Zvlhčovač vzduchu dokáže zázraky

Datum: 24.5.2019
obrázek
Dráždivý kašel, chronickou rýmu, záněty nosohltanu, častá onemocnění horních i dolních cest dýchacích nebo chronickou bronchitidu. To vše může způsobovat zdánlivá maličkost. Suchý vzduch v bytě, chatě, chalupě nebo kanceláři.

A není to zdaleka všechno, suchý vzduch totiž často může i za podrážděnou pokožku, popraskané rty, pálení očí a v neposlední řadě i za zvýšenou únavu. Pomoc je přitom poměrně snadná, stačí používat zvlhčovač vzduchu, který je zároveň ideálním pomocníkem při nachlazení nebo akutních respiračních potížích.

Vzduch v místnostech je přesušený

Během topné sezóny je totiž vzduch ve většině místností, kde pobýváme, přesušený a jeho relativní vlhkost se pohybuje pouze kolem 20 procent, a to je hluboko pod hranicí vhodné hodnoty. V optimálním případě by se tato hodnota měla v obytných prostorách pohybovat mezi 45 až 60 procenty. „Čím je vzduch v místnosti teplejší, tím je schopen pojmout více vody, a jeho relativní vlhkost tak klesá. K tomu, aby se nám lépe dýchalo a v místnosti bylo zdravé prostředí, je tedy nutné vzduch uměle zvlhčovat,“ vysvětlila Ing. Kamila Trávníčková, obchodní ředitelka české značky elektrospotřebičů Concept pro malé domácí elektrospotřebiče.

A jaké zvlhčovače vzduchu existují?

Zvlhčovač vzduchu je možné pořídit buď ultrazvukový, nebo parní. Ultrazvukové modely vytvářejí z vody malé kapičky o průměru asi 1–5 µm a ty pak vyfukují do vzduchu, kde se jejich odpařováním zvyšuje vzdušná vlhkost. U parních zvlhčovačů vzniká na topném prvku pára, která se ve zvláštní komoře mísí se vzduchem a následně je ochlazována a vypouštěna do vzduchu. Oba typy dokážou vzduch velice dobře zvlhčit, zásadně se ale liší komfortem užívání a to hlavně spotřebou energie a hlučností. „Ultrazvukové zvlhčovače mají sice vyšší pořizovací náklady, ale jejich provoz je ve výsledku mnohem levnější. Zatímco příkon parních modelů se pohybuje kolem 1000 W, u ultrazvukových je to obvykle něco mezi 12 a 110 W, podle velikosti modelu. Počáteční investice se tedy vyplatí. Jednoznačnou výhodou u ultrazvukových modelů je také jejich tichý chod, takže přístroj můžete mít bez obav zapnutý i v ložnici během spánku,“ konstatovala Ing. Kamila Trávníčková.

Abychom měli optimální vzduch ve všech místnostech, kde se pohybujeme, přišla česká značka elektrospotřebičů Concept na trh s ucelenou řadou péče o vzduch nazvanou PERFECT AIR. Její součástí jsou také dva modely ultrazvukových zvlhčovačů - větší ZV2000 a menší ZV1000.

Vyhoví naprosto každému

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorem ZV2000 PERFECT AIR vyhoví díky své výbavě snad naprosto každému. Má tři nastavitelné stupně vlhkosti, 45, 55 a 65 procent a ze tří stupňů lze zvolit i intenzitu vypouštěné vodní mlhy, která může být buď teplá, nebo studená. Když přístroj dosáhne požadovaného stupně nastavené vlhkosti, automaticky se vypne. V případě výkyvu vlhkosti se opět sám zapne a vy se dál nemusíte o nic starat. Zvlhčovač vzduchu má také zásobník na vodu s kapacitou 5 litrů, díky kterému může pracovat až 15 hodin. Je vhodný do místnosti o velikosti 40 až 50 m2 a svým kompaktním rozměrem a jednoduchým nenápadným designem se hodí do každého prostoru. Velmi důležitá pro provoz je i funkce předehřívání vody pro odstranění bakterií a virů při emisi páry a japonský filtr, který zachytí 90 % nečistot z vody. V noci pak jistě potěší i jemné světlo, které přístroj po nastavení umí vydávat a lze ho tak používat jako orientační osvětlení. Jeho cena je 2.999 korun.

Nízká spotřeba energie

Menší model, ultrazvukový zvlhčovač vzduchu ZV1000 PERFECT AIR, vytváří takzvanou studenou páru. Stejně jako jeho větší bratr má i on nízkou spotřebu energie, je kompaktní a nezabere moc místa. Má dvě možnosti nastavení intenzity páry a nádržku o objemu 0,7 litru, se kterou vydrží pracovat až 10 hodin. Je určen do místností o velikosti kolem 150 m2 a také on umožňuje jemné noční světlo. Pokud tedy máte doma dítko, které se bojí usínat po tmě, stane se určitě jeho vítaným společníkem. Cena zvlhčovače VZ1000 je 699 korun.

Text: Petra Hubálková

Foto: ConceptO značce Concept

Společnost Jindřich Valenta – Concept a její značka Concept se řadí mezi přední výrobce a dodavatele domácích elektrospotřebičů v České republice, na Slovensku a v Polsku. Hlavními prioritami této české značky jsou vysoká technická kvalita produktů, moderní design a rychlý servis. Díky dlouhodobým odborným zkušenostem vyvinula společnost Jindřich Valenta – Concept vlastní komplexní soubor pravidel, tzv. Concept Quality Control System, dohlížející na vysokou kvalitu všech produktů.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne