Rhodos - Ostrov mnoha tváří

Datum: 1.4.2019
obrázek
Rhodos se svojí rozlohou 1398 km2 patří mezi největší řecké ostrovy. Ostrov se může pyšnit rozmanitou kulturou, krásnými plážemi a úžasnou přírodou. Rhodos má stejně jako Kréta jednu velkou výhodu nad většinou ostatních řeckých ostrovů - stále je tu co objevovat.

Po dvouapůlhodinovém letu vystoupíte z letadla na letišti, které leží nedaleko hlavního města v nejsevernějším cípu ostrova. Odtud je pobřeží Malé Asie na dohled. Podle básníka Pindara právě tento ostrov jako nejkrásnější nechal Zeus vystoupit z moře na žádost boha slunce Helia.

Zrození ostrova

Původ Rhodu je nerozlučně spjat s bájí o Diovi a Héliovi. Podle této báje z řecké mytologie se Zeus po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi olympské bohy. Jediný, na koho se nedostalo, byl Hélios – bůh slunce, neboť ve chvíli, kdy se Země dělila, Hélios putoval po obloze a nikdo si na něj nevzpomněl. Když se vrátil a domáhal se svého podílu, Zeus ho sice politoval, ale sdělil mu, že to už není možné, neboť ostatní bohové by byli nespokojeni. Tak Hélios požádal Dia i ostatní bohy o souhlas s tím, že mu připadne země, která se sama vynoří z moře. Jakmile souhlasili, vynořil se z modrého moře ostrov. Hélios jej ozářil svým jasem a učinil jej nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři.

Omýván Egejským a Středozemním mořem

Ostrov růží – tak zní překlad názvu ostrova Rhodos, který je největším ostrovem v souostroví Dodekanessos a zároveň čtvrtým největším z řeckých ostrovů. Omýván Egejským a Středozemním mořem tvoří Rhodos jakýsi pomyslný most mezi východem a západem, mezi evropskou kulturou a Orientem. Sluncem prozářený, rozmanitý, rozkvetlý, úrodný a pohostinný, lemovaný nádhernými romantickými plážemi se zlatavým jemným pískem i oblázky, tak toto vše a ještě mnohem více je Rhodos.

Perla ostrova

Antické pověsti rozhodně nelhaly v popisu krás, které lze na Rhodu vidět. Perlou nejen ostrova, ale i celého Řecka, je městečko Lindos ležící na výběžku uprostřed ostrova na jeho východní straně. Ten jako prsten obepínají řady bílých domků a do výšky se tu tyčí příkrý skalní masív korunovaný hradbami a cimbuřími johanitského hradu. Nad ním se do výšky vypínají znovu vztyčené sloupy antického chrámu zasvěceného Athéně Lindii.

Bohatá nabídka zážitků

Ať už toužíte poznat opravdové Řecko s akropolemi, kamenitými zátokami, nabílenými domky s modrými okenicemi, řeckou kuchyni v kouzelných tavernách, nebo si chcete naplno užít bouřlivého moře, bujarého nočního života a pěších výstupů za dech beroucími výhledy, je ideální volbou právě tento ostrov.

Moderní letovisko Faliraki

Vydáte-li se po východním pobřeží, kde méně fouká a jsou tu vyhledávanější pláže než na západní straně ostrova, narazíte zhruba v polovině cesty mezi Lindosem a Rhodem na vyhlášené moderní letovisko Faliraki. To je proslavené nejen jako centrum veškerého dění, zábavy, atrakcí, ale též svými písečnými plážemi, vhodnými pro rodinnou dovolenou. Pláž Tsambika (v překladu „svit ohně“) s jemným pískem patří mezi nejznámější pláže ostrova a je pojmenována po stejnojmenném klášteře. Na ostrově se traduje, že jeden den strávený na Tsambice se rovná týdnu na jiné pláži. Další pláží, která by neměla býti opominuta, je písčitooblázková pláž Limanaki v letovisku Kolymbia. A aby byl výčet kompletní, nesmíme zapomenout na Prasonissi na jižním cípu ostrova, s ideálními podmínkami pro surfaře.

Na každém kroku

Na ostrově objevíte antické stavby, památky vybudované za éry rytířského řádu johanitů i za osmanské nadvlády. Na pobřeží se tak vypínají křižácké hrady a v horách stojí byzantské chrámy a kláštery. Rhodos má několik pojmenování a přívlastků. Říká se mu ibiškový, růžový či muzeum soch – to zejména kvůli mohutné soše (dnes již zaniklé) - tedy Kolosu rhodskému, jednomu ze sedmi divů světa. Důkazy o bohaté a slavné historii tu najdete doslova na každém kroku.

Starobylé i moderní hlavní město

Hlavní, stejnojmenné město ostrova – Rhodos je zcela unikátní, jedinečné, neopakovatelné, malebné, s nádechem tajemna, působivé, kouzelné. Tolik přívlastků snad ani není, jak krásné a úchvatné je toto město. Nachází se zde starý obchodní přístav, Palác Velmistrů, ulice Rytířů, Hippokratovo náměstí, Sokratova ulice, park Rodíni, kasino, tržiště, nespočet restaurací a kaváren. Doporučujeme vám zavítat do Starého města, které je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Dominantou města je palác velmistrů, který se může pyšnit impozantní vstupní bránou. Palác velmistrů v minulosti sloužil jako pevnost, ale také k náboženské činnosti či k obchodním schůzkám. Turistickým lákadlem je rytířská cesta, která vás dovede k již zmiňovanému paláci. Dlážděná ulice je lemována kamennými domy, jež na sebe navazují. Samotné Staré město je ohraničeno čtyřkilometrovou hradbou.

Krásné pláže a moderní výstavba

A co příznivci moderního světa? Nemějte strach, opakem Starého města je samozřejmě i Nové město, které je plné obchodů, restaurací a také kaváren. Toto město, ležící na severním cípu ostrova, může svým návštěvníků nabídnout krásné pláže, moderní město a spojení gotických staveb s antickými. Gotické opevnění města se sedmi bránami, baštami je mohutné a téměř v celém městě vás bude doprovázet. Mezi nejhezčí antické památky ve městě patří Apollonův chrám a antický stadion. Symbolem města a celého ostrova jsou dvě bronzové sochy jelena a laně umístěné na dvou pylonech v přístavu. K návštěvě lákají i turecká a židovská čtvrť, které jsou součástí Starého města.

Údolí motýlů

Dalším vyhledávaným místem na ostrově je Petaloudes, nazývané také jako Údolí motýlů a bývá často i v nabídkách cestovních kanceláří jako jeden z možných fakultativních výletů. Místo leží v severní části ostrova, západně od Ialisosu a je vzdáleno asi 25 km od hlavního města Rhodosu. Jedná se o krásné přírodní údolí plné vodních toků, vodopádů a lemovaných kamenných chodníků. Nachází se zde bohatá flóra i fauna a v prvé řadě zde najdete spoustu nádherných motýlů. Tito motýli jsou ve skutečnosti úchvatně zbarvené můry Přástevníka kostivalového (Callimorpha Quadripunctaria), kterým se v této soutěsce plné lávek, potůčků a jezírek nesmírně líbí. Láká je sem totiž vůně pryskyřice, kterou vylučují zde hojně rostoucí styraxy.

Neuvážený dar

Krásná je také zátoka Anthonyho Quinna. Herci byla věnována darem za ztvárnění hlavní role v přepisu románu Nikose Kazantzakise Řek Zorba. Slavný hollywoodský herec se však rozhodl dar přijmout nečekaně rázně. Nechal zátoku oplotit a chtěl tu začít stavět. Neuvážený dar však v roce 1998, ku prospěchu tisíců lidí, kteří tuto zátoku v současnosti ročně navštěvují, prohlásil řecký soud za neplatný a oplocení zmizelo.

Pro každého něco

Turistická sezóna začíná v dubnu a pokračuje někdy až do poloviny listopadu. Ostrov má mnoho tváří a každý tu jistě nalezne to pravé pro strávení příjemné dovolené. Milovníci přírody, průzračného moře, tajemných zákoutí, rušného nočního života i klidu, kultury a zábavy, vášniví sportovci, ale také obdivovatelé starověkých civilizací a historických památek.

Text: Jan Chára, foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne