Okna přímo pro panelové domy

Datum: 31.08.2009
obrázek
Představte si okno, které v sobě spojuje všechny vlastnosti na něj kladené: dokonalou tepelnou izolaci, snadnou, rychlou a čistou montáž, výměnu vzduchu bez zbytečných tepelných ztrát, dodržení předepsaných povrchových teplot i v nezatepleném ostění, parotěsnou spáru po celou dobu životnosti budovy.

Okna přímo pro panelové domy

Panelový dům je specifická konstrukce, zcela zásadním způsobem se vymykající běžným požadavkům na bytovou výstavbu. Zejména vliv tepelných mostů, nepříznivých povrchových teplot na okenních rámech a ostěních, špatně provedená připojovací spára okna a zdiva a absence hygienicky nutné výměny vzduchu v místnostech vede potom k vzniku kondenzátu na vnitřním povrchu a k možnému vzniku plísní. 

Na vlastnostech oken záleží

Přestože používání profilů z PVC pro výrobu oken je u nás již dlouhodobě běžnou záležitostí, technický vývoj v celé oblasti obálky budovy a zpřísnění normových požadavků jsou důsledky poruch již sanovaných panelových domů. Tam, kde dříve investorům dostačoval parametr prostupu tepla čímkoliv k výběru dodavatele oken, se dnes, bohudík zpřesňují požadavky na dané vlastnosti konečných výrobků.

Je všeobecně známo, že zvyšující se počet komor nad standardních 5 (při zachování stavební hloubky 58 - 80 mm) nemá žádný významný vliv na snížení součinitele prostupu tepla Uf rámem a křídlem. Toto zlepšení, pak nemá vůbec žádný vliv na součinitel prostupu tepla celého okna UW. Zásadního zlepšení těchto parametrů je možné dosáhnout pouze za pomoci relativně masivních profilů s větší stavební hloubkou a použitím izolačních skel plněných kryptonem, trojskel, případně dvojskel s vloženou folií.

Chytrá okna pro paneláky

Přitom na Českém trhu a nejen na něm se již v současnosti nacházejí profilové systémy určené přímo pro panelové domy. Například systém oken SULKO HR+, první z takzvaných „chytrých oken" pro panelovou výstavbu s hlubokým zalomením ostění, pak dosahuje Uf = 0,9 Wm-2K-1, což při použití odpovídajícího zasklení umožňuje vyrobit okenní jednotku s UW menší než 0,9 Wm-2K-1 a respektuje všechny požadavky na správnou konstrukci okna pro panelové domy a to i v doporučených hodnotách dle ČSN 730540-2:2007. Příznivá povrchová teplota vylučující tvorbu kondenzátu, parotěsné provedení připojovací spáry a možnost větrání na principu rekuperace tepla i při zavřeném okně jsou pak řešením vhodným i pro nízkoenergetické domy.

Systém oken SULKO NR pro mělké zalomení ostění, na bázi oken SULKO PROFI Line s Uf = 0,9 Wm-2K-1a Ug = 0,7 Wm-2K-1, pak využívá jedinečnou technologii patentovaného systému „Integrovaný systém vyztužení IVS", který spočívá v použití vlákenných kompozitů známých z Formule 1 a leteckého průmyslu. Proto není nutné armování ocelovými výztužnými profily a proto jsou eliminovány tvarové tepelné mosty v okenní konstrukci, jak je zřejmé ze snímků termokamerou.

Oba tyto systémy ve spojení s řešením SULKO LMS (lehké montované stěny) umožňuje provedení i komplikovaných výměn, včetně stávajících celodřevěných lodžií, během jednoho dne, suchou cestou bez zednických prací v bytě.
Všechny tyto jednotlivé prvky systému pak eliminují veškerá problémová místa, která jsou jinak se železnou pravidelností opomíjena a přispívají k jistotě dlouhodobého užitku, který správná sanace, tak namáhaného prvku, jakým okna jsou, přináší.

 

Text: Marian Figa

Foto: SULKO

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne