Zdařilá rekonstrukce ve variantách modrých tónů

Domy se výrazně změnily nejen svým vnějším vzhledem – rekonstrukce interiéru nebývají z vnějšího pohledu patrné, svým uživatelům jsou ale připraveny poskytnout bydlení na požadované úrovni.
Představy a přání
Přestavby a rekonstrukce bytů v panelových domech jsou stále častějším tématem. Nevyhovující stísněné dispozice nahrazují otevřené a prosvětlené interiéry s jednotnou skladbou materiálů. Stejně se postupovalo i v případě panelového bytu v pražském Ládví, kde architektka Ivana Šustrová musela na několika desítkách čtverečních metrů splnit náročné představy a vytoužená přání klientů.
Kompletní rekonstrukce
Rekonstruovaný byt je situován v klasickém panelovém domě, v původní dispozici 2+1. Celková podlahová plocha bytu činí 42 m². Byt byl předán v původním stavu a jednalo se o kompletní rekonstrukci, včetně výměny všech povrchů.
Požadavky majitelů bytu
Zásadním požadavkem klientů bylo co nejvíce využít stávající prostor a byt co nejvíce prosvětlit. V příslušném prostoru zakomponovat plnohodnotnou kuchyň. Dalším oříškem byl požadavek na umístění dvou horských kol v bytě. I tento úkol byl splněn ke spokojenosti majitelů bytu. A další požadavek, který se při podobných rekonstrukcích neustále opakuje, vytvořit co možná nejvíce úložných prostor.
Také prostor pro nácvik tance
Dalšími požadavky bylo vytvořit místo pro přespání příležitostných návštěv, ale třeba také najít prostor pro nácvik tance. Dalším požadavkem bylo v bytovém prostoru vytvořit dvě pracovní místa a vhodně umístit jídelní stůl, kde by mohly stolovat až čtyři osoby. V rekonstruovaném bytě bylo nutné vyměnit stávající podlahové krytiny za dubové parkety, které jsou jednotné v celém bytě a volně navazují na dlažbu v kuchyňském koutě, což je zajímavý oživující prvek.
Propojení obývacího pokoje a kuchyně
Vestavný nábytek a kuchyň se ladily do světlé barvy s akcentem dubové dýhy, tak aby se malý prostor co nejvíce propojil. Místnost pro obývací pokoj a kuchyň se propojila větším stavebním otvorem bez dveří a celkové optické zvětšení a prosvětlení se dosáhlo i velkým zrcadlem na stěně, které je možné případně zakrýt dekorativním závěsem.
Stůl se může sklopit na zeď
Jídelní stůl je atypickým prvkem a byl vyroben na míru. Může se sklopit na zeď, pokud vyvstane požadavek na vznik volného prostoru. V této místnosti je dále sedačka, kterou je možné rozložit i s taburetem a může pak sloužit jako dvojlůžko pro přespání příležitostných návštěv.
Zajímavý prvek: Cementové impregnované obklady
„Vstupní chodbu se podařilo prosvětlit nadsvětlíky, kudy proudí i denní světlo. V koupelnách a na toaletě jsou použité cementové impregnované obklady. Koupelnový nábytek je vyrobený na míru, stejně jako veškeré ostatní truhlářské prvky v bytě,“ podotýká architektka Ivana Šustrová.
Barevné ladění
„Přáním a zároveň požadavkem majitelů bylo, aby barevnost v bytě byla laděna do modrých odstínů. Na celkovém výsledku rekonstrukce je patrné, alespoň doufám, že to byla správná volba zvláště vzhledem k doplnění dekoru přírodního dubu a použité bílé barvy,“ doplňuje architektka.
Text: Jan Chára
Foto: Tomáš Dittrich
Ivana Šustrová, Designist
Navrhuji soukromé i komerční interiéry, včetně kompletní realizace s dozorem při dodání a montáži interiéru. Dále nabízím poradenství ve výběru doplňků a dekorací, popřípadě předělání již zařízených interiérů. Návrhy jsou vytvořeny dle vašeho stylu a preferencí, odrážející vaše potřeby a životní styl. Návrh a realizace interiéru jsou rozděleny do tří fází - studie/celkový návrh a vizualizace/realizace.