Splněná představa koupelny s nápadem

Datum: 12.4.2019
obrázek
Jen málokdo z nás přesně ví, jak by měl vypadat náš soukromý prostor. Možná můžeme s jistotou říci, co se nám líbí. Většinou však nemáme, nebo si neumíme vytvořit představu o tom, co můžeme kombinovat, co lze vyřešit zásahem do dispozice bytu a co se naopak realizovat nedá. V takovém případě je opravdu užitečné požádat o radu odborníky.

Sledovat některé proměny bytů je jako číst pohádku, kdy se z ošklivého káčátka stane labuť. Za poslední roky to jsou určitě desítky, možná stovky příkladů, kdy se tuctový byt v paneláku změnil k nepoznání.

Jak to bylo tentokrát?

Začněme od začátku. Před lety se rodiče Honzy přestěhovali na chalupu a byt dali k dispozici synovi a jeho přítelkyni Lubici. A ti se pokoušeli, podle svých možností, přizpůsobit byt k obrazu svému. Jednalo se spíše jen o drobné kosmetické úpravy. První větší změnou bylo spojení kuchyně a obývacího pokoje. Ta se udála před šesti lety. A jak šel čas, rozhodli se pro radikální změnu obytného prostoru. Předtím ale ještě absolvovali výměnu oken, kterou zabezpečilo SVJ.

Obrátili se na odborníky

O celkovém pojetí interiéru měli oba poměrně jasnou představu – nejlépe by ji vystihovala jejich vlastní slova: elegantní noblesnost. Protože jsou oba pracovně značně vytíženi, rozhodli se raději vše svěřit do rukou odborníků. Hledali na internetu, ptali se známých. Nakonec zvolili společnost Nabastav. Líbila se jim garance kompletního servisu, kdy veškeré záležitosti týkající se přestavby budou moci řešit pouze s jednou společností. Ta, i podle referencí, zaručovala kvalitu kompletní zakázky a ručila za její úspěšnost nejen v rámci projektové přípravy a architektonického návrhu, ale až po předání zmodernizovaného bytu zákazníkovi. Což se také v plné míře potvrdilo.

Nepsaná výsada? Nikoliv

Přizvat si na pomoc při zařizování bytu architekta, nebo spoléhat na vlastní síly? Ještě poměrně nedávno přežíval názor, že nechat si zařídit byt od architekta je jakousi nepsanou výsadou těch, kteří s penězi nemusí nijak úzkostlivě hospodařit. Dnes se situace začíná měnit a je to dobře. Pomoc architekta v žádném případě neznamená plýtvat penězi. Dnes je nabídka výrobků, technologických možností a způsobů instalace natolik široká, že skutečně vyžaduje odborníka. A peníze? Vše je ve výběru materiálu a v komunikaci s architektem. Vkusně a citlivě zařízený byt není totéž, jako když jej naplníte nejdražšími předměty. Dobrý architekt tak dokáže navrhnout příjemný interiér, který přitom bude respektovat vaše finanční možnosti.

Cílem je společná řeč

Další, stále ještě poměrně častou námitkou proti pomoci, je obava, že interiér navržený cizí rukou bude pro své obyvatele cizí a nebudou se v něm cítit příjemně. „Setkání s architektem musí být dialog. Cílem je společná řeč, v žádném případě diktát životního stylu a pojetí bydlení, který by nevyhovoval. S každým klientem je třeba absolvovat řadu schůzek, během kterých společně formulují a upřesňují představy o budoucím pojetí interiéru. Harmonogram prací a jejich kvalitu sleduje realizační technik,“ vysvětluje Robert Nauš, jednatel společnosti Nabastav. Stejně tak to bylo i v případě této rekonstrukce. O základním požadavku, výsledném pocitu lehce moderní elegance, jsme se již zmiňovali. Cesta k němu však nebyla jednoduchá.

Kuchyně s obývákem

Spojením kuchyně a obývacího pokoje vznikl dostatečně velký prostor vhodný i k posezení větší společnosti, kterému vévodí elegantní sedačka. Při zařizování obytné části bylo důležité nejen pohodlné sezení, ale i příslušná vzdálenost od obrazovky televizoru, umístěném na nízkém televizním stolku. Při druhé rekonstrukci byla vybourána i část zdi, což pomohlo vhodnějšímu umístění lednice. Vzhedem k výraznému prostorovému propojení kuchyně a obýváku bylo zrušeno topení v kuchyni a posílen výkon radiátoru v obytné části. V této části bytu, ale i v dalších prostorách, byly nainstalovány kompletní nové rozvody v drážkách, také nová rozvodnice a kompletní koncové prvky. V obývacím pokoji je naistalována regulace světla stmívačem.

Změny v předsíni

„Naším přáním bylo, aby v přesíni ze stávající komory a vestavěné skříně vznikla šatna a další úložné prostory“, poznamenává Lubica. A přání investorů se stalo skutečností. Téměř na stejném místě vznikla vhodným přeskupením a zazděním dveří prostorná šatna a velmi funkční úložné prostory. Obojí nyní kryje soustava posuvných dveří s velkoformátovými zrcadly, která opticky rozšiřuje předsíň. Stávající strop byl snížen sádrokartonovými podhledy. Tak bylo docíleno nejen dokonalé rovnosti, ale vzniklým zhruba pěticentimetrovým prostorem jsou vedeny rozvody ke všem stropním osvětlením.

Koupelna s nápadem

Koupelna působí skutečně luxusním dojmem. Nepřehlédnutelným prvkem se staly velkoformátové obklady Rako Defile v příjemných a ladících odstínech, které posunuly celý prostor do zcela jiné roviny. Podobná kombinace obkladů a dlažby byla uplatněna také na zrekonstruovaném WC. O rodinný sprchový kout byl sveden názorový boj, ale Jan nakonec prosadil jeho výstavbu na úkor vany. A tak se potvrdilo, že trend sprchových koutů nebo nik není jen záležitostí seniorů, zejména pro lepší a pohodlnější přístup, ale že je oceňuje i mladší generace, ať už z estetického nebo funkčního hlediska. Prostor koupelny vychází z možností bytu v panelovém domě, přesto poskytuje všechno potřebné pohodlí. Originální je umístění pračky v hluboké nice, která zasahuje do vedlejší ložnice, kde k ní byla elegantně nakomponována vestavěná skříň.

Splňuje představy

Komplexnost přestavby dokresluje i jednotnost podlahových krytin v pokojích barevně ladící s dveřmi a především středovou částí bytu, kterou tvoří sociální zázemí a předsíň se šatnou. Byt je tak ušit doslova na míru. Splňuje nejen představy svých majitelů, ale i požadavky na současný standard bydlení, se všemi přednostmi a možnostmi současného trhu a technologií. Že je v paneláku? Nechce se tomu ani věřit.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: NabastavNabastav s.r.o.

Specialista na rekonstrukce bytových jader a bytů. Zkušenost je jedním z hlavních pilířů úspěchu v jakémkoliv oboru. Rekonstrukcím se naši pracovníci věnují nezávisle více než 15 let. Pokud se k tomu přidá zájem, vstřícnost a zápal, pokud je práce koníčkem, máte vyhráno. Výsledky práce pak vždy mluví za vše.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne