Kompletní rekonstrukce malého panelákového bytu

Datum: 10.5.2019
obrázek
Přestavba bytu je poměrně náročná akce časově i finančně, byla by škoda omezit ji na pouhou náhradu umakartového jádra. Některé byty totiž umožňují zásadní proměnu celé dispozice. Starší panelákové byty s rozponem nosných stěn 3,6 m přestavbu bytu značně omezují, nové otvory do panelů vyžadují posudek statika a náročné vyřezávání diamantovými pilami.

Pro změny dispozice jsou nejvhodnější rozpony 6 m, kde příčky mezi místnostmi jsou jen siporexové (tloušťky 6 cm) a dají se snadno odstranit. Takový konstrukční systém využíval například panelový dům T 08B. Snad nejpříjemnější dispozici mají byty 3+1 velikosti cca 80 m2, v Praze se stavěly třeba na sídlišti Velká Ohrada, ale najdeme je také v jiných městech.

Patří k současným trendům bydlení

Otevřená multifunkční zóna bytu, která spojuje řadu rozličných činností i prostory, v nichž se odehrávají, má své zastánce i odpůrce. Každopádně ucelená dispozice, zahrnující kuchyni, jídelnu a obývací pokoj, patří k současným trendům bydlení.

S minimem bariér

Řešení, kdy se spojují před časem přísně oddělované části obytné plochy, jsou vstřícná především k upevnění rodinných a společenských vazeb, jež v důsledku panujícího hektického životního stylu dostávají nebezpečné trhliny. Uvařit, najíst se, udělat úkoly, někdy i dohonit pracovní resty, probrat aktuální plány a rozvrhnout nezbytné aktivity na další den, zabezpečující chod domácnosti. Těžko se s tím vším vypořádat, jste-li odděleni několikerými zdmi a dveřmi. Z tohoto úhlu pohledu se jeden otevřený koncept celistvého prostoru, zahrnujícího řadu funkcí, jeví jako ideální. Navíc přehledná, světlá a vzdušná dispozice s minimem bariér působí na člověka příznivě a je vstřícnější k běžnému provozu. Nezastírejme si ovšem, že jsou tu i celkem logické a racionální argumenty těch, kdo zkrátka k příznivcům tohoto přístupu nepatří.

Změna stávající dispozice

Stávající dispozici tohoto malého panelákového bytu jsem upravila tak, že po zrušení původního koupelnového jádra jsem navrhla nové takovým způsobem, že ze stávající předsíně je přístupné WC a koupelna je přístupná z ložnice, tedy z druhé strany.

Obývací pokoj s kuchyní

Ložnice je nyní v prostoru, kde byla dříve kuchyň. Rozhodla jsem se, že bude lepší variantou obývací pokoj spojený s kuchyní a ložnice samostatná oddělená, než obývací pokoj se spacím koutem a oddělená kuchyň. V celém bytě je položená podlaha z prken v dekoru světlého javoru.

Posuvné dveře bez jádra

Totožný dekor jsem pak použila i na kuchyňské skříňky a některé prvky nábytkových kousků. Původní dveře jsem zrušila a navrhla jsem pouze stavební otvory, které jsem osadila posuvnými dveřmi bez jádra, které se posouvají pouze po stěně. Stěny i dveře jsou v bílém provedení.

S ohledem na instalace vody a odpadu

Nová kuchyňská linka je umístěna v jediném možném prostoru s ohledem na instalace (voda a odpad). Je docela malá 257 cm, ale je v ní umístěna jak vestavná chladnička s mrazákem, tak další vestavné spotřebiče jako trouba, myčka (45 cm), varná deska i dřez.

Nevyčnívá do prostoru

Kuchyň jsem tedy navrhla jako blok, který je vložený mezi dvě vyzděné příčky, kam je zakomponován nejen rozměrově, ale i barevně. Linka je v totožném provedení jako podlaha. Nejen, že tak barevně navazuje, zároveň je opticky schovaná a nevyčnívá do prostoru. V tónu je pracovní deska s obkladem v provedení umělého kamene. Naproti lince je jídelní stůl s židlemi.

Subtilní jídelní sestava

Celá jídelní sestava je subtilní, kulatý stůl, kovové židle s výpletem a klasická thonetka. Designové závěsné osvětlení a dekor na stěně v podobě plastiky na mramorové polici, která nahrazuje podstavec. Vedle stolu je pak knihovna, kde je úložný prostor (zásuvky) a zároveň otevřené police pro knihy. Jedná se o kombinaci bílé a javorového dřeva na zásuvkách.

Výrazný solitérní prvek

V druhé části pokoje je pohovka s TV stolkem a odkládacím stolkem. TV stolek je výrazný dekorativní solitérní prvek. Odkládací stolek je totožný jako jídelní stůl, pouze v menším rozměrovém provedení.

Ložnice je malá, ale komfortní

Vzhledem k tomu, že je ložnice malá, není mnoho možností, jak ji co nejúčelněji zařídit. Vešla se tam dvoulůžková postel, menší šatní skříň a komoda. Postel je celočalouněná s dominantním vysokým čelem, v lososově růžové barvě. Nábytek je ve stejném provedení jako knihovna v obývacím pokoji, kombinace bílé a dřeva. Vedle komody stojí čalouněný taburet v totožném provedení jako čelo postele. Ložnice je sice malá, ale komfortní.

Zařízení koupelny

Vybavení koupelny je základní, vešel se sem sprchový kout 90x90 cm, vedle něj mělká pračka, a nad ní skříňky pro uložení kosmetiky. V rohu naproti dveřím je umyvadlo s odkládací plochou a policí pod ním. Nad ní nechybí další skříňka a samozřejmě zrcadlo. Nábytkové vybavení opět navazuje na zbytek bytu, je tedy v provedení dekoru javorového dřeva. Koupelna je obložena velkými dlaždicemi imitujícími bílý mramor.

Řešení oddělené toalety

Řešení oddělené toalety je v zásadě stejné jako u koupelny. Totožné barevné provedení. Vzhledem k tomu, že je přístup z předsíně, umístila jsem tam i malé umývátko a do rohu skříň na úklidové prostředky a to i rozměrnější.

Dostatek odkládacího prostoru

Předsíň je pak jen jednoduše vybavená několika solitéry – věšákem, zrcadlem a policovou sestavou, která skýtá dostatek odkládacího prostoru. Pod věšákem je navíc ještě malá stolička. Prostor je opravdu velmi malý, a tak jsem nechtěla ubírat místo na nábytkové skříňové sestavy, které by jej ještě více zúžily.

Funkčně a prakticky

Celý byt je zařízen světlými barvami a přírodními materiály, které jsou navíc nyní velmi aktuální a trendy. Byt je velmi malý, a tak nábytkového vybavení není mnoho. Přesto nechybí komfortní velká postel a moderně zařízená kuchyňská linka. Stejně tak funkční a praktická koupelna s oddělenou toaletou.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997-2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne