Předokenní rolety – ochrana nejen před zloději

Datum: 18.4.2019
obrázek
Primární úlohou hliníkových rolet je ochrana oken v místech, kudy by jimi mohla proniknout nevítaná návštěva. Současně brání únikům tepla z místností a jejich přehřívání v parném létě, což se nejvíce projeví u velkých skleněných ploch, jaké mají okna panelových domů. Dodatečná montáž rolet bez stavebních zásahů se pro ně stává optimálním řešením.

Hliníkové rolety jsou díky svému jednoduchému, čistému designu a minimálním nárokům na prostor elegantním řešením, perfektně slouží svému účelu, aniž by na sebe strhávaly přílišnou pozornost.

Nejdůležitější část rolet tvoří hliníkové lamely vyplněné polyuretanovou pěnou. Materiál nepodléhající korozi, odolný systém drážkových zámků spolu s tepelně izolačními vlastnostmi jsou zárukou toho, že instalací rolet získá byt či dům účinnou ochranu. Samotná, volně spuštěná roleta by samozřejmě této kvalifikaci nedostála. Důležité jsou i další konstrukční prvky jako pevná schránka, do níž se roleta navíjí a především vodicí boční lišty, které zajišťují nejen pohodlné spouštění a vytahování rolety, ale i její fixaci po stranách okna.

Nepropustná bariéra hliníkového pancíře však nemusí být vždy žádoucí, z toho důvodu jsou drážky mezi lamelami opatřeny provětrávací perforací. Podle okamžité potřeby je lze nastavit buď do prosvětlovací, nebo plně zatemňující polohy.

Ovládání rolet může být ruční nebo na elektrický pohon. U většího počtu rolet výrobce doporučuje ovládání elektropohonem, které je uživatelsky komfortnější, výrazně zvyšuje životnost rolety a umožňuje případné napojení na inteligentní systémy ovládání. Rolety lze ještě zkombinovat se sítěmi proti hmyzu.

Způsoby instalace

Výběr venkovní, přesněji předokenní rolety začíná zjištěním možností umístění schránky, do níž se roleta navíjí. U novostaveb se používají vestavěné schránky, pro dodatečnou montáž jsou určeny pohledové schránky s různými způsoby ukotvení. Pokud je záruka dostatečné pevnosti okenního rámu, je možné zvolit uchycení právě do jeho horní vodorovné části. Další možnosti představuje kotvení na nástavec nad okenním rámem, do fasádně dokončeného otvoru okna nebo na fasádu nad okno.

Českým výrobcem venkovních rolet na míru je společnost Almma. Nejběžnějším typem pro dodatečnou montáž z její produkce jsou rolety FINALM ® v různém barevném provedení se schránkou zkosenou pod úhlem 45°, která má nejmenší možnou velikost pro danou výšku rolety. Firma je vyrábí ve svém vlastním dobříšském závodě na zakázku podle přesných rozměrů předmětných oken.

Instalace v praxi

K zákazníkům firmy, kteří si dodatečnou montáž rolet objednávají v rámci komplexního řešení zateplení, patří mj. bytová družstva spravující panelové domy. V loňském roce se dalším z nich stalo neratovické Bytové družstvo Kojetická 1044-1046. Almma pro ně vyrobila a instalovala celkem 91 kusů předokenních rolet s motorovým pohonem a dálkovým ovládáním.

O postřehy i hodnocení hromadné zakázky se s námi za všechny členy družstva podělil místopředseda představenstva Ivo Jonáš: „Společnost Almma jsme zařadili do našeho výběrového řízení na dodávku předokenních rolet na základě referenčních projektů, které svou velikostí, rychlostí, kvalitou i cenou odpovídaly našim požadavkům. Následné jednání a kooperace včetně odstranění drobných překážek nás přesvědčila o dobrém výběru, který nájemníci oceňovali již během realizace, a je tomu tak i nyní, několik měsíců po ní. Obchodní zástupce společnosti vše vysvětlil členské schůzi a odpověděl na veškeré praktické dotazy k zaměření, instalaci, ovládání i záruce,“ nastiňuje průběh pan Jonáš a upřesňuje rozsah zakázky: „Jednalo se o 91 rolet v decentním šedém odstínu, přičemž u každého nájemníka se vždy na jedno okno v pokoji instalovala spolu s roletou shrnovací síť proti hmyzu. Pro tuto investici jsme měli vyhrazenu částku 2 miliony korun.“

Nejlepším hodnocením spokojenosti s realizací zakázky jsou závěrečná slova pana Jonáše, v nichž uvedl, že společnost Almma vřele doporučili dalším zákazníkům, na základě čehož již v následujících měsících firma navázala spolupráci s dalším bytovým družstvem.

Text: Zuzana Ottová

Foto: Tomáš Dittrich

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne