení linií a ploch, světlých a tmavých prvků a samozřejmě využití nejen denního světla, ale i umělého osvětlení, které se stále podceňuje. Vzhledem k tomu, že většina pokojů v bytech v panelových domech není velká, je to v tomto případě o to důležitější. Proporce podlouhlého pokoje můžeme vhodně volenými barvami a vzorováním opticky upravit a jeho celkový dojem je pak na první pohled příznivější.
Použití nábytku v černobílé kontrastní kombinaci
Použitím světlé dřevěné podlahy získá každý bytový prostor na útulnosti. Výmalba v šedých odstínech s ponecháním bílého stropu je rovněž sympatická. Zajímavě působí i použití nábytku v černobílé kontrastní kombinaci. Důležitou roli hraje také umístění obrazů v obytném prostoru. Kontrastní řešení působí, podle mého názoru, velmi dekorativně a prostor ozvláštňuje.
Optické zvětšení prostoru
K optickému zvětšení prostoru je možné použít i dalších prostředků: světlý nátěr, světlé tapety s malým vzorováním, lesknoucí se povrchy, jako například hedvábné tapety nebo jiné nástěnné doplňky s efektní texturou. Podobně lze pracovat i s výškou stropu, který opticky zvýší například svislé pruhy na stěnách. Lze také využít barevné výmalby a tapety odsadit více od stropu. Podobný efekt funguje také u nábytku a doplňků, nízký nábytek a obraz úzkého formátu strop zvyšuje. Tmavý závěs a tmavá tapeta prostor naopak o něco zkrátí a rozšíří. Dojem původního prostoru je tak zcela potlačen. Světlá dřevěná podlaha je útulná, není ale úplně bílá, což místnosti prospívá. Výmalba je v šedém odstínu a strop byl ponechán bílý. Nábytek je v černobílé kontrastní kombinaci a komoda jako solitérní prvek má i estetickou hodnotu. Na stěnu jsem umístila několik obrazů, záměrně asymetricky v různých velikostech. Do prostoru jsem umístila i několik světelných zdrojů – stojací lampu u dveří na stolku, nástěnnou lampu nad pohovkou a závěsné svítidlo nad jídelním stolem a nakonec stropní svítidlo. Vhodně zvolená barva nábytku může rovněž hodně dopomoci.
Další pohledy
Jsou pochopitelně i další možnosti, jak příslušný bytový prostor pojednat tak, aby co nejvíce konvenoval těm, kteří ho využívají.
Text a vizualizace: Kateřina Mlejnková
Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů
Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.