Promyšlená rekonstrukce nájemního bytu

Datum: 27.5.2019
obrázek
„Tak trochu svobodomyslná představa o tom, jak by bylo hezké žít bez dluhů, a bez pocitu vázanosti k určitému místu nás s manželem přivedla k myšlence řešit naši bytovou otázku nájemním bydlením. Navíc aktuálně vysoké ceny bytů nás v tom jen utvrdily,“ podotýká architektka Petra Kocourková.

Takže když se kamarád manželů zmínil o tom, že má byt, který pronajímá, a který by potřeboval zrekonstruovat, netrvalo dlouho a dohodli se.

Investici si postupně odbydlí

„Byla to příležitost upravit byt, ve kterém budeme bydlet tak, aby nám maximálně vyhovoval a zároveň se vyhnout vysoké vstupní investici nutné k nákupu bytu. Dohodli jsme se, že rekonstrukci zařídíme a zaplatíme a následně pak budeme v bytě několik let bydlet za snížené nájemné a investici si tedy postupně odbydlíme,“ doplňuje základní informace architektka Petra Kocourková.

Kontrast v orientaci jednotlivých místností

Byt se nachází v domě z první poloviny minulého století, který svými třemi podlažími tvoří přechod mezi vysokou zástavbou mladšími bytovými domy a starousedlickými vilkami. Díky tomu si také mladí manželé uvědomili kontrast v orientaci jednotlivých místností bytu. Polovina bytu je otočená do poměrně rušné ulice a polovina do klidu sdílené zahrady a zeleně dalších zahrad vilek.

Kuchyně je od předsíně oddělena skříní na míru

A tak vznikla základní potřeba uspořádat dispozici bytu tak, aby obytné místnosti, které budou manželé používat aktivně, byly orientovány do zahrady a ostatní do ulice. Toho se podařilo dosáhnout přemístěním záchodu a koupelny do středu dispozice. Na jejich místě pak mohla vzniknout kuchyně osvětlená hned třemi okny. Kuchyně je od předsíně oddělena pouze na míru vyrobenou skříní, která je podle potřeby přístupná buďto z předsíně nebo z kuchyně. Obsahuje kotel, tyč na kabáty a tašky, lednici a spoustu dalších úložných prostor.

Požadavek majitele

Jediným požadavkem majitele bytu bylo zachovat možnost v budoucnu pronajímat byt více studentům nebo mladým lidem a tedy zachovat dostatečné soukromí. Byt v původním stavu měl dvě koupelny a to bylo v případě sdíleného života více lidí výhodou. Dvě koupelny jsou ale pro mladou rodinu v takto malém bytě zbytečným komfortem, proto v nové dispozici je jedna koupelna využita jako komora. Druhá koupelna je ovšem upravena tak, že v případě potřeby nebude složité z ní koupelnu opět vytvořit. Dodáním kuchyně do jednoho z pokojů otočených do ulice je tedy možné byt pomyslně rozdělit na dvě samostatné jednotky pro pohodlný sdílený nájem.

Zařízení bytu

Byt je zařízen v neutrálních materiálech, jako jsou bílá laminovaná dřevotříska a masivní borovicové dřevo na nábytku vyrobeném na míru a keramické obklady a dlažby v základních rozměrech i barvách.

Původní podlaha byla zachována

Původní kvalitní dřevěná podlaha zůstala zachována. Jednotlivé parkety byly dokonce nalepeny na OSB desce, takže bylo možné vyříznout díl podlahy ze zmenšované ložnice a opět ho položit v nové kuchyni, kde bez viditelného přechodu navázal stejnou barvou i vzorem na stávající podlahu obývacího pokoje.

Prostor ozvláštnila třeba dýhová svítidla

„Tento neutrální základ byl doplněn živějším kusovým nábytkem, květinami, knihami a předměty, které máme rádi. Například dýhovými svítidly, která pro nás vyrobili kamarádi jako svatební dar. Nebo plakát britského grafika Henryho Riverse, který je vytištěný na folii a nalepený na skleněný předěl mezi koupelnou a předsíní,“ konstatuje architektka Petra Kocourková.

Text: Jan Chára

Foto: Václav KahounIng. arch. Petra Kocourková, Mooza architecture

Architektonické studio Mooza architecture založily Petra Kocourková a Klára Císařovská v roce 2013 na základě předchozí dlouhodobé spolupráce. Časem přibyly nové posily v podobě Markéty Římské a Štěpána Svejkovského. Společně nabízí komplexní služby na poli architektury a designu. Ručí za osobní a nápaditý přístup. Dotáhnout projekt do konce vám pomůžou klidně i vlastníma rukama!


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne