Výrazné barvy vystřídal moderní design

Získat jeden společný prostor
Do kuchyně byl původně udělán zvlášť vstup z chodby, ale byla také propojena s obývacím pokojem. Takže se druhý vstup nepoužíval, ale zabíral velký prostor v kuchyni. Požadavky klienta byly jasné, spojit obývací pokoj s kuchyní, a tím získat jeden velký společný prostor. Zároveň si ale přáli, aby kuchyňská linka mohla být stále částečně skrytá. U vstupu se jednalo spíše o estetický upgrade než o dispoziční změny. Klient již v té době měl po úspěšné rekonstrukci koupelny a toalety. Takže o barevnosti i stylu bylo jasno hned po otevření koupelny.
Dobře vyřešené úložné prostory
„Klientům se líbil moderní design s dobře vyřešenými úložnými prostory. Barevnost v koupelně byla také moc příjemná kávová hnědá v kombinaci s barvou cappuccino do noty dveřím v dekoru wenge. Tato kombinace se pak ujala v celém prostoru,“ poznamenává Mgr. art. Magdaléna Lacenová z Free Architects.
Kompozice dřevěného krytu a zrcadla
V chodbě architekti vytvořili nové úložné prostory. U vstupu ponechali prostor více otevřený, použili nízký botník, aby získali také prostor na odložení oděvů. V chodbě potřebovali překrýt skříňku s pojistkami a kabeláž, která vedla před stěnou. Vytvořili tedy kompozici z dřevěného krytu a zrcadla, která se táhne od podlahy až ke stropu. Na protější straně je v nice schovaná prostorná skříň.
Barevná paleta
Chodba je vymalována v jemné barvě cappuccino, která prostor neztemňuje a příjemně doplní tmavé dřevěné dveře. Na podlahu byl vybrán také tmavší vzor dřeva, který usadil cely interiér k zemi.
Denní světlo do chodby
„V chodbě jsme snížili strop o minimální výšku, abychom mohli umístit více svítidel bez zasekávaní kabeláže. V průchodu do obývacího pokoje jsme použili skleněné dveře, které propouštějí do chodby denní světlo. V hlavním prostoru jsme vybourali příčky mezi kuchyni a obývacím pokojem. Získali jsme tak větší otevřený prostor,“ poznamenává architektka.
Jídelna s rozkládacím stolem
U vstupu do pokoje byla postavena polo příčka, aby bylo možné schovat kuchyňský kout. Byla odsazena od dveří tak, aby se na jednu stranu vešel televizní stolek a z druhé strany se tak mohl ukrýt kuchyňsky kout ve tvaru U. V kuchyni vznikl z jedné strany prostor pro vysoké skříně a maximální úložné prostory. Ty propojuje z boku otevřená knihovna a vznikl tak pomyslný prostor jídelny s rozkládacím stolem. Do pokoje se krásně vešla prostorná pohovka od italského výrobce Natuzzi. V plánu je také do prostoru doplnit křeslo.
Využití sníženého podhledu
„Dále jsme v prostoru obývacího pokoje použili trik se sníženým podhledem. Tentokrát pouze částečně, a to proto, abychom ho opticky oddělili. Vytvořil se tak prostor pro led podsvícení po vnitřním obvodu obdélníku. Krásně zpestřil prostor a opticky zvedl strop. Vyčlenilo se tak místo pro centrální osvětlení,“ doplňuje Mgr. art. Magdaléna Lacenová z Free Architects.
V odstínech kávové
Barvy se prolínají v odstínech kávové, jako u již zrekonstruované koupelny. Pro ještě lepší pocit zútulnění byla použita tapeta na protilehlých stěnách. Kuchyň použili architekti "neutrálnější," bez prolisů na dvířkách. Lesk působí velice elegantně, minimalisticky a prostorně. Nevznikl tedy žádný tmavý kout. Použité materiály jsou odolné a zároveň dobré na údržbu.
Byt rekonstrukcí jenom získal
Celkový prostor se nadechl, dostal moderní jednoduchý design, který mu před rekonstrukcí chyběl.
Text: Jan Chára, foto: Richard Dvořák
Fotografie před: Archiv klienta
Mgr. art. Magdaléna Lacenová
Interior designer ve společnosti Free architects
Po dokončení studia na Střední průmyslové škole v Partizánském studovala v letech 2009-2013 na Technické univerzitě ve Zvolenu. Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě absolvovala v roce 2015. Od roku 2016 pracuje ve Free Architects.
„Dostala jsem příležitost projevit se v ateliéru Free architects, který mne oslovil hlavně svým přístupem k práci a skvělým systémem spolupráce s klientem. Po nástupu to však už nebylo jen o tom, ale i o skvělém kolektivu, se kterým se nejen dobře cítím, ale naplňuje i mou touhu po znalostech a nových zážitcích.“